Selülit nasıl geçer, ne iyi gelir?

Selülit problemi, ilerleyen yaşlarda hemen hemen herkes de görülebilen bir cilt sorunu. Özellikle kadınlarda daha sık görülen bu problem, genç yaştaki kişilerde de bazen ortaya çıkabiliyor. Yani yaş sınırlaması olmayan selülit, genç-yaşlı birçok insanın sorunu. Cilt yüzeyinin pütürlü ve çukurlu görünmesine neden olan selülitten kurtulmak için de pek çok tedavi yöntemi var. Dilerseniz lazer, dilerseniz masaj, dilerseniz de doğal yollara başvurun, selülitten tamamen kurtulamayacağınızı da belirtmek isteriz. Peki selülit nasıl geçer, ne iyi gelir, selülit neden olur? Gelin birlikte bakalım…

Yayınlanma Tarihi: 24.08.2021 11:16
Değiştirme Tarihi: 24.08.2021 11:16
Selülit nasıl geçer, ne iyi gelir?

Özellikle kadınların korkulu rüyası olan selülit, kısa ve öz tanımıyla cildin altında kütleler halinde biriken yağ hücrelerinin neden olduğu bir cilt problemidir. Selülit için kadınların korkulu rüyası dedik çünkü estetik olarak olumsuz bir hava yaratır. Bacaklarda, karında ve kalçalarda çukurlu ve portakal kabuğu gibi bir görüntünün oluşmasına sebep olur. Ve erkeklere kıyasla kadınlarda daha çok görülen bir sorundur. Selülitin ortaya çıkma yaşı ise çok değişkendir. Genellikle ilerleyen yaşlarda görülse bile çok erken yaşlarda da rastlanılabilir bir problemdir. Nedenleri ise yine kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimisi yanlış beslenme düzenine sahip olduğu selülit problemi yaşar, kimisi de hareketsiz bir yaşam tarzını benimsediği için. Nedeni ne olursa olsun dış görüntüyü bozduğu için sevilmeyen bu problem, zamanla daha da ilerleyebilir. Peki bu problemle nasıl başa çıkılır, selülit nasıl geçer, ne iyi gelir? İşte selülit hakkında merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtları…

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

SELÜLİT NEDEN OLUR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi selülit problemi, yaş ilerledikçe daha sık görülse de bazen küçük çocuklarda bile görülebiliyor. Oluştuğu bölgeler ise bacaklar, kalçalar ve karın oluyor. Selülitin oluşma nedenine gelirsek, bu nedenler kesin olarak henüz bilinmiyor. Kanıtlanan şey ise bu problemin deri altındaki bağ dokusu ve yağ tabakasının etkileşimiyle ortaya çıkıyor olması.

Öte yandan şu hususu da belirtmek gerekir. Sağlıklı beslenen ve düzenli olarak spor yapan kişilerde de selülit görmek mümkün. Nedeni ise yağ hücrelerinin dağılım şeklinin selülite yatkınlık oluşturabilmesi olarak açıklanıyor.

Özetle bu portakal kabuğu görünümündeki problemin nedenlerini ise şu başlıklar altında toplayabiliriz:

 

  • Hareketsizlik
  • Hormonel dengesizlikler
  • Yanlış beslenme tarzı
  • Ani kilo alımı veya kaybı
  • Sigara tüketme
  • Çok dar kıyafetler 

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

SELÜLİT TEDAVİSİ, SELÜLİT NASIL GEÇER?

Cildin pütürlü görünmesine sebep olan selülitten kurtulmanın da birçok yolu vardır. Ancak şunu belirtelim, selülitten tamamen kurtulmak mümkün değil. Uygulayacağınız tedavilerle sadece problemin hafiflemesini ve oluşum hızını düşürmeyi sağlayabilirsiniz. Selülit probleminden kurtulmak için bir doktorun kapısını çaldığınızda size lazer ya da liposuction tedavisi önerecektir. Öte yandan güzellik merkezlerinde uygulanan selülit masajları da bir diğer tedavi yöntemidir.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

SELÜLİTE NE İYİ GELİR?

Öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Bu sadece selülit için değil, fiziksel ve ruhsal sağlığınız için de gereklidir. Ancak kendi başınıza ve bilinçsiz kilo vermenizi önermeyiz. Çünkü sağlıklı şekilde verilmeyen ani kilo kayıpları, selülitlerinizin görünümünü daha da belirgin hale getirebilir. O yüzden aman dikkat!

Öte yandan sigara alışkanlığınız varsa bu alışkanlığı terk etmenizde fayda var. Sigarayı terk etmek, selülit görüntüsünü azaltır, cildi sıkılaştırır.

 

SELÜLİT İÇİN EVDE NE YAPILIR?

Kese yapmak, kan dolaşımını hızlandıracağı için selülitlere iyi gelecektir. Bunu yaparken sert hareketlerde bulunmayın. Nemlendirici bir krem eşliğinde, yumuşak hareketlerle kese yapmalısınız.

At kılı fırçaları da selülit giderici yöntemler arasında. Bu fırçayla selülitli bölgelerinizi taramalı ve o gözeneklerin açılmasını sağlamalısınız.

Doğal yağlar, selülitle mücadeleniz de size yardımcı olacaktır. Biberiye, portakal ya da Hindistan cevizi yağı problemli bölgelere uygulayın ve sonucu görün.

Evde selülit giderici bir diğer yöntem de, kahve telvesi. Kahve telvesini selülitli bölgelerinize sürün ve streç filmle sararak 1 saat bekleyin.

Selülit savar egzersizler de, bu problemle olan savaşınızda imdanınıza yetişecek yollar arasında yer alıyor.

İlgili Sayfalar: Sağlık