Sırt ağrısı nasıl geçer?

Sırt ağrısı hayatımızın pek çok döneminde bir veya birden çok kez başımıza gelen ve yaşam kalitemizi aşağı çekebilen bir sorundur. Sırt ağrısı her beş kişiden birinin ömrü boyunca en az bir kez yaşayabileceği bir şeydir. Sırt ağrısı aniden ortaya çıkabileceği gibi bir soruna bağlı olarak da gelişebilir. Bu içeriğimizde sırt ağrısı nasıl geçer, evde sırt ağrısı için neler yapılabilir, belirtileri nelerdir? gibi pek çok soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Yayınlanma Tarihi: 02.09.2021 13:24
Değiştirme Tarihi: 02.09.2021 13:24
Sırt ağrısı nasıl geçer?

Sırt ağrısı günlük hayatı olumsuz etkilediği gibi uzun süreli sırt ağrıları önemli bir sağlık sorununun da belirtisi olabilir. Kalp ağrısı, safra kesesi rahatsızlıkları, boyun ve sırt fıtıkları, akciğer rahatsızlıkları; sırt ağrısına yol açabilmektedir. Sırt ağrısına ne iyi gelir diye düşünmeden önce sorunun geçici olup olmadığını da anlamak lazım bu noktada. Peki Sırt ağrısı nasıl geçer?

SIRT AĞRISI NEDEN OLUR?

Hareketsiz yaşamın bir sonucu olarak da ortaya çıkan sırt ağrısı, bel bölgemizden başlayıp omurgaların iki yanında bulunan kasların gerilmesi sonucu kendisini hissettirmektedir. Genellikle stres kaynaklı olan sırt ağrıları, bölgeyi zorlamadan geçen birkaç günde iyileşmektedir. 

Kişinin sosyal hayatını ve iş hayatındaki verimliliğini de yakından etkileyen sırt ağrıları nedenlerine dair pek çok sebep mevcuttur. Sırt ağrıları birkaç gün içerisinde geçebildiği gibi kronik hale de gelebilir. 

Sırt ağrıları yanlış oturma yürüme sebebiyle ortaya çıkabilir. Kambur şekilde oturarak çalışıyorsanız sırt ağrınız oluşacaktır. Ayrıca uzun süre eğilmiş vaziyette duruyorsanız da sırt ağrısı yaşanabilir. Düzenli egzersiz yapılmıyorsa ve uzun süre hareketsiz kalarak hayat sürdürüyorsak da sırt ağrısı olabilir. 

Stresli ve gergin günler geçiren kişilerde de sırt ağrısı sıklıkla görülebilmektedir. 

Kemik bozuklukları, travma, omurga hastalığı, disk kayması, viral enfeksiyonlar, obezite, kas ve bağ doku hastalığı, akciğer ve yemek borusu gibi iç hastalıklar, böbrek hastalığı sırt ağrısına sebebiyet vermektedir. 

Sol sırt ağrısına sebebiyet veren durumlar arasında ise özellikle omuriliğin bağ doku elemanlarının zarar görmesi, böbrek ya da üreme organlarıyla ilgilidir. Hamilelik de sırt ağrısına yol açabilmektedir. 

Bilinçsiz şekilde ağır yük kaldırmak sırt kaslarını zorlar ve sinirlerin sıkışımasına yol açar. Bu da uzun süreli sırt ağrısı çekmenize sebep olabilir.

Haber ile ilgili metin girin!.

Sırt ağrısı nedenlerine madde madde şunlar yazılabilir

 • Uzun süreli masa başı mesaisi ve hareketsizlik
 • Bir anda hareket etmek
 • Ağır yük kaldırmak
 • Soğuk algınlığı ve buna bağlı kas spazmı
 • Obezite (aşırı kilo)
 • İş stresi, hayat stresi
 • Yanlış pozisyonda oturmak
 • Kemik erimesi
 • Kalp rahatsızlığı
 • Sırttaki fıtıklar
 • Hamilelik
 • Ağır sırt çantası taşımak
SIRT AĞRISI KAÇ ÇEŞİTTİR?

Sırt ağrıları genellikle birkaç gün içerisinde geçebilmektedir. Ancak bazı sırt ağrıları beklenenden çok daha uzun sürmektedir. Bu nedenle sırt ağrılarını iki grupta inceleyebiliriz. Yani kronik ve akut sırt ağrısı olarak ele alabiliriz. Akut (aniden) ortaya geçen sırt ağrıları bir ile altı hafta içerisinde biter. Eğer sırt ağrınız 6 haftadan uzun sürüyorsa bu kroniktir. İkisinin de farklı tedavi şekilleri mevcuttur. 

Haber ile ilgili metin girin!.

SIRT AĞRISI TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Mevcut her sağlık probleminizde olduğu gibi, çektiğiniz sırt ağrısının tarifini başvurduğunuz doktora iyi şekilde aktarmalısınız. Sırt ağrısının ne zaman nasıl başladığını sırtınızın neresinde olduğunu şiddetini ayrıntılı şekilde anlatmalısınız. Bu durum hekiminizin de işini kolaylaştırarak sizi tedavi etmesini hızlandıracaktır. 

Sırt ağrısına tanı koymak için şu yöntemlere başvurulur

 • X-Ray
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) ve Bilgisayarlı Tomografi (BT)
 • Kemik İncelemeleri
 • Sinir Fonksiyon İncelemeleri

SIRT AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Sırt ağrısı 6 haftadan uzun sürdüğü durumlarda kesinlikle hekime başvurmanız gerekmektedir. Sebepleri konusunda çok fazla ayrıntı verdiğiniz sırt ağrısının tedavi yöntemleri de farklılık gösterebilmektedir. 

Ancak şunu da belirtemekte fayda var. Sırt ağrıları genellikle 1 ay içerisinde geçip gider. Kişiden kişiye ve zorlanmaya göre bu süre kısalabileceği gibi uzayabilir de. Sırt ağrısına ne iyi gelir konusunda konuşacak olursak, ilaçlı ve ilaçsız tedavi seçenekleri olduğunu aktarabiliriz.

Başvurduğunuz doktor ile birlikte sırt ağrısı tedavisine karar verebilmektesiniz. Tabii ki bu durum, yaşadığınız sağlık sorununun boyutuyla da ilişkilidir. Aniden gelişen akut sırt ağrıları genellikle 'non-streoid' olarak tarif dilen antiinlamatuar ilaçlarla tedavi edilebilir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Ağır sırt ağrısı durumlarında ise afyon içeren ağrı kesiciler 'kısa süreliğine' tedavi için kullanılabilmektedir. Bazı durumlarda ağrı noktasına steroid enjekte edilebilir. Anında etki ettiği bilinen enjeksiyon, ağrıyı 3 ay içerisinde geriletir. 

İlaçsız tedavide ise yaşınıza ve fiziksel durumunuza göre hareket tavsiye edilir. Yüzme, bisiklet ve yürüyüş sırt ağrılarının ilaçsız tedavisi için tercih edilebilir. Öte yandan sırt ağrısı için fizyoterapi, ergoterapi uzmanlarından yardım alınabilir. 

Ağrının bulunduğu bölge sırtının altıysa eğer, bazı esneme pozisyonları önerilir. Bunlar çeşitli yoga duruşlarıyla benzerdir. Evde sırt ağrısı nasıl geçer noktasında, bu bahsedilen hareketler önerilir. Ancak belirttiğimiz gibi, sırta iyi gelen egzersizler noktasında fizik tedavi uzmanından bilgi ve destek almanız gerekmektedir. 

Sırt Ağrısı İçin Şunları Önermekte Fayda Var

 • Kilo sırt ağrısını tetikler, ideal kilonuza ulaşın.
 • Sırt kaslarınızı güçlendirin, bunun için spor yapabilirsiniz. 
 • Yürürken ve otururken doğru pozisyonda olun. Dik durmak faydalıdır. 
 • Yatağınızın kilonuzla uyumlu olmasını tercih edin. Ortopedik yataklar önerilebilir.
 • Yerden bir şey alırken yükü belinize değil bacaklarınıza bindirin.
 • D vitamininizi yükseltin. Bunu doktor kontrolünde yapın
SIRT AĞRISI NASIL GEÇER EVDE?

Doktora gitmek istemeyip sırt ağrısını evde kendi yöntemleriyle tedavi eden çok sayıda kişi olduğu bilinmektedir. Ağrının şiddetine göre evde sırt ağrısına iyi gelecek pek çok şey mevcuttur. 

Sırt ağrısı nasıl geçer evde diye merak edenler için sıcak ve soğuk kompresin iyi geldiğini ve ağrıyı hafiflettiğini belirtebiliriz. 10 dakikadan biraz fazla, ağrı olan bölgeye yapacağınız kompres faydalı olacaktır. 

SIRT AĞRISINA İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Sırt ağrılarının nedenlerini yukarıda ayrıntılı şekilde inceledik. Şimdi de sırt ağrısı nasıl geçer sorusuna bitkisel çözümlerle yanıt verelim. Sırt ağrısının çözümü için doğal yöntemlere de başvurabilirsiniz. 

Sırt ağrısı için şunlar denenebilir

 • Muz Kabuğu Uygulaması
 • Bitki Çayı Desteği
 • Bitkisel Yağlarla Masaj
 • Patates – Lahana Masajı
 • Sarımsak – Zerdeçal
SIRT AĞRISI HANGİ BÖLÜM?

Sırt ağrısı yaşayan kişiler, sırt ağrısı hangi bölüm yazarak internet üzerinden tedavi için hangi doktora gideceklerini öğrenmeye çalışmaktadır. Sırt ağrısına bakan bölüm ortopedi, nöroloji servisidir. Ancak bu iki servisin doktorları da yaşadığınız ağrıların sebeplerine göre tedavi uygulamaktadır. 

Burada konan tanı ve tedavi yöntemleri sonrası fizik tedavi bölümüne gitmeniz önerilir ve burada uzmanlarla birlikte belirli gün ve saatlerde çalışmanız gerekebilir.

Öte yandan ağrıların kaynağı stres ve psikolojik ise psikoloğa danışmanız gerekmektedir.

SIRT AĞRISINA İYİ GELEN EGZERSİZLER

Yaşadığınız sırt ağrısının geçmesi için egzersiz yapmak da faydalı olabilmektedir. Ancak zorlama kaynaklı bir ağrı yaşıyorsanız, egzersizin dozunu da abartmamakta fayda var. Sırt ağrıları kas sıkışması kaynaklı olduğundan yapacağınız hareketn bu kasları gevşetmesini amaçlamak gerekiyor. Egzersiz öncesi ısınmayı ihmal etmeyin. 

Isınma ve gevşeme hareketlerinin ardından bu sırt egzersizlerini uygulayabilirsiniz;

 • Evde herhangi bir kapının eşininde ayakta durup ellerinizle kapı eşiğinin üst çerçevesinden tutup öne esneyin
 • Sandalyede oturup ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Ardından geriye esneyerek tavana bakmaya çalışın
 • Duvara yaslanıp dirsekleriniz ve bilekleriniz duvara değecek şekilde açın. Kollarınız teması kesmeden aşağı yukarı hareket ettirin
 • Kürek kemiklerinizi hareket ettirmek için yaklaştırıp gevşetin. 
 • Yere yüz üstü uzanıp ellerinizi belinizde birleştirip hafifçe doğrulmaya çalışın. Bunu 5 kere tekrarlayın
 • Yüz üstü yere yatıp ellerinizi ileri doğru uzatın ve havalanıyormuşçasına doğrulmaya çalışın. Bunu da 5 kez tekrarlayın
HAMİLELİKTE SIRT AĞRISI

Hamilelik sürecinde kilo alınmaktadır. Bu da uzun süre boyunca sırtınıza ve belinize yük binmesine yol açmaktadır. Binen yük, sırtınızda ağrı oluşmasına yol açar. Öte yandan bu süreçte artan hormonlar eklemlerin gevşemesine de neden olur. Çünkü vücut doğum yapmaya hazırlanmaktadır yavaş yavaş. 

Bu süreç omurgadaki düzeni bozar ve ağrıya yol açar. Karnın büyümesiyle vücudun ağırlık merkezi de öne doğru geçiş yapar. Bu da omurgadaki yükü artırdığı için sırt kendini daha da kasar. Bu da sırt ağrısına yol açar.

Hamilelikte sırt ağrısı tedavisi için doktor tavsiyesi de alınarak sıcak ve soğuk pres uygulanabilir. 

Hamilelik sürecinde sırt ağrısı ile uğraşmak istemiyorsanız şunları deneyebilirsiniz:

Eğilirken diz eklemlerinizi kullanın

Günlük 30-40 dakikalık yürüyüş, yoga ya da yüzme yapabilirsinizi. 

Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin. Düz tabanlı ortopedik ayakkabıları tercih edin.

Yerden bir şey alınacaksa yine diz eklemlerinden destek alınmalı

Uzun süre ayakta durmayın. Çok sert ya da çok yumuşak yatak tercih etmeyin.

Sıcak uygulama yapın ve istirahat edin.

Not: acunn.com'da yer alan bu içerikler bilgilendirme amaçlıdır.

YAĞ BEZESİ NASIL GEÇER

GÖPÜS KAFESİNDEKİ AĞRI NASIL GEÇER

BEL AĞRISI NASIL GEÇER

İlgili Sayfalar: Sağlık