Protez diş nedir? Nelere dikkat edilmesi gerekir? Berkin Öztürk anlattı

Diş Hekimi Berkin Öztürk, “Protez diş, dişlerinin bir kısmını kaybeden kişiler için birebir çözümdür. Günümüzde ağız sağlığında çözüm olarak bildiğimiz protez dişler insanlar tarafından çok sık tercih edilmektedir. Protez dişler insanların gülüşlerini ve ağız estetiklerini bozmayacak ve onu koruyacak bir özelliğe sahiptir. Bununla beraber aslında en önemlisi kaybedilen dişlerin yerine protez dişler gelerek en iyi şekilde bütünlüğün oluşturulmasıdır. Böylece ağız sağlığınız ve ağız estetiği iyi bir operasyon ile eski haline gelir. Burada da protez çeşitleri olarak, sabit protezler, hareketli protezler, implant üstü protezler, total protezler, tek kronlar, parsiyel protezler, hassas tutuculu protezler bulunmaktadır.” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2021 12:33
Değiştirme Tarihi: 30.11.2021 12:33
Protez diş nedir? Nelere dikkat edilmesi gerekir? Berkin Öztürk anlattı

Diş Hekimi Berkin Öztürk sözlerine şöyle devam etti; “Özellikle protez dişin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bunlara çok dikkat etmeniz gerekiyor; ağız dokusu sağlığı için her akşam protezi çıkarmanız gerekmektedir. Her gün protez dişleri fırçalamanız gerekmektedir. Sabit protez diş kullanan kişiler gün içerisinde 2 kez diş fırçalamalıdır.

Diş ipi kullanımını aksatmamalıdır. Hareketli protezler kullanılıyorsa yemeklerden sonra çıkarılıp, bol su ile temizlenmelidir. Protez diş temizliğinde fırçalama yaparken protezler için özel olarak üretilen fırçalar tercih edilmelidir.

Protez dişi temizlerken deterjan, çamaşır suyu, sabun gibi kimyasallar kullanılmamalıdır. Protezlerinizi dışarı çıkardığınız zaman muhakkak su içerisinde kalmalıdır.Fırçalama sırasında düşüp kırılma gibi sorunların önüne geçmek için yumuşak bir havlu ya da su dolu bir kap ile fırçalama yapılmalıdır.

En az 6 ayda bir diş hekimine gidilmelidir. Böylece gerekli kontrolleri sağlamış olursunuz. İleride oluşacak sorunların önüne geçmiş olursunuz.”
 

İlgili Sayfalar: Sağlık