Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Tüp bebek tedavisinin aşamaları nasıldır? 

Tüp bebek tedavisinin aşamaları nasıldır? 

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat, tüp bebek tedavisiyle ilgili bilgi verdi.

26.12.2016 10:44

In vitro fertilizasyon (IVF) yani tüp bebek, kadınların hamile kalmasına yardımcı olmak için kullanılan en yaygın ve en etkili yardımcı üreme teknolojisi türüdür. Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat, “(IVF) tüp bebek prosedürü, annenin yumurtasını vücudun dışındaki bir laboratuvar ortamında babanın spermleri ile döllenmesi ve daha sonra annenin rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Genel olarak tüp bebek süreci, hormonlarla yapılan süperovulasyon, düzenli kan testleri, günlük enjeksiyonlar (bazıları oldukça ağrılıdır), düzenli takibini ve yumurtaların hasat edilmesini içerir. Bu prosedürler poliklinik koşullarında yapılır ve kısa bir iyileşme zamanı gerektirir. Durumunuza ve doktorunuzun önerisine bağlı olarak tedavi süresince yorucu faaliyetlerden kaçınmanız veya birkaç gün dinlenmeniz gerekebilir.” dedi.

Tüp bebek nedir?
“Normal bir hamilelikte, döllenmiş bir yumurta fallop tüpü üzerinden uterusa gider. Yumurta uterusa bağlanır ve büyümeye başlar. Tüp bebek (IVF) yönteminde ise anne adayının yumurtaları ile baba adayının spermleri laboratuvarda döllendirilir, olgunlaşan bir yumurta uterusa yerleştirilir. Kendi yumurtalarınızı kullanarak tüp bebek prosedürüne hazırlanmak ve yumurta üretiminizi kontrol etmek için hormon tedavisine ihtiyacınız olabilir. Ovülasyonun kontrol etmek için önce yaklaşık 10 günlük bir hormon tedavisi uygulanabilir.”

Tüp bebek tedavisinin aşamaları nasıldır? 
“Hormon tedavisi uygulamasında günlük yumurtalık-uyarıcı hormon enjeksiyonları kullanılır ve 2 hafta boyunca yumurta alınarak takip edilir. İlk haftadan sonra kan östrojen seviyeleri kontrol edilir ve yumurtaların foliküllerde olgunlaşıp büyümesini izlemek için ultrason kullanır. İkinci haftada kullanılan doz testin sonuçlarına göre değişebilir. Ultrasonografi ve kan testleri ile düzenli olarak takip edilir. Foliküller tamamen gelişirse, folliküllerin olgunlaşmasını stimüle etmek için insan koryonik gonadotropin (hCG) enjeksiyonu yapılır. Olgun yumurta 34 ila 36 saat sonra ultrasonla yönlendirilen iğne aspirasyonu ile toplanır. Baba adayından sperm alınır. Ardından dölleme ve embriyo transferi işlemine geçilir. Yumurtalar ve spermler bir cam kaba konur ve uygun sıcaklık, atmosferik ve enfeksiyon kontrolü ile 48 ila 120 saat inkübe edilir. Döllenmeden yaklaşık 2 ila 5 gün sonra en iyi döllenmiş yumurta seçilir. Serviks yoluyla sokulan ince esnek bir tüp (kateter) kullanılarak bir ila iki uterusa yerleştirilir. Böylece gebelik ve doğum sürecine geçilmiş olur.”

Bebek sahibi olamıyorsanız daha fazla ertelemeyin
Op. Dr. Gurur PolatTüp bebek uygulamasına kadınların fallop tüplerindeki, endometriozi, erkeğin sperm sayısı düşüklüğü, suni veya intrauterin tohumlamasında başarısızlık ve açıklanamayan infertilite uzun süre devam etmesine göre karar verilir. Bebek sahip olmak için çiftlerin belirledikleri süre, kadının yaşı ve diğer kişisel faktörlere göre de karar alınır. Tüp bebek işleminden önce çiftlerin bebek sahibi olamama nedenleri araştırılır. Tespit edilen soruna göre önce anne ve baba adayının tedavisine başlanabilir. Tüp bebek tedavisi doktorunuzun tavsiye ve önerilerine tam olarak uyum sağlamanız gereken ve sabır gerektiren bir süreçtir. Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olma isteğinizi siz de gerçeğe dönüştürebilirsiniz.” 

Yorumlar | 0
üye profil