Saç bakımı için çok özel tüyolar!

Saç bakımı için çok özel tüyolar!
Yayınlanma Tarihi: 25.06.2018 16:27 | Değiştirme Tarihi: 25.06.2018 16:27

Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya, saç bakımıyla ilgili doğru uygulamalar hakkında çok özel tüyolar paylaştı.

Boyama ve ısı ile yıpranan saçlarımız için neler yapmalıyız?

Periyodik olarak boya işlemine maruz kalan, her gün güneş ışınlarından fön makinesine kadar çeşitli ısı kaynaklarıyla karşı karşıya gelen saçların zaman içerisinde yıpranmaması mucize olur. Yaz aylarında buna açık havadaki toz ve kirin yanı sıra havuzların içindeki kimyasallar da ekleniyor. Yıpranan saçlar için neler yapılması gerektiğiyle ilgili bilgi veren Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya'ya göre saç bakımı ve yaşam tarzı bir bütün olarak ele alınmalı.

Saç Bakımı İçin Doğru Uygulamalar Neler?

Yıpranan saçlar için bakımın ilk adımı saçı temiz tutmak olmalı. Özellikle yıkanmadıkça yağlanan saçın beslendiği ve daha kolay uzadığı yönündeki inanışlar doğru değil. Saçları her gün yıkamak toz, kir ve pas gibi yabancı maddeleri saçtan uzak tutar. Şampuanın saç telleriyle birlikte saç derisine de uygulanması sebebiyle saç yapısına uygun ve PH değeri cilt ile uyumlu bir şampuan kullanmak gerekiyor. Doğru bir şampuanı her gün kullanmanın sakıncası yok. Saçı şampuanla yıkamaktan kaçınmak, istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Özellikle saçında boya, röfle, ombre gibi işlemler olan kadınların uygun bir nemlendiriciyi saç uçlarına düzenli olarak uygulamaları gerekli. Bu işlem nemi saça hapsetmek açısından önem taşıyor. Kimyasal işlem gören saçlarda şampuanın tek başına yeterli olmasını beklememek gerekir. Vücut, nemlendiricinin sağlayacağı koruyucu tabakaya ihtiyaç duyar.

Düzenli aralıklarla uzman kişilerin gözetiminde daha kapsamlı yapılandırıcı bakımlar uygulanabilir. Bunun dışında boya uygulamasının hemen devamında koruyucu ürünlerden yardım alınabilir. Yalnızca saç ve saç derisi sağlığı üzerine çalışan trikoloji uzmanlarından gerekli durumlarda profesyonel destek alınabilir. 

Saç Bakımında Yaşam Tarzı da Etkili

Kişinin yaşadığı ortam, hangi koşullarda çalıştığı ve gün içerisinde ne kadar fiziksel aktivitede bulunduğu da yıpranan saçların toparlanma hızını etkiliyor. Saç sağlığını etkileyen birincil faktörün vücut sağlığı olduğunu belirtmek yanlış olmaz.

Dengeli ve düzenli beslenme, kan değerlerini doğrudan etkilediği için saçlar açısından da önemli. Saç ve saç derisi sağlığı için sağlıklı kan değerleri ve yeterli kan dolaşımı büyük önem taşıyor. Saç derisine yapılan masaj bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırması sebebiyle oldukça etkili.

İyi bir uyku düzeni, düşük alkol ve kafein tüketimi, sigarasız bir hayat, düzenli egzersiz ve bol oksijen de yine sağlıklı saçlar için tercih edilmesi gereken yaşam tarzını yansıtıyor. Sadece saça bakım uygulamaları ile sınırlı kalınmamalı ve yaşam tarzında da gerekli düzenlemelere gidilmeli.