Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Spor Sakatlıklarında Proloterapi

Spor Sakatlıklarında Proloterapi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon / Proloterapi Eğitmeni Uzm. Dr. Ülkü Sarpkaya, spor sakatlıklarında proloterapi tedavisini anlattı.

29.12.2016 16:38

Spor yaralanmalarında en fazla kas, tendon, eklem kapsülü ve kıkırdak gibi dokuların hasar gördüğünü belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon / Proloterapi Eğitmeni Uzm. Dr. Ülkü Sarpkaya, spor sakatlıklarında proloterapi tedavisini anlattı.

Spor sakatlıkları sporcular için büyük şansızlıktır. Çünkü zamana karşı yarışan sporcunun; sakatlanmadan dolayı ortaya çıkan fonksiyon kaybı, egzersizlerini yapamaması, o güne kadar yaptığı çalışmalardan elde ettiği noktadan geri düşmesi anlamına gelir. Bu yüzden tedavideki amaç; olabilecek en kısa sürede ve tekrarlama riskini ortadan kaldırarak, spora geri dönüşü sağlamaktır. Spor yaralanmalarında en fazla kas, tendon, eklem kapsülü ve kıkırdak gibi dokular hasar görür.

Bağların ve tendonların en büyük gerilmeleri, kemiğe, fibro-osseöz kavşağa yapıştıkları noktadadır. Spor sakatlıklarında ağrı üreten en hassas yapılar periost (kemik örtüsü) ve bağlardır. Ağrı hassasiyet ölçeğinde (vücudun hangi kısmının yaralandığında daha fazla acı çektiğini) gözlemlediğinizde, araştırmalar, periostun birinci sırada olduğunu, ardından bağlar, tendonlar, fasya (kas etrafındaki bağ dokusu) ve nihayetinde kas olduğunu göstermiştir.

Bağlar ve tendonlar genellikle kan akımı zayıf bölgeler olduğu için; vücudun bu hasar gören bağ dokularını tamir etme kabiliyeti zayıftır. Yaralanan bağların tam olarak eklem stabilitesini(dengesi ve sağlamlığını)düzeltmek için doğru şekilde tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle bağları tedavi eden ve yeniden yapılandıran bir tedavi metodu olan Proloterapi iyi bir seçenektir.Proloterapi; bağ ve tendonların eksik iyileşmesini onarmak için kullanılan rejeneratif(tekrar onarılma sağlayan) bir enjeksiyon tedavisidir. Proloterapi tedavisinin göze çarpan etkilerinden biri, enjekte edilen bölgelerde kuvvetin artmasıdır. Yapılan pek çok bilimsel çalışmada ve özellikle hayvan deneylerinde, Proloterapi enjeksiyonu yapılan bağların bağ kütlesinin,  kalınlığının ve kemik ile birleşim kuvvetinin arttığını belgelenmiştir.

Proloterapi; geleneksel konservatif tedavilere cevap vermeyen yaralanmalarda ameliyat öncesi mutlaka başvurulması gereken bir tedavi metodudur.

Yeni araştırmalar, Proloterapinin konservatif tedaviye cevap vermeyen spor sakatlıklarında ve özellikle omuzda rotator manşet yaralanmaları, ağrı ve fonksiyon kayıpları için etkili bir tedavi olduğuna işaret etmektedir. Omuzda rotator manşet, ana işlevi stabilize etmek ve omzuna destek sağlamak olan dört kas grubu (supraspinatus, subskapularis, infraspinatus ve teres minör)'dur. Yeni araştırmalar, Proloterapinin konservatif tedaviye cevap vermeyen hastalarda rotator manşet yaralanmaları, ağrı ve fonksiyon için etkili bir tedavi olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca kalça ve omuz labrum yırtılmalarının yanı sıra dejenere menisküs ve menisküs zedelenmeri için de etkili olduğu gösterilmiştir. Bilimsel literatür, çeşitli eklem dejeneratif bozukluklarına (eklem kireçlenmelerine) ek olarak; tendon yaralanmaları, akut ve kronik kas yaralanmaları, ligament burkulmaları(bağ zedelenmeleri) ve eklem kapsüler gevşekliği gibi spor sakatlıklarında görülebilecek pek çok durumda  Proloterapinin etkili bir  tedavi metodu olduğuyla ilgili  çokça yayın içermektedir. Bu tip yaralanmalarda Proloterapi doku iyileşmesini tetikleyen özel bir prolifereran madde ile yapılabileceği gibi PRP (platelet rich plasma) ile de uygulanabilir.

PRP; kişinin kendi kanından hazırlanarak Proloterapi tekniğiyle uygulanıldığında; kronik eklem ve omurga bozulmalarında yeniden iyileşme sürecini başlatan bir enjeksiyon tedavisidir. Kan trombositleri büyüme ve iyileşme faktörleri içerir. PRP (Trombosit zengin plazma)  yara / yaralanma iyileşmesinde merkezi bir rol oynamaktadır. Özellikle eklem içi sakatlıklarda ve kıkırdak tamiri gereken durumlarda; eklem içi PRP uygulamalarıyla birlikte Proloterapi tekniğiyle eklem çevresi PRP uygulamaları, eklem ve kıkırdak tamiri için heyecan vericidir.

Proloterapi tedavisi sırasında kişinin çalışmaya veya eğitimine devam edebilmesi önemli bir avantajdır.

Proloterapi tedavisinde; vücudun tamirine ve yeni kollajen büyümesine yeterli zaman tanımak için, tedaviler genellikle her üç ila altı hafta arasında yapılmaktadır.

Proloterapi ile ligament ve tendonların büyüme hücreleri olan fibroblastlar uyarılarak; yeni, güçlü kollajen doku sentezlenir. Böylece ligament ve tendon burkulması ve diğer spor yaralanmalarını onarmak için iyileşme mekanizmaları tetiklenmiş olur. Proloterapi uygulamaları ile tendonlar, menisküs, labrum, kaslar ve kıkırdak gibi yapıların iyileşmesi mümkündür. Sporcunun tedavisi sırasında antrenmanlarına geri dönebilmesi zaman açısından avantajıdır. Klasik yaklaşımın tersine Proloterapi seansları devam ederken sporcu harekete teşvik edilir. Tedavi esnasında uygun egzersiz programı ile desteklenip, ilgili bölgedeki kas yapısının güçlendirilmesi de önemlidir. Böylece iyileşme ve spora dönme süreci hızlanmış olur. 

Yorumlar | 0
üye profil