Siğil nasıl geçer?

Siğil, görüntüsü ile rahatsız eden bu hastalık, insanlarda virüs nedeniyle olur ve bulaşıcı bir hastalıktır. Zararsız gibi görünen siğil, bazen kendiliğinden geçebilir. Fakat geçmesi uzun süren siğiller, ayak tabanı, genital bölge gibi çıktığı yere göre acı verici bir hal alabilir. Bu durumda siğil nasıl geçer araması yapar ve doğal yollarla tedavi seçeneklerini araştırırız. İşte siğilden kurtulmak için bazı doğal siğil tedavileri…

Yayınlanma Tarihi: 04.09.2021 19:12
Değiştirme Tarihi: 04.09.2021 19:12
Siğil nasıl geçer?

Siğiller, küçüt etli oluşumlar olup cildin üst tabakasında veya epidermiste enfeksiyon oluşumudur. Genelde iyi huylu ufak tümör denilen siğiller, bedenin değişik yerlerinde gösterebilir. Halk arasında kurbağalara dokunmak geçtiğine dair bir kanı olsa da bunun bilimsel ispatı yoktur. Görüntüsü ile rahatsız ettiği gibi çıktığı yere göre insana acı verebilir. Can sıkıcı bir hale gelen siğilden kurtulmak için değişik tedavi yöntemleri araştırılır. Peki, siğil nasıl geçer? İşte siğili geçirmek için evde uygulayabileceğiniz birçok doğal tedavi yöntemi…

SİĞİL NASIL GEÇER?

Siğili geçirmek için birçok doğal yöntem vardır. Fakat ilk olarak yapılması gereken bir cildiye doktoruna görünmek ve verdiği reçeteyi uygulamak olacaktır. İşte siğilden kurtulmak için bazı doğal siğil tedavileri:

1. Eczanelerde siğillere uygulanabilecek solüsyonlar veya çözelti içine batırılmış süngerler olarak bulabileceğiniz bir maddedir. Salisilik asit günlük tedavi gerektirir ve etki etmesi birkaç ay sürebilir. Çözeltinin etkinliğini artırmak için, önce siğilin hafifçe çizilmesi tavsiye edilir. Her durumda, kullanmadan önce bir eczacıya veya bir dermatoloğa danışın.

Haber ile ilgili metin girin!.

2. Bu güçlü bant, siğillerin salisilik asitle aynı verimi elde etmenize yardımcı olabilir, sadece siğil etrafına bir yalıtım bandı parçası sarın ve her gün değiştirin, kanın bölgeye akmasını sağlamak için çok sıkı sarmayın. Bu garip gelebilir, ama gerçekten işe yarıyor.

3. Siğil geçene kadar her gece bir diş sarımsağı siğilli bölgeye sürün ve mümkünse bu bölgeyi sarın. Sarımsaktaki anti-inflamatuar ve antiviral maddeler cilt enfeksiyonlarıyla savaşır. Ayrıca, düzenli olarak sarımsak yemek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

4. Hint yağı ile karbonatı krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra pamukla siğillere uygulayın, bandajlayın ve gece boyunca bu şekilde bırakın. Hint yağının içindeki asit siğillerden kurtulmanıza yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır. Sabah bandajı çıkarın ve siğil kayboluncaya kadar birkaç gün boyunca bu işlemi tekrarlayın.

Haber ile ilgili metin girin!.

5. Ayaktaki siğillerden kurtulmak için sıcak suya deniz tuzu ya da epsom tuzu ekleyin ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Bunu her gün yapabilirsiniz. Su ısısı dayanabileceğiniz sınırda olsun. Bu uygulama hem siğilleri yumuşatır hem de virüsleri yok eder.

6. C vitamini tabletini toz haline getirin ve bir macun oluşana kadar su ile karıştırın. Bu macunu siğilin üzerine koyun ve bir bandajla sarın. Tamamen iyileşene kadar tekrarlayın. Bu karışımı E vitamini ile de hazırlayabilirsiniz.

7. Bir parça limon kabuğu ya da portakal kabuğunu siğilden biraz daha büyük olacak şekilde kesip elma sirkesine batırın ve beyaz kısmı siğile gelecek şekilde uygulayın, bir bandajla sarın. Bandajı her gün değiştirin ve aynı işlemi bir hafta boyunca tekrarlayın. Bir haftanın sonunda siğilden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

8. Taze fesleğenleri ezin ve doğrudan siğilin üzerine uygulayın. Bir hafta boyunca her gün tekrarlayın. Fesleğen yapraklarındaki antiviral ajanlar virüsü öldürmeye yardımcı olarak siğillerden kurtulmanızı sağlar.

9. Siğile diş macunu sürün ve bir bandajla sarın. Siğil kayboluncaya kadar tekrarlayın. Diş macunundaki maddeler cildi dehidrate ederek siğillerin büyümesini önler.

Haber ile ilgili metin girin!.

10. Çay ağacı yapraklarının faydalı bileşenlerinin, siğiller dahil olmak üzere bir takım sağlık sorunlarının çözümünde yararlı oldukları bilinmektedir. Yağ, çay ağacının bileşenlerinin konsantre bir özütüdür ve bunu siğil üzerine uyguladığınızda doğrudan virüse saldırır. Çay ağacı yağını siğile sürün ve bölgeyi bir bandajla sarın. Yaklaşık üç hafta boyunca tedaviye devam edin.

11. Rendelediğiniz havuca zeytinyağı ekleyin ve siğil üzerine uygulayarak yarım saat bekletin. İki – üç hafta boyunca günde iki kez bu tedaviyi tekrarlayın. Hem havuç hem de zeytinyağındaki yararlı bileşenler, virüsü ortadan kaldırarak siğilleri tedavi eder.

12. Taze inciri sıkarak bir incir maskesi hazırlayın. Maskeyi siğillere uygulayın ve yarım saat bekletin. Her gün 2-3 hafta boyunca tekrarlayın. İncir siğilin kaybolmasında oldukça etkilidir.

Haber ile ilgili metin girin!.

13. Siğilli bölgeye ananas suyu uygulayın. Tropikal meyveler, siğilden kurtulmaya yardımcı olacak çözünür bir enzim içerir. Tedaviden sonra ayaklarınızı iyice durulayın ve haftada en az iki kez tekrarlayın.

14. Muz, potasyum açısından zengin bir meyvedir. Potasyum, vücudun çeşitli bölgelerinde birçok siğil türünün iyileşme sürecini hızlandırabilir. Her gün bir muz kabuğunun iç kısmını kullanarak siğilleri ovun.

15. Elma sirkesi, HPV ile savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel özellikler içerir. Salisilik asit gibi çalışır ve enfekte olmuş cildin tedavisine yardımcı olabilir. Bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve pamuğu siğilin üzerine yerleştirip sarın. Bunu her gün uygularsanız yaklaşık 1 hafta sonra siğil soyulmaya ve hızla iyileşmeye başlayacaktır.

16. Aloe vera, siğili kurutmaya ve buna neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olabilecek antiviral, antibakteriyel ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Bir aloe vera yaprağı alın ve jeli siğil üzerine uygulayın. Siğil için etkili bir bitkisel çözüm olan aloe verayı her gün siğil üzerine sürerek kurtulabilirsiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

17. E vitamini, bağışıklık sistemini sağlıklı tutmak için gerekli olan temel bir besindir. Vücudun HPV’ye tepkisini iyileştirmeye yardımcı olabilir.  E vitamini tabletinden yağı çıkarın ve doğrudan siğil üzerine uygulayın. Bir bandajla sarın ve bir gece bekletin. Bunu iki hafta boyunca her gün yapın.

18. Patates suyunun siğilleri kurutacağına ve ondan kurtulmanıza yardımcı olabileceğine inanılıyor. Küçük bir patatesi ikiye bölün ve kesilmiş tarafı siğillere sürün. Bu işlemi günde 2 kez tekrarlayın.

19. Zerdeçal, HPV enfeksiyonuyla savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olan curcumin olarak bilinen bir bileşen içerir.  Çözüm olarak, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve birkaç damla hindistancevizi yağını karıştırın. Bu macunu etkilenen bölgeye uygulayın ve sarın.

20. Kriyoterapi, vücudun tamamının veya belli bir bölümünün birkaç dakika sıfırın altında sıcaklığa (aşırı soğuğa) maruz bırakılmasıyla uygulanan bir tedavi tekniğidir.

İlgili Sayfalar: Sağlık