Ramazan'da Sağlıklı Beslenme

Ramazan'da Sağlıklı Beslenme
Yayınlanma Tarihi: 17.05.2017 12:04 | Değiştirme Tarihi: 17.05.2017 12:08

İzleyeceğiz kolay adımlarla Ramazan’ı sağlığınıza sağlık katarak geçirebilirsiniz.

Toplumsal hayatımızda önemli bir yeri olan Ramazan ayında değişen beslenme düzeni ve beraberinde en çok merak edilen “Ramazan ayında nasıl beslenmeliyim?” konusu devamlı gündemdedir. İzleyeceğiz kolay adımlarla Ramazan’ı sağlığınıza sağlık katarak geçirebilirsiniz.

Ramazan’da yeterli ve dengeli beslenmek mümkün mü?

Ramazan ayı gelmeden diyet yapanlar, “Ramazan geldi, artık diyeti bırakma zamanı.” düşüncesine giriyor. Hâlbuki uzun süreli açlıklar sonrası diyetinize uyarak Ramazan'ı geçirebilir, sağlıklı beslenme programını Ramazan'a özel sahur ve iftar saatleriyle doğru bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Orucunuzu Mutlaka Su ile Açmalısınız

İftarda orucunuzu mutlaka su ile açmalısınız çünkü gün içerisinde susuzluktan dolayı aslında vücudun en çok ihtiyaç duyduğu içecek sudur. Hurma ve zeytin konusu çok konuşulan ve diyet yapanların en çok merak ettiği konudur. Hurma, su içtikten sonra yenilebilir. Potansiyel sağlık faydaları ve zengin hayati besinleri barındırması hurmayı orucunuzu açarken tüketebileceğiniz sağlıklı bir besin haline getiriyor. Hurma; şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2 ve A vitaminlerini içeriyor; bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan selenyum mineralini barındırıyor. “Hurmada şeker var, tüketmeli miyim?” sorusunu duyar gibiyim. Evet, hurma şeker içerir fakat doğal yoldan alacağınız şeker içerir, rafine şeker içermez. Bu sebepten orucunuzu gönül rahatlığıyla hurmayla açabilirsiniz.

Zeytinle Oruç Açmak Kabızlığa Çare

Zeytinle oruç açmak, özellikle sindirim sistemi problemi olanlar için çok faydalıdır. Kabızlık sorunu oruç tutarken artabilir. Bu sebepten zeytini oruç açarken 1-3  adet tüketebilirsiniz. Zeytin çekirdeği yutmak, kabızlığa iyi gelmektedir.

Çorbanızı bitirdikten sonra hemen ana yemeğe geçmeyin

Tüm gün açlık ve susuzluğun ardından iftar sofrasında bulunması gereken en önemli besin grubu çorbadır. Mutlaka çorba içmeliyiz. Tercih etmemiz gereken çorbalar; mercimek çorbası, sebze çorbası, brokoli çorbası, ezogelin çorbası, tavuk suyu çorbasıdır. Çorbanızı içerken çok sıcak olmamasına dikkat edin. Uzun süreli açlıklar sonrası mideye ilk giren besin olan çorbanın çok sıcak olması mide hassasiyeti yaratabilir.

Bu yazımızdan sonra çorbadan sonra ne yapılacağı çok büyük bir soru işareti olmaktan çıkacak artık sizin için. Çorbanızı bitirdikten sonra beklemeden ana yemeğe geçmeyin. Yapacağınız en doğru davranış, çorbanızı bitirdikten sonra 1 bardak su içip, 5 -10 dakika beklemek olacaktır. Bu sürede beyninize tokluk hissi gitmeye başlayacak ve siz artık beyninizi kontrol edebilecek duruma gelip, yememeniz gereken yemekleri düşünebilecek ve kendinizi engelleyecek duruma gelebileceksiniz. 5 -10 dakika bekledikten sonra ana yemeğe geçebilirsiniz. Ana yemeğinizde mutlaka ızgara et/tavuk veya balık olmalıdır. Yanında bol yeşillikli bir salata olabilir.

Ramazan'da kuru baklagillerden uzak durun

Ramazan'da kuru baklagillerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Gaz ve şişkinlik sorunu yaşamak gün içinde oruç tutarken sizi çok rahatsız edebilir. Zeytinyağlı sebze yemeğini 1 kâse yoğurtla, çorbadan sonra ana öğün şeklinde tüketebilirsiniz. Bu adımlara dikkat edersek orucumuzu çok sağlıklı bir şekilde açmış oluruz.

Tatlı Yerine Tarçınlı ve Karanfilli Maden Suyu

Ana yemekten sonra ara öğününüzde gün içinde kaybettiğiniz mineral kaybı sebebiyle doğal mineralli maden suyu tüketmenizi öneriyorum. İçine 1 çubuk tarçın ve bir tutam karanfil atıp bekletin. Bu sizin tatlı isteğinizi baskılayacak ve kan şekerinizi dengeleyecektir. Ardından bir mevsim meyvesi yiyebilirsiniz. Bu sırada bol su içmeyi ve mutlaka 30 dk. egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. 

Sahura kalkmamak metabolizmayı yavaşlatıyor

Oruç tutanlar, mutlaka sahura kalkmalıdır. Sahura kalkmadan orucunuza devam etmeyin. Birçok kişinin yaptığı hatalardan biridir sahura kalkmamak. Sahura kalkmadığınızda, vücudunuz yaklaşık 16 saat yerine 22 saat aç ve susuz kalacağı için vücut direnciniz fazlasıyla düşecektir ve metabolizmanız en yavaş halinde kalacaktır. Bu sebepten sahura mutlaka kalkılması gerekir. Sahurda ana yemek yemek, sizin gün içinde daha fazla acıkmanıza ve susuz kalmanıza neden olmaktadır. Sahurda yapacağımız en doğru ve sağlıklı beslenme davranışı, yüksek protein içeren kahvaltılık besinler tercih etmektir.

Sahurda kahvaltılık tercihi az yağlı ya da lor peynir, haşlanmış yumurta, bol sebze ve tam tahıllı ekmek olmalıdır. Mutlaka bol sıvı tüketilmelidir.

Sahuru yaptıktan sonra hemen uyumayın, sindirimin başlaması için kendinize  biraz zaman tanıyın ve mutlaka yatmadan önce bol su için!

Ramazan ayında genel olarak dikkat etmeniz gereken, size yardımcı olabilecek en temel unsurlara değindim. kendinizi sıkmadan, çok fazla bilgi karmaşası yaşamadan, temel yapılacakları yaparsanız Ramazan ayını huzurlu, mutlu, manevi rahatlık içinde geçirmiş olursunuz. 

Hayırlı Ramazanlar…

ANATOMICA TIP MERKEZİ

Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Sağbaş