Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Tiroid kanseri nasıl tedavi edilir?

Tiroid kanseri nasıl tedavi edilir?

Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil, tiroid kanserinin belirtileri, teşhisi ve tedavisini anlattı.

02.01.2017 16:06

Tiroid bezi kelebeğe benzer bir şekle sahiptir ve boynunuzun ön tarafında bulunur. Vücudunuzun enerjiyi kullanma biçimini düzenleyen ve vücudunuzun normal şekilde çalışmasına yardımcı olan hormonlar üretir. Tiroid kanserlerinde kanserin türüne ve evresine göre yayılım gösterebilir ve en sık boyundaki lenf bezlerine yayılır. Lenf bezlerine sıçrama hastanın ömrünü kısaltmaz ancak bu metastazların ameliyatla çıkarılması gerekir. Hastalığın seyri tümörün çapına ve hastanın yaşına bağlıdır. Tümörün çapı 4 cm’in üzerinde olursa ve yaş 45’in üzerinde ise metastaz oranı daha yüksektir. Tiroid kanserlerinin kötü seyirli alt grupları vardır. Bu alt gruplardaki kanserlerde lokal nüks ve uzak metastaz görülme oranı daha yüksektir. Akciğer, kemik, beyin gibi organlara yayılıma uzak metastaz denir. Her kanserde olduğu gibi erken tanı ve uygun tedavi hastalığın seyri açısından çok önemlidir.”

Tiroid kanseri belirtileri nelerdir?
Tiroid kanseri çeşitli belirtilere neden olabilir. Boynunuzda bir şişlik ya da şişlikler olabilir. Bu en yaygın semptomdur. Boynunuzda ağrı olabilir, bazen kulaklarınızda da olabilir. Yutma sorunu yaşayabilirsiniz. Solunum sıkıntısı çekebilir veya hırıltılı nefes alabilirsiniz. Ses kısıklığı olabilir. Soğuğa bağlı olmayan inatçı öksürüğünüz olabilir. Bazı insanlarda herhangi bir belirti de olmayabilir. Boynunuzda bir yumru varsa, kanser hücrelerini kontrol etmek için tiroid bezinize ultrasonografi ya da biyopsi uygulanabilir. Biyopsi, tiroid dokusunun küçük bir parçasının genellikle bir iğne ile çıkarıldığı ve kontrol edildiği basit bir prosedürdür. Hangi nodüle biyopsi yapılması gerektiği kararı ultrasonografi bulgularına göre verilir.”

Tiroid kanseri ameliyatları nasıldır?
“İyi huylu veya kötü huylu nodüller için yapılan tüm tiroid ameliyatları total tiroidektomidir ve tiroid bezi ameliyatla iki taraflı olarak alınır. Guatr teşhisiyle ameliyat edilen kişilerde ise kanser riskini ortadan kaldırmak için ameliyatlar total olarak yapılır. Bu şekilde hastalığın tekrarlaması önlenir ve atom tedavisi gerekirse, atom tedavisinin daha etkili olması sağlanır. Papiller tiroid kanserlerinde de tiroid bezi iki taraflı olarak çıkarılır. Bazı hastalarda kanserin çapı 1 cm’den küçük ise tek taraflı ameliyat uygulanabilir. Eğer lenf bezlerine sıçrama varsa lenf diseksiyonu da eklenir. Tümör çapı 4 cm’den büyük ise lenf bezine sıçrama olmasa da lenf bezleri alınır. Medüller tiroid kanserlerinde tümör çapı ne olursa olsun tiroid bezi iki taraflı alınır ve boynun orta bölümdeki lenf bezleri de çıkarılır. Yan bölgedeki lenf bezlerine sıçrama varsa, o bölgelerdeki lenf bezleri de alınır. Anaplastik kanserde ameliyatın hiçbir yararı olmaz. Hastada solunum güçlüğü geliştiği zaman boğaza delik açma yani trakeotomi uygulanabilir. Tiroid kanseri cerrahisinde nadiren radyasyon terapisine veya kemoterapiye ihtiyaç duyulur. İhtiyacınız olan tedavi, yaşınıza, sahip olduğunuz tiroid kanseri türüne ve hastalığınızın evresine bağlıdır. Erken teşhis bütün hastalıklarda olduğu gibi tedavinin başarısını artırır.” 

Yorumlar | 0
üye profil