Pratik Hafıza Geliştirme Yöntemleri

Pratik Hafıza Geliştirme Yöntemleri
Yayınlanma Tarihi: 21.01.2019 15:55 | Değiştirme Tarihi: 21.01.2019 15:55

Gün boyu yaşanan stres, zorlu iş hayatı ve hayatın getirdiği yoğunluk hafızanızı oldukça zorluyor. Küçük detaylara dikkat ederek hafızanızı hayata karşı daha dirençli ve daha sağlıklı tutabilirsiniz. Hafızanızı güçlendirecek pratik yöntemleri mercek altına alıyoruz.

DOĞRU BESLENME

Akdeniz diyetinin dünyadaki en sağlıklı beslenme metotlarından biri olarak kabul ediliyor. Ülkemizde de rahatça uygulanabilecek bir beslenme şekli olan Akdeniz Diyeti, beynin ihtiyacı olan mineral, vitamin ve Omega 3 yağlarını almanızı sağlayacak.

TEKNOLOJİYE ESİR OLMAYIN

Beynin daha fazla aktif olması için teknolojiye biraz ara verin. Yürürken yönünüzü navigasyonla değil beyninizle bulmaya çalışın. Yaşamınızda rutin yaptığınız şeylerde biraz değişikliğe gidin. Tembellikten kurtulup beyninize görevler yükleyin.

YENİ BİR DİL

Beyni zinde ve canlı tutmanın en iyi yollarından biri de dil eğitimidir. Yeni bir dil ve o dilin dil bilgisi kuralları beyin fırtınası yapmanızı sağlayacak ve beyin tamamen aktif olacaktır. Üstelik bunu yapmak için birçok dil öğrenme uygulaması da mevcut.

BEYİN EGZERSİZLERİ

Günlük hayatta yapılan işlemleri kolayca beyin egzersizlerine dönüştürülebilir. Diş fırçalarken normalde kullanılmayan eli tercih etmek ya da kapının anahtar deliğini gözleri kapatıp el ile bulmaya çalışmak beyni hareketlendirici özel egzersizlerdir. Buna benzer şekilde rutin faaliyetlerinizi değiştirerek beyin egzersizleri yapabilirsiniz.

MÜZİK

Müzik insanın iki tarafını birden çalıştıran nadir aktivitelerdendir. Müzik dinlemek, odaklanmayı ve hafızayı kuvvetlendirmeyi sağlıyor. Müzik aleti çalmak ise bu etkiyi katbekat artırıyor.

HOBİLER

Uzmanlar, hobilerin hafızayı kuvvetlendirdiğini söylüyor. Boş vakitlerde stresten uzaklaşmayı sağlayan hobiler,bahçe bakımı, çiçek dikme, ahşap oyma ve dikişnakış gibi alanlarda seçilebilir.

YÜRÜYÜŞLER ÖNEMLİ

Eski Yunan döneminden bu yana filozofların tek başına yürüyüş yaparken halleriyle resmedilmeleri, bilimsel bir temele dayanmaktadır. Yürüyüş esnasında vücut daha fazla oksijen almaktadır. Daha fazla oksijen alan bünyede beyin hücreleri arasında etkileşim artmaktadır. Yürüyüş hücreler arası iletişimi artırdığı gibi rahatlamayı ve zihinsel temizlenmeyi de sağlıyor.

Her beyin tümörü hayatı tehdit etmez

Sİnir sistemi tümörlerinin, yetişkinlerde meme, kolon, akciğer ve prostat kanserlerinden sonra en sık görülen rahatsızlıklar olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hakan Emmez, “Ancak her beyin tümörü hayatı tehdit edici nitelikte ve yerleşimde olmayabilir” dedi.

Yumurta için ezber bozan araştırma

Yumurta sağlık için iyi mi kötü mü? Yıllardır tartışılan yumurta, yeni bir araştırmayla tekrar gündeme oturdu. Yeni araştırmada haftada üç veya dört yumurta yiyen veya günde diyetle 300 mg kolesterol alan kişiler, hem kalp hastalığı hem de erken ölüm riski açısından daha yüksek bulundu.

Belirtileri beklerseniz böbreğinizi kaybedebilirsiniz

14 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında böbrek rahatsızlıkları ile ilgili açıklamalarda bulunan Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Gürsel Yıldız, erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çekti ve böbrek hastalığı için yüksek risk grubunda olanlar hakkında bilgi verdi.

Çene estetiği hakkında bilinmeyenler

Hollywood yıldızlarına benzer bir yüze sahip olmanın yolu son dönemlerde çene ameliyatından geçiyor. Çene estetiği hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken her şeyi Op. Dr. İsmail Büyükçayır anlattı...