Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Sakal ve bıyık ektirmek mümkün mü?

Sakal ve bıyık ektirmek mümkün mü?

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki saç ekim merkezi uzmanları, sakal ve bıyık ekimi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

20.11.2017 12:27

Sakal ve bıyık ekimi geliştirilen yeni teknolojilerle başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Tüm yüz cerrahi prosedürlerinde FUE ve DHI gibi alt grubu teknikleri ile prosedür uygulanır.  Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki saç ekim merkezi uzmanları, sakal ve bıyık ekimi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Bıyık ekiminde saç foliküllerini almak ve bıyık bölgesine transfer etmek için en modern saç ekimi tekniği olan DHI tekniği kullanılır. DHI tekniğinde greftler, geleneksel saç nakli işlemlerine benzer şekilde saç derisinin arka ya da yan kısımlarından alınır. Daha sonra alınan saç greft’leri, dudak üstü ve yanak bölgesindeki tüy yoğunluğunun eksik olduğu kısımlara ekilir.  

Genellik ile sakal ve bıyık bölgesi tüyleri bir arada yapılır. Ve yüz bölgesi saç ekimi olarak anılmaktadır. Doğru bir şekilde uygulanırsa ekilen saç kökleri genellik ile normal yüz tüylerine benzer şekilde büyür. Kafa derisinden toplanan saç folikülünün dokusu ve diğer özellikleri, yüz bölgesine ekildikten bir süre sonra tıraş ve bakım ile orijinal bıyık tüylerine benzeyecek şekilde herhangi bir uzunluğa kadar büyümesi sağlanmalıdır. Bıyık naklinden sonra, yeni yüz tüyleri kalıcı olur ve orijinal tüylerden ayırt etmesi oldukça zordur.

Ekilen bıyıkların doğal görünmesini sağlamak için greft’lerin doğru açıda ve doğru yönde dikkatlice ekilmesi gereklidir. Donör bölgeden saç köklerinin alınmasından sonra canlılığını artırmak için, aşılama sisteminin çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Nelere dikkat edilmelidir?
Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki saç ekim merkezi uzmanları; işlem lokal anestezi altında oral sedatif ile yapılır. Bıyık ekimi işlemi, alınan greft sayısına bağlı olarak yaklaşık 2 ila 5 saat arasında sürebilir. İşlemden sonraki ilk birkaç gün içinde, nakledilen her bir saç kökünün etrafında küçük kabukların oluşması olağan bir durumdur. Hastalar aynı gün gündelik hayatlarına devam edebilir. İşe dönmeleri ya da yorucu olmayan etkinliklere başlamaları için 1 ya da 2 gün beklemeleri tavsiye edilir. Nakledilen saç kökleri yaklaşık 4 hafta içinde düşmeye başlar ve 3 ile 4 ay içinde yeniden büyümeye başlar.

Bu teknik ile saç ekiminin herhangi bir riski yoktur. Ekilen yüz kıllarının tutunmasını ve canlılığını artırmak için prosedürün her aşamasında gerekli tedbirler alınır. Ekilen kıl köklerinin açıları ve çıkış yönleri en doğru şekilde belirlenir, bıyık tasarımı da kişinin yüzüyle uyumlu olacak şekilde tasarlanır.

Yorumlar | 0
üye profil