Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi
Yayınlanma Tarihi: 03.07.2018 12:59 | Değiştirme Tarihi: 03.07.2018 12:59

Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonu, yaşlanmayla birlikte yaşanan görme kaybının en yaygın nedenlerinden biri...

Renkli görmeyi ve görme keskinliğini doğrudan etkileyen bu hastalık gençlerde de ortaya çıkabiliyor. Yavaş yavaş olduğu gibi ani olarak da görme kaybına neden olabilen sarı nokta hastalığıyla ilgili bilgi veren Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, hastalığın tedavisinde erken tanının önemine dikkat çekti. 

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?
Sarı nokta, retinada yer alan ve içinde sarı renkli maddelerin bulunduğu bir görme merkezi. Toplu iğne başından bile daha küçük olduğu ifade edilebilecek bu merkezde görmenin yüzde 90'ından fazlası sağlanır. Makulayı tutan patolojiler, keskin ve renkli görebilmeyi de zorlaştırır. Burası yaralara ve bozulmaya açık bir bölge olduğundan, başka hiçbir hastalık belirtisi olmasa dahi yaşla birlikte sarı nokta hastalığı ortaya çıkabilir. 60 yaşından sonra hastalığa yakalanma sıklığının arttığını belirtmek mümkün.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Sarı nokta hastalığında tedavi alanı kısıtlı. Daha çok var olan görmeyi korumaya yönelik tedaviler uygulanır. Bu nedenle hastalık ilerlemeden doktora başvurmak çok önemli. Net görememek, çizgilerin ortasını eğik ve yamuk görmek, bakılan şeyin ortasını karanlık görmek gibi belirtiler ilk anda ortaya çıkabilir. Hastalığın seyri ilerledikçe televizyon izlemek, kitap okumak, araba kullanmak gibi günlük aktiviteler de zorlaşacak ve zamanla imkansız hale gelecektir. Bu nedenle görme problemleri başladığında geç kalmadan doktora başvurmak gerekir. Genetik olarak ailesinde sarı nokta hastalığı görünenler, diyabetliler, dolaşım sisteminde sorun olanlar, sigara kullananlar, yüksel kolesterol ya da hipertansiyon hastaları ve vitaminden eksik beslenenler de risk gruplarıdır. Bu grupların da belirtiler başlamadan periyodik kontrollerini aksatmamaları gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Hastalığın başlangıçtaki evresinde görme bulanıklaşır ve buna "kuru tip" adı verilir. İlerlemenin gerçekleştiği ve kapı kenarı gibi nesnelerin çarpık görülmeye başlandığı evre ise "yaş tip" olarak adlandırılır. Hastalığın evresine ve nasıl bir tedavi uygulanacağına mutlaka uzman hekim karar vermeli. 40 yaşından sonra her yıl düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek önemli. Takip programındaki hastalara koruyucu amaçlı özel vitaminlerden takviye yapılabilir ve kareli kağıt testi uygulanabilir. Doktor tarafından ihtiyaç görülmesi halinde göz içerisine belirli aralıklarla ilaç uygulaması yapılabilir. Bunlar 4-6 haftalık periyotlar aralığında en az 3 kere olmak üzere uygulanır. Bu uygulamanın görme kalitesini ve gücünü koruması beklenir.