Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Tüp bebek tedavisinde bunlara dikkat!

Tüp bebek tedavisinde bunlara dikkat!

Kısırlık ile ilgili bütün tedaviler tamamlansa bile, gebeliğin başlamadığı durumlarda, ailelerin tek seçeneği kalıyor; tüp bebek.

25.12.2017 14:44

Tüp bebek uygulaması, ülkemizde günden güne gelişerek pek çok çiftin yüzünü güldürürken, Kadın Hastalıkları ve Doğum/ Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat, tüp bebek tedavisinde başarıya ulaşmanın yolunun hem çifte, hem de doktora bağlı olduğunu vurguladı. 

Aileye düşen görevler
Her ne kadar söylemesi zor olsa da aileler için bu dönemde en önemli tavsiyemiz stresten uzak durmaları yönünde olacaktır. Yaşam tarzlarını yeniden yapılandırıp, daha sağlıklı bir hayata geçmeleri başarı şansını yükseltir. Sigara, alkol gibi olumsuz etkileri bilinen maddeleri mümkün olduğunca azaltmalı, beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Yine önemli bir diğer konu ise doktor seçimidir. Doktorun tecrübesi ve bilgisi çiftlerin çocuklarını kucaklarına almaları açısından önemlidir. 

Başarısızlığın nedenini doğru tespit etmek gerekir
Sürekli deneme yapılmasına rağmen, başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek girişimlerinin ardında birçok neden olabilir. Bazı durumlarda annenin vücudu, transfer edilen embriyoyu yabancı bir madde gibi algılar ve saldırmaya başlar. Bu durumun önüne geçilmezse, tutunma gerçekleşmez. Rahimde var olan fiziksel bozukluklar, kanda pıhtılaşma sorunu gibi olumsuzluklar da başarı şansını düşürür. Bazen embriyo transferi sırasında sorun oluşur. Eğer, düşüğe neden olan problemler tespit edilmez ise, ard arda tekrarlayan başarısızlıklar bir süre sonra ailenin de umudunu kaybetmesine neden olur. Tüp bebek uygulamasında başarı şansını düşüren bir başka neden ise çiftlerin geç kalmasıdır. Geç yaşlarda yapılan denemelerin şansının daha düşük olduğunu eklemekte fayda var. 

Tüp bebeğe artan talep doğrultusunda bu alanda çalışan merkezlerin sayısı da çoğaldı. Tabii bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar var. Çiftlerin doktorları hakkında karar verirken seçici davranmaları gerekir. Gerek bilgi gerekse tecrübe anlamında yeterliliğe erişmiş merkezler, aileler için mutluluk kaynağıdır. Tüp bebek uygulamasının başarılı veya başarısız olması, çiftlerin geleceklerini değiştirecektir. 

Yorumlar | 0
üye profil