Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Robotik cerrahi ve kadın doğum

Robotik cerrahi ve kadın doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, Robotik Cerrahi ve kadın doğum ilişkisini anlattı.

13.12.2016 16:14

Teknolojide gerçekleşen gelişmelerin tıbbi ve medikal alanda da pek çok yeniliğe kapı açtığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, Robotik Cerrahi ve kadın doğum ilişkisini anlattı.

Ağrı yok, hastanede yatış süresini kısaltıyor
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber hayatın her alanında olduğu gibi tıbbi ve medikal alanlarda pek çok yeni gelişmeler sağlanmıştır. Robotik Cerrahi sağlık anlamında farklı alanlarda kullanılan laparaskopik yani kapalı olarak yapılan her türlü cerrahi müdahalede kullanımı kolay cerrahi bir yöntemdir. Robotik Cerrahinin Kadın Doğum alanında kullanılması ile birlikte pek çok kadın ağrı çekmeden hastanede yatış süresini azaltarak tedavi olma imkânı sağlamaktadır.

Kanama olma oranı en aza indirgenir
Miyom alınması, kapalı tüplerin açılması gibi birçok alanda kullanılan Robotik Cerrahi ile artık açık ameliyatlara son verilmektedir.

“Neden Robotik Cerrahi?” derseniz karın boşluğundan küçük kesilerle giren kamera ve cerrahi aletler ile karın bölgesi büyük bir kesi yarası olmamakta, cerrahi sonrası hızlı iyileşme ve normal yaşama geri dönme süresi en aza indirgenmiş olur. Laparaskopik ameliyatların gelişmiş şekli Robotik Cerrahi doktorun müdahalede bulunacağı bölgeyi 3 boyutlu ve en ince ayrıntısına kadar görebilir, komşu organ ve damarları koruyabilir, onların zarar görmesini yapay bir el gibi çalışan robot cerrahın elinin dışındaki hareketlerini birebir hassasiyet ile içeriye aktarır ve cerrahi operasyonu kusursuz kılar. Kanama olma oranı en aza indirgenir ve iyileşme süresinin kısa olması hastaları Robotik Cerrahi’ye yönlendirmektedir.

Robotik Cerrahi 3 boyutlu kamera kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Robot kolları sınırsız hareket yeteneğine sahiptir. Jinekolojid kullanılan Da Vinci Cerrahi sistemi 3 bölümden oluşmaktadır. İki parmak kontrollü kolları ve ayak pedalları ile cerrahın konsolu hastanın karın içerisinde bulunan robotik araçların kontrolünü sağlar. İkinci kısım çok eklemli dört adet robotik koldan meydana gelir. Üçüncü kısım ameliyat yapılan bölgenin 3D görünümü sağlayan görüntü sistemi oluşturur. Laparaskopik kollar ve robot yerleştirildikten sonra doktor bir konsola oluşturarak ve 3D yüksek çözünürlüklü görüntü sistemi ile ameliyat alanı görüntülenir. Kesiyi en aza indirerek Endoskopik Cerrahi açık yöntemlere kıyasla önemli tutarlı ve tekrarlanabilir bir avantaj sağlar. Robotik Cerrahi günümüz jinekolojide rahim, rahim alma, rahim ağzına uygulanacak operasyonlarda miyom alınmasında başarı ile uygulanmaktadır.

Enfeksiyon riski ve komplikasyon az
Avantajlarına değinecek olursak iyileşme süresinin kısa olması, ağrının az olması dolayısıyla ilaç kullanımının en aza indirgenmesi, küçük yara izi, hastanede kalış süresinin az olması, günlük yaşama hızlı dönüş, kanama ve kanamaya bağlı kan nakli olasılığının olmaması, enfeksiyon riskinin az olması ve komplikasyonların az olmasıdır.

Robot parmak el kontrol mekanizması sezgiseldir. Yani robotik aletler cerrahın elleri arasında nasıl hareket ediyorsa öyle hareket eder. Buna ek olarak Robot Yardımlı Laparaskopik Cerrahi, elin istenilen konuma ters yönde hareketinin zorunlu olduğu dayanak noktası etkisini ortadan kaldırır.

Robotik Cerrahi ile sistem kurulduğu taktirde hekimden çok uzaktaki bir hastayı dahi ameliyatlar başarı ile yapılabilir. Robotik Cerrahide amaç da budur zaten… 

Yorumlar | 0
üye profil