Sivri burunlu ve topuklu ayakkabılara dikkat!

Sivri burunlu ve topuklu ayakkabılara dikkat!
Yayınlanma Tarihi: 09.11.2016 17:16 | Değiştirme Tarihi: 09.11.2016 17:16

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Malkoç, ayak başparmağındaki çıkıntı yani halluks valgus tedavisini anlattı.

Ayak başparmağınızın başladığı yerde şişlik, çıkıntı varsa sizde de halluks valgus var demektir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Malkoç, ayak başparmağındaki çıkıntı yani halluks valgus tedavisini anlattı.

“Halluk valgus kadınların neredeyse %40’ında rastlanan en yaygın şikayetlerden biridir. Halluk valgus rahatsızlığı % 70 oranında genetik eğilimden kaynaklanır. Genetik olarak birinci ve ikinci tarak kemikleri arasındaki açı fazla olduğunda zaman içinde başparmak diğer parmaklara yaklaşarak çıkıntı şekline bürünür. Sadece genetik eğilimliler değil uzun yıllar sivri burunlu ve topuklu ayakkabı giyen kadınlarda görülür. Bu nedenle bu şikayet ile gelen hastaları 10’da 9’u kadındır.”

Ayak başparmağınızda kemik çıkıntısı mı var?

“Ayak başparmağında oluşan bu çıkıntı sivri burunlu ayakkabı içinde sıkışınca ciltte kızarıklık ve ağrıya neden olur. Zaman içinde cilt altındaki “anserin bursa” denilen kesecik su toplayarak ağrı ve şişliğin artmasına yol açar. Ayak parmağındaki bu şekil bozukluğu zamanla kireçlenmeye neden olur. Bu aşamadan sonra şikayetler daha da artar, ilaç ve diğer tedavi yöntemleri sorunu tam olarak çözmez. Bu nedenle tedavinin kireçlenme başlamadan yapılması, ilerideki tedavi başarısını belirleyen ana faktörlerden biridir. İleri seviyelerde başparmak ikinci parmağın altına ya da üstüne doğru ilerleyebilir. Ayak parmağındaki bu tarz şekil bozuklularına nasırlar da eşlik etmeye başlar.”

Şikayetler ameliyatsız teknikler ile azaltılabilir

“Halluks valgus tedavisi cerrahi ve cerrahi olmayan tekniklerle tedavi edilebilir. Ameliyatsız olarak tedavisinde ayakkabının içine başparmak ile ikinci parmak arasına makara şeklinden silikon bir koruyucu takılabilir. Ödem giderici ve ağrı kesici ilaçlar ile şikayetler azaltılabilir. Ayrıca belirtileri arttıran ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca dar, sivri burunlu, 5 cm’den yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. Kullanılan ayakkabının başparmak üstünde baskı oluşturmayacak kadar rahat olmasına dikkat edilmelidir. Tabii bu çözümlerin hiçbirisi ayaktaki anatomik sorunları ortadan kaldırmadığı için kalıcı bir çözüm sunmaz.”

Hangi durumlarda ameliyat gerekir?

Doç. Dr. Melih Malkoç, “Halluks valgus şikayetinden kalıcı olarak kurtulmak isteyen hastalara cerrahi tedavi uygulanır. Eğer ağrı ve şişlik şikayeti artıyor ve estetik olarak kişiyi rahatsız ediyorsa ameliyat ile tedavi doğru bir yaklaşım olur. Çünkü kadınlar şiddetli ağrılara rağmen genellikle topuklu ayakkabı sevdalarından uzak duramıyorlar. Ameliyat ile tedavinin ardından en moda ayakkabıları rahatlıkla kullanmaya devam edebiliyorlar.  Eğer ayak başparmağınızdaki çıkıntı günlük aktiviteleri kısıtlıyorsa, ameliyatsız yöntemlerle ağrı ve kızarıklık geçmiyorsa, ikinci parmağın pozisyonu da değişmeye başladıysa kişinin ameliyat olmasını tavsiye ediyoruz.”