Seren Serengil'in yakalandığı Dumping Sendromu hakkında merak edilenleri Prof.Dr. Vedat Göral yanıtladı

Zayıflamak için mide küçültme ameliyatı olduktan sonra sağlık sorunları yaşayan ve  ‘Dumping Sendromu’na yakalanan Seren Serengil'in organları iflas eşiğine geldi. Seren Serengil yakalandığı Dumping Sendromu’ ile hızla kilo kaybetti ve son olarak sağlık durumuyla ilgili çok kötü haberler verdi. Sağlık sorunları nedeniyle boyu kısalan ve organları iflas eşiğine gelen Seren Serengil'in son yaşadıklarını konunun uzmanı değerlendirdi. Gastroenteroloji Bölümü'nden Prof.Dr. Vedat Göral Dumping Sendromu hakkında tüm bilinmeyenleri detaylarıyla anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 15.12.2021 15:54
Değiştirme Tarihi: 17.12.2021 16:27
Seren Serengil'in yakalandığı Dumping Sendromu hakkında merak edilenleri Prof.Dr. Vedat Göral yanıtladı

Aydan Durak/aydan@acunn.com

Dumping sendromu, hızlı mide boşalmasının neden olduğu; ishal, bulantı veya yemekten sonra baygınlık veya yorgunluk gibi belirtilerden oluşan bir tablo olarak karşımıza çıkıyor.. Dumping sendromu uzun yıllardan bilinen bir klinik tablo olup, son günlerde Seren Serengil’de ameliyat sonrası oluşması nedeni ile, gündemimizde sıkça yer aldı.

Seren Serengil ile gündeme gelen dumbing sendromu ile ilgi tüm detayları Prof. Dr. Vedat Göral yanıtladı.

Dumbing sendromu nasıl oluşur? Belirtileri nelerdir?

Dumping sendromu belirtileri; erken veya geç oluşabilir. Erken Dumping’de; yemek yedikten sonra 30 dakika içinde, geç Dumping’de ise yemek yedikten 1 ila 3 saat sonra belirtiler görülür. Erken dumping sendromu, geç dumping sendromundan daha sıktır. Bazı insanlar, her iki forma da sahiptir. Dumping sendromlu kişiler arasında, yaklaşık her 4 kişiden 1'inde yalnızca geç dumping sendromu vardır.

Dumping sendromu genellikle mide veya yemek borusu ameliyatı geçirmiş kişilerde görülür. Obezite veya kilo vermek için uygulanan, Gastrik bypass ve Bariatrik cerrahi sonrası Dumping gelişebilmektedir.

Mide ameliyatı olan kişilerin yaklaşık 10’da 1'inde Dumping sendromu gelişir.

Dumping sendromu, midenin tamamının alındığı bir gastrektomiden sonra, midenin sadece bir kısmının alındığı bir gastrektomiye göre daha sık görülür.

Şiddetli dumping sendromu olan bazı kişiler, semptomları önlemek için yemek yemekten kaçınabilir. Bu durum, kilo kaybına ve yetersiz beslenmeye yol açabilir.

Erken dumping sendromunun belirtileri, yemek yedikten 30 dakika sonra ortaya çıkar.  Bu belirtiler; ishal, rahatsız edici bir şekilde karında şişkinlik hissetmek, mide bulantısı, karında kramp tarzında ağrı, karında guruldama, sersemlik veya bayılma hissi, yorgun hissetmek veya uzanmak zorunda kalmak, yüzde ve  boyunda veya üst göğsün üst kısmında kızarıklık, hızlı veya düzensiz kalp atışı, baş ağrısı, terleme gibi belirtilerdir.

Geç dumping sendromunun belirtileri;  yemek yedikten 1 ila 3 saat sonra ortaya çıkar. Geç dumping sendromunun semptomları, düşük kan şekeri veya hipoglisemi olarak da adlandırılan düşük kan şekerinden kaynaklanır. Bunlar; sersemlik veya bayılma hissi, titrek veya gergin hissetmek, yorgun hissetmek, hızlı veya düzensiz kalp atışına sahip olmak, odaklanmada zorluk, terleme ve zayıflamadır.

DUMPİNG SENDROMU NEDEN OLUR:

Bazı mide ameliyatlardan sonra, yiyeceklerin mideden, on iki parmak bağırsağına veya barsağın diğer kısımlarına, hızla geçmesi ile oluşur. Yiyecekler mideden on iki parmak bağırsağına çok hızlı hareket ettiğinde, sindirim sistemimiz normalden daha fazla hormon salgılar. Sıvı, ayrıca kan dolaşımınızdan, ince bağırsağına geçer. Uzmanlar, bazı aşırı hormonların ve bağırsağa geçen fazla sıvının, erken dumping sendromu semptomlarına neden olduğunu düşünüyor. Ayrıca, pankreasdan da çok fazla insülin üretilmesinin, bu tabloya neden olabileceğini düşünüyor. Salgılanan çok fazla insülin, yemekten 1 ila 3 saat sonra kişide, kan şekerinin düşmesine neden olarak, geç dumping sendromu semptomlarına neden olabilir.

DUMPİNG SENDROMU TEDAVİSİ NASILDIR?

Dumping sendromunu olan kişilerin, nasıl ve ne yediği, kullandığı ilaçlar ve bazı durumlarda ameliyat konusunda değişiklikler hakkında, hasta bilgilendirilmelidir.

-Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek

Dumping sendromunu tedavi etmenin ilk adımı, bu kişinin nasıl ve ne yediğini bilip, beslenmesinin yararlı yani ideal beslenme olacak şekile dönüştürülmelidir.  Dumping sendromlu birçok insan, yeme ve diyette basit değişiklikler ile, zamanla düzelen, hafif semptomlara sahip olabilir.

Dumping sendromunda günde üç büyük öğün yerine beş- altı kez, küçük öğün yemek gerekir. Yemeklerden 30-60 dakika önce hiçbir şey içilmemelidir. Sıvıların çoğu öğün aralarında alınmalıdır. Daha fazla protein alınmalı, protein içeren kırmızı et, beyaz et, yumurta, yoğurt v.s tüketilmelidir. Ayrıca, fıstık ezmesi, karbonhidratlar, balık ile lif oranı yüksek yulaf ezmesi, taze sebzeler tüketilmelidir. Sofra şekeri, şuruplu, gazlı içecekler, meyve suları, hazır gıdalar gibi yüksek şekerli yiyecek ve içeceklerden mümkünse,  uzak durulmalıdır. Liften zengin gıda alımı, yemeklerin hızla bağırsağa boşalmasını yavaşlatır ve ince bağırsakta karbonhidratların emilimini geciktirebilir. Bu nedenle, lif oranı yüksek besinler tüketilmelidir. Alkol ve sigara içilmemelidir.

Dumping sendromu semptomlarını engellemek için, şeker ve şeker içeren yiyecek, içecekler, hamur işleri, kek, bisküvi, kraker, cips, dondurma gibi hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.

Diyet değişikliğinden sonra semptomlar düzelmezse, ilaç tedavisinin düşünülebilmesi için doktora danışılmalıdır. İlaç ya da beslenme değişikliklerine yanıt vermeyen hastalarda da cerrahi prosedürler uygulanabilir.

-İlaçlar

Octreotide (Sandostatin) adlı ilaç yarar sağlamaktadır. Doktorlar, geç dumping sendromunun semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için, akarboz (Prandase, Precose) adlı ilacı önermektedir.

-Ameliyat

Doktorunuz Dumping sendromunu düzeltmeye çalışmak için başka bir ameliyat önerebilir. Doktorunuzun önerdiği ameliyat türü, Dumping sendromuna yol açan ameliyat türüne bağlıdır. Dumping sendromunu düzeltmek için yapılan ameliyatlar, her zaman yararlı olmayabilir.

DUMPİNG SENDROMU ÖNLENEBİLİR Mİ?

Dumping sendromunuz varsa, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek gibi tedavilerle, bazı semptomları önleyebilirsiniz.

-Üç büyük öğün yerine günde altı küçük öğün yemek yenmeli

-Yemekten sonra en az 30 dakikaya kadar sıvı içmemek

-Yemek yedikten sonra 30 dakika uzanmak

-Daha fazla protein, lif ve yağ yemek

-Daha az karbonhidrat yemek ve şekerler, kurabiyeler, şekerli içecekler ve şeker eklenmiş diğer yiyecek ve içecekler gibi basit şekerler içeren yiyecekler yerine, tam tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi karmaşık karbonhidratlar içeren yiyecekleri seçmek

-Süt ve süt ürünlerinden kaçınmak

-Yemeğinize pektin veya bazı bitkisel takviyeler kullanabilir. Ancak bunu kullanmaya karar vermeden önce doktora danışmak önemlidir.

İlgili Sayfalar: Sağlık