Omurga enfeksiyonları neden olur?

Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Suat Canbay, omurga enfeksiyonu tedavisi ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.

Yayınlanma Tarihi: 29.12.2017 15:42
Değiştirme Tarihi: 29.12.2017 15:42
Omurga enfeksiyonları neden olur?

Omurga enfeksiyonun farklı sebepleri olabilir. Tedavi için bu gerekçelerin araştırılmasının önemli olduğunu söyleyen Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Suat Canbay, erken teşhisin tedavinin risklerinin azalttığını da vurguluyor.

Omurga enfeksiyonları neden olur?

Omurga enfeksiyonları bağışıklık sisteminin düşmesi halinde ortaya çıkabilir. Yine tüberküloz ve brusella (mal hastalığı) ülkemizde önemli omurga enfeksiyonu nedenlerindendir. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan enfeksiyon kan yolu ile omurgaya ulaşarak omurga enfeksiyonuna yol açabilir. En sık üriner enfeksiyonlardan sonra özellikle yaşlı insanlarda bunu görüyoruz. Bir başka sık karşılaşılan durumda geçirilmiş omurga ameliyatlarından sonra erken ya da geç dönemde oluşabilen omurga enfeksiyonlarıdır.  

Omurga enfeksiyonu tedavisi

Tedavi için en önemlisi her hastalıkta olduğu gibi burada da erken ve doğru tanı konulması. Ağrı ve ateş en önemli iki bulgu. Hasta ayağa kalktığında ağrısı daha da artar. Yatınca azalır. Ağrının olduğu omurga seviyesine elle basılırsa ağrı daha da şiddetlenir. Geçirilmiş ya da geçirilmekte olan bir enfeksiyon (idrar yollar, akciğer, genital bölge gibi) varsa omurga enfeksiyonu da olabileceği unutulmamalıdır. Yine geçirilmiş omurga ameliyatlarından sonrada erken ve geç dönemde görülebilen omurga enfeksiyonları vardır. Ameliyattan hemen sonra ortaya çıkan enfeksiyonlar zaten kolaylıkla tanınabilir. Ancak geç dönem enfeksiyonları ameliyattan 3 ay hatta 6 ay sonra bile görülebilir. Bu nedenle cerrahi sonrası hastanın takip edilmesi, kontrollere gelmesi önemlidir.

Omurga enfeksiyonu tanısı konulmuşsa öncelikle enfeksiyona neden olan patojen ajan (mikrop) belirlenmeli, tedavi buna göre planlanmalıdır. Bunun için örnek (biyopsi) alınabilir. Omurga enfeksiyonlarının tedavisi damardan ya da ağızdan verilen antibiyotikler birlikte basit cerrahi müdahaleden ileri cerrahi tekniklere kadar değişen tedavi şekli olarak uygulanır. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı ile birlikte tedavi planlanır. Tedavi süresi pyojen enfeksiyonlarda 2 ay, tüberkülozda 1 yıla kadar devam edebilir. Uzun bir süre hastane şartları gerekebilir. Özellikle immün yapısı zayıf olan kişilerde (çocuklar, yaşlılar, AIDS gibi) ölümcül olabilir.