Ses Kısıklığına İyi Gelen Bitkiler

Ses Kısıklığına İyi Gelen Bitkiler
Yayınlanma Tarihi: 17.01.2019 13:26 | Değiştirme Tarihi: 17.01.2019 13:29

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ses kısıklığı sorununu doğal yöntemlerle aşmak mümkündür. Ses kısılmalarına iyi gelen bitkilerle bu sorunu sağlıklı ve lezzetli şekilde atlatabilirsiniz.

SES KISILMASININ SEBEPLERİ

- Yüksek sesle bağırmak

- Fazla konuşmak

- Kirli havayı teneffüs etmek

- Alkol kullanmak

- Sigara içmek

- Larenjit

- Titreşim aksaklığı

- Nörolojik bozukluklar

- Ses tellerinin deformasyona uğraması

- Ses teli nodülleri

- Gırtlak kanseri

- Gırtlakta sinir hasarları

Birçok sebeple ortaya çıkan ses kısıklığına doğal yöntemler kullanarak çözüm bulmak mümkündür.

1. ZENCEFİL

Birçok hastalığa iyi gelen zencefil, ses kısılmaları için de etkili bir çözüm aracıdır. Mukoza için çözüm olan zencefil, enfeksiyonlara karşı mücadele ederek üst solunum yolunu açar. Ses sanatçılarının da sıkça tercih etiği zencefil, boğazı rahatlatır, sesin normal hale gelmesini sağlar.

2. EKİNEZYA

Üst solunum yolları tedavisinde etkili sonuçlar veren ekinezya, larenjit ve birçok enfeksiyon hastalığının muayenesinde tercih edilir. Ses kısıklığına yol açan hastalıklarda ekinezya etkili bir çözüm olarak sesin normal tonda ve tınıda olmasını sağlar.

3. SARIMSAK

Doğal antibiyotik fonksiyonu olan sarımsak birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. İltihap önleyici, iyileştirici özelliği ile ses kısılmasına yol açan tahriş ve iltihap oluşumlarını engeller.

Sarımsak elma sirkesi ve bal ile karışım yapılarak doğal bir şurup haline getirilerek ses kısıklığına karşı kullanılabilir. 1-2 diş sarımsak bu işlem için yeterlidir.

4. PAPATYA ÇAYI

Öksürüğü gidermede etkili bir seçenek olan papatya larenjit tedavisinde de önerilmektedir. Birçok sağlık sorununda tedavi edici özelliği kullanılan papatya çayına bal ekleyerek ses kısıklığında etkili şekilde kullanılmaktadır. Bal eklenerek hazırlanan papatya çayı boğazın önemli ölçüde rahatlamasını sağlayacaktır.

5. LİMON

Mukustan kaynaklı ses kısıklığı tedavisinde etkili sonuç sağlayan limon, boğazın nemlenmesini sağlama işlevine sahiptir. Ayrıca enfeksiyon oluşumunu da engeller.

6. BAL

Doğal antibiyotik olan bal, birçok hastalık için şifadır. Mikropları öldüren bal, boğazı nemli tutar. Günde bir kaşık bal tüketilerek ses kısıklığı için çözüm üretebilirsiniz. Bala karabiber eklemek balın etkisini daha da artıracaktır.

Her beyin tümörü hayatı tehdit etmez

Sİnir sistemi tümörlerinin, yetişkinlerde meme, kolon, akciğer ve prostat kanserlerinden sonra en sık görülen rahatsızlıklar olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hakan Emmez, “Ancak her beyin tümörü hayatı tehdit edici nitelikte ve yerleşimde olmayabilir” dedi.

Yumurta için ezber bozan araştırma

Yumurta sağlık için iyi mi kötü mü? Yıllardır tartışılan yumurta, yeni bir araştırmayla tekrar gündeme oturdu. Yeni araştırmada haftada üç veya dört yumurta yiyen veya günde diyetle 300 mg kolesterol alan kişiler, hem kalp hastalığı hem de erken ölüm riski açısından daha yüksek bulundu.

Belirtileri beklerseniz böbreğinizi kaybedebilirsiniz

14 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında böbrek rahatsızlıkları ile ilgili açıklamalarda bulunan Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Gürsel Yıldız, erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çekti ve böbrek hastalığı için yüksek risk grubunda olanlar hakkında bilgi verdi.

Çene estetiği hakkında bilinmeyenler

Hollywood yıldızlarına benzer bir yüze sahip olmanın yolu son dönemlerde çene ameliyatından geçiyor. Çene estetiği hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken her şeyi Op. Dr. İsmail Büyükçayır anlattı...