Post Bariatrik ameliyatı nedir? Dr. Yunus Doğan anlattı

Obezite çağımızın hastalıklarının başında geliyor. Kilo problemi olanlar zayıfladıktan sonra ise bu sefer de vücutta sarkma sorunu yaşıyorlar. Bu tür durumlarda sıkça tercih edilen Post Bariatrik Cerrahi ameliyatını konunun uzmanı Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yunus Doğan anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 19.09.2021 14:56
Değiştirme Tarihi: 19.09.2021 14:56
Post Bariatrik ameliyatı nedir? Dr. Yunus Doğan anlattı

Birçok kişi hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı açısında fazla kilolarından kurtulmak için çaba sarf ediyor. Verilen fazla kilolar sonrası ise tam mutlu oldum derken, bu sefer kilo verdikten sonra vücutta sarkmalar kendini gösteriyor. Ancak bu can sıkıcı durumdan Post Bariatrik Cerrahi ameliyatları ile kurtulmak mümkün olabiliyor.

Dr. Yunus Doğan şöyle konuştu;

Post Bariatrik Cerrahi ameliyatı nedir?

Deri sarkması gibi problemler yaşayan ve daha önceden obezite cerrahisi geçirmiş hastalara uygulanan ameliyatlar Post bariatrik cerrahi olarak isimlendirilmektedir. Genel olarak genetik faktörlerden kaynaklı olarak sarkma, çatlama ya da bölgesel kilolar ortaya çıkabilmektedir. 

Post Bariatrik Cerrahi Bölümü Neleri Kapsar? 
Karın bölgesinde meydana gelen sarkma, memede sarkma, kalçada sarkma, kollarda sarkma, karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar ve beldeki bölgesel kilolar başta olmak üzere pek çok şikayet post bariatrik cerrahi bölümünü kapsamaktadır. Dr. Yunus Doğan hastalarının şikayetine uygun çözümü bulabilmek adına gereken tüm değerlendirmeleri yapmakta ve en uygun çözüm önerisi ile hastalarının sorunlarına çözüm üretmektedir.

Post Bariatrik cerrahi ameliyatları öncesi ve sonrası

Post Bariatrik ameliyatı öncesi ilgili doktor gereken tüm değerleri kontrol ederek hastanın ameliyat için uygun olup olmadığına karar verir. Hastanın yeterli derecede kilo vermiş olması ameliyat uygunluğu için önem taşımaktadır. Çünkü hastanın vücut kitle indeksinin ameliyat için uygun olması oldukça önemlidir.

Ameliyat sonrasında ise uygulama yapılan bölgede yara izleri kalabilmektedir. Ancak biz genel olarak ameliyat uygulamasını yara izi görünmeyecek şekilde iç çamaşırı hizasındaki bölgelerde uygulamaktayız. Ameliyat sonrasında yaklaşık olarak 3 hafta ile 8 hafta gibi bir süre korse kullanılması gerekir. Ameliyat sonrası hastanede yatış süresi genel olarak 1-2 gündür ve hasta taburcu olduktan sonra yaklaşık olarak 1 hafta gibi bir süreç içerisinde normal yaşantısına zorluk çekmeden devam edebilmektedir.