Op. Dr. Mahmut Nuri Karatoprak: Post bariatrik cerrahiyi anlattı

Post bariatrik cerrahiyi “Kilo kaybı sonrası deri sarkmalarının giderilmesini amaçlayan ameliyat gurubudur.” Diye tanımlayan Op. Dr. Mahmut Nuri Karatoprak post bariatrik cerrahinin detayları hakkında açıklamalarda bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 19.04.2022 18:12
Değiştirme Tarihi: 19.04.2022 18:12
Op. Dr. Mahmut Nuri Karatoprak: Post bariatrik cerrahiyi anlattı

Obezite, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biridir. Bu öyle bir hastalık ki, ondan kurtulduğunuzda bile vücudunuzda büyük deformasyonlar bırakabilmektedir. Neyse ki onun da çözümü var. Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Nuri Karatoprak, aşırı kilo kaybı sonrasında oluşabilecek sarkıklıkların “post bariatrik cerrahi” ile yeniden şekillendirilebildiğini söylüyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Nuri Karatoprak, deri sarkmalarının ameliyatı olarak da bilinen "post bariatrik cerrahi" hakkında değerli bilgiler verdi: "Çağımızın hastalığı obezite. Şöyle ki; Abd’de yapılan bir çalışmada son zamanlarda görülme oranı yüzde otuzların üzerine çıkmış durumda. Hal böyle olunca bu durumu yaşayan şahıslar, fazla kilolarından kurtulmanın yollarını aramaya yoğunlaşmış, kendi çabalarıyla veremedikleri kilolarından bir takım medikal ve cerrahi işlemlere başvurmak durumunda kalmışlardır. Özellikle büyük çaplı kilo kayıplarından sonra bireylerin karın, meme, bacaklar, kollar ve sırt bölgelerinde sarkmalar oluşmaktadır."

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIYOR?

Post bariatrik cerrahinin; aşırı kilo verme sonrası vücutta oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesini hedefleyen bir dizi ameliyatın genel adı olduğunu ifade eden Op. Dr. Karatoprak: “Bu kilo kayıplarından sonra oluşan deformasyonlara çözüm olarak, karın germe, implantlı veya implantsız meme dikleştirme, kol uyluk germe, sırt germe ve popo germe işlemleri yapılabiliyor.” dedi.

AMELİYAT ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Ameliyat sürecinden de bahseden Op. Dr. Mahmut Nuri Karatoprak, operasyon öncesi yapılması gerekenleri şöyle anlattı: "bu işlemler için ideal zamanlama hastanın kilo verme sürecinin tamamlanmış ve 5-6 aylık bir süre hastada kilo değişikliğinin gözlenmediği zamandır. İşlemlerin tümü genel anestezi altında yapılmakta olup, rutin denilen tetkiklerde anesteziye ve cerrahi girişime engel bir durum yoksa 6-8 saatlik açlığın ardından ameliyata başlanır. 

BİRDEN FAZLA AMELİYAT GEREKEBİLİR

Ameliyat planlamasının kişiye özel yapıldığını dile getiren Op. Dr. Mahmut Nuri Karatoprak, birden fazla operasyon gerekebileceğini belirtti: "Bu hastaların büyük çoğunluğu birden fazla taleple bize başvurmaktadır, sıklıkla ameliyat kombinasyonları tercih edilebilmektedir. Bunların bir kısmı tek seansta yapılabileceği gibi bazı çoklu operasyon taleplerinde ameliyatlar iki bazen üç seansa bölünebilmektedir.” dedi.

AMELİYAT SONRASI VE AMELİYAT İZLERİ

Ameliyat sonrası yatış süresinin uygulanan ameliyatlara göre iki veya üç gün olabileceğini söyleyen Op. Dr. Mahmut Nuri Karatoprak, operasyonun ardından dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle sıraladı: "Yapılan işleme göre önlemler değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle germe işlemlerinden sonra baskı yapacak sekilde korse kullanımı son derece önem arzetmektedir. Bu giysiler baskı ile cilt altında kanama istenmeyen sıvı birikimi ve şişkinlikleri en aza indirdiği gibi, gerilen deri segmentinin alttaki dokulara hızlıca yapışmasını sağlamaktadır.” dedi.
 

İlgili Sayfalar: Sağlık