Sosyal Fobiyi Yenmenin 10 Yolu

Sosyal Fobiyi Yenmenin 10 Yolu
Yayınlanma Tarihi: 21.01.2019 15:42 | Değiştirme Tarihi: 21.01.2019 15:42

Sosyal fobi, insanların başkaları tarafından alay edileceği ve dışlanacağı korkusuyla yoğun endişe yaşamasıdır. Bu sorun insanların girişkenliğini ve başarısını düşürerek sorunlar yaşamasına neden olur. Sosyal fobiyi yenerek bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

1. TEDAVİYE BAŞVURULMALI

Sosyal fobi fark edildiği ilk anda tedavi edilmelidir. Sosyal fobi, doğru yöntem ve teknikler uygulandığındaiyileştirilebilen bir sorundur. Bilişsel davranışçı tedavi yöntemi bu sorunun tedavisi için en ideal yöntemdir.

2. SORUNLA YÜZLEŞMEK GEREKİYOR

Kişi kendi rahatsızlığının farkına varmalı ve rahatsızlığı ile ilgili bilgi alarak araştırma yapması gerekir. Böylece kişi yaşadığı sorunla daha kolay baş edecektir.

3. DEĞİŞİM SÜRECİNİ BAŞLATIN

Kişi kendisini tedirgin eden durumları farkına vararak bu sorunları tanımalıdır.Sosyal fobiden kurutulmak için gerçekleşeceği değişik süreci böylece etkili şekilde başlamış olacaktır.

4. SOSYALLEŞİN

Sosyal ortamlardan kaçınan kişilerin bu sorunla yüzleşerek iş ve iş yeri dışında farklı sosyal ortamlara girmesi gerekmektedir.

5.HAYATI AKTİFLEŞTİRİN

Fiziki ve ruhsal stresle baş edebilmek için kişi aktif olmalıdır. Spor aktiviteleri, gevşeme teknikleri, yoga, nefes egzersizleri bu sorunu aşmak için ideal çözümlerdir.

6. UYARICI İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Kahve, çay ve kola gibi uyarıcı içeceklerin tüketiminden kaçınmak gerekir.

7. İLAÇLAR VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Kontrolsüz sakinleştirici kullanımı ve alkol tüketiminden de uzak durmak gerekir. Kaygıdan uzaklaşmak için alkol tüketimi ve ilaç kullanımı bağımlılığa yol açabilir.

8. BAŞKA İNSANLARA ODAKLANIN

Sosyal fobisi olan insanlar genellikle kendilerine odaklanırlar. Dikkatlerini başka insanlar üzerine yönelterek bu sorundan hızlı şekilde kurtulabilirler.

9. KAYGI VEREN ŞEYLERİN LİSTESİNİ YAPIN

Yemek davetleri, arkadaş toplantıları, etkinlikler ev daha fazlası. Sosyal fobisi olan kişiler bu aktivitlerden uzak duruyorlar. Sosyal fobisi olanlar kendisinde kaygı oluşturan durumları listelemeleri ve listedekimaddeler teker teker yaparak kaygılarından kurtulmalıdır.

10. MÜTEVAZİ OLUN

Mükemmeliyetçi ve gerçek dışı beklentiler beraberinde başarısızlık ve üzüntüyü getirecektir.Bu da fobiyi artırmaktadır.Hata yapmamalıyım, mükemmel olmalıyım gibi düşünceler fobiyi tetiklemektedir. Bu yüzden gerçekçi olmak ve doğal olmak sosyal fobiden kurtulmak için etkili yöntemlerdir.

Yumurta için ezber bozan araştırma

Yumurta sağlık için iyi mi kötü mü? Yıllardır tartışılan yumurta, yeni bir araştırmayla tekrar gündeme oturdu. Yeni araştırmada haftada üç veya dört yumurta yiyen veya günde diyetle 300 mg kolesterol alan kişiler, hem kalp hastalığı hem de erken ölüm riski açısından daha yüksek bulundu.

Belirtileri beklerseniz böbreğinizi kaybedebilirsiniz

14 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında böbrek rahatsızlıkları ile ilgili açıklamalarda bulunan Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Gürsel Yıldız, erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çekti ve böbrek hastalığı için yüksek risk grubunda olanlar hakkında bilgi verdi.

Çene estetiği hakkında bilinmeyenler

Hollywood yıldızlarına benzer bir yüze sahip olmanın yolu son dönemlerde çene ameliyatından geçiyor. Çene estetiği hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken her şeyi Op. Dr. İsmail Büyükçayır anlattı...

Burun estetiği hakkında merak edilenler

Sağlık ya da estetik kaygılar sebebiyle en sık tercih edilen operasyonlardan biri olan burun estetiği hakkında merak edilen her şeyi Op. Dr. İsmail Büyükçayır yanıtladı.