Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları
Yayınlanma Tarihi: 17.01.2019 16:42 | Değiştirme Tarihi: 17.01.2019 16:42

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan öksürük bireyleri günlük hayat için rahatsız etmekte, sağlık açısından ve sosyal hayat açısından sorun oluşturmaktadır. Doğal yöntemlerle öksürüğün zararlarını en aza indirmek ve öksürükten kurtulmak için bitki çayları çözüm olmaktadır.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları ile öksürük sorununa lezzetli çözümler sunuluyor

1. AYVA ÇAYI

Öksürüğün azaltılmasını ve boğaz yumuşamasını sağlayan ayva çayı, bu özellikleri dışında farklı etkilere de sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ayva çayı, sakinleştirici, kilo kaybı engelleyici, kanserden koruyucu, ve kan basıncını dengeleme gibi özellikleri vardır.

Gerekli Malzemeler: Ayva kabuğu, ıhlamur çiçekleri, elma kabuğu, 3 adet kakule, 3 tane ayva çekirdeği

Yapılışı: Hazırlanan tüm malzemeler sıcak içine konulur. kaynatılmış sıcak suda ağzı kapalı şekilde 10-15 dk bekletilen karışım demlenir. Ayva çekirdeklerinin hafif pembeleşmesi demleme süresi için yeterlidir. Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dakika evvel bir fincan içilir. Tatlı seven kişiler karışıma bir çay kaşığı çiçek balı ekleyebilir.

2. YASEMİNLİ PORTAKAL ÇAYI

Kış mevsiminin olmazsa olmaz meyvesi olan portakal, öksürük için de etkili bir çözümdür. Portakal çayı öksürük için olduğu gibi birtakım başka sorunlar için de destekleyici çözümdür. kabuğunda bulunan esansiyel yağlar tümör oluşumunu engeller. Portakalın iç kabuğundaki beyaz posa bağırsak sağlığına olumlu katkı yapar. Midenin erken sindirim yapmasını engelleyen portakal, kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar.

Gerekli malzemeler: Portakal, karanfil, zencefil, yasemin çiçeği

Hazırlanışı: Portakal kabukları, 10 adet karanfil, 3 halka parça zencefil, ve bir tutam yasemin çiçeği kaynatılmış suyun içine bırakılır. Kapağı kapatılan karışım bu şekilde 10-15 bekletilir. Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dakika önce bir fincan içilir. İsteyenler karışıma bir çay kaşığı çam balı ekleyebilir.

3. KUŞBURNU ÇAYI

Güçlü bir antioksidan olan kuşburnu, yüksek oranda C vitamini içerir. Öksürük, mide bağırsak zayıflıkları, ateşli hastalıklar ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ayrıca zayıflama da kuşburnu çayı tercih edilir.

Gerekli malzemeler: Kuşburnu meyveleri, kabuk tarçın, ekinezya.

Hazırlanışı: Ağzı kapalı kapta kuşburnu meyveleri kaynatılır. Ocaktan alınan kaynatılmış karışıma ekinezya ve kabuk tarçın ilave edilir.Yeni karışım ağzı kapalı şekilde 10-15 dk bekletilir. Karışım sabah, öğle ve akşam yatmadan 40 dk. önce bir fincan içilir.