Obezite cerrahisi sonrası gebe kalınabilir mi?

Obezite cerrahisi sonrası gebe kalınabilir mi?
Yayınlanma Tarihi: 05.06.2018 15:19 | Değiştirme Tarihi: 05.06.2018 15:19

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, obezite cerrahisi ve gebelik ilişkisi hakkında bilgi verirken, obezite cerrahisinin gebeliğe engel olmadığının altını çizdi.

Obezite, hastaların hayat kalitesini olumsuz etkileyen ve vücudun tüm sistemlerine zarar veren bir hastalıktır. Özellikle morbid obez olarak adlandırılan aşırı kilolu bireylerin büyük çoğunluğu, hormon dengelerindeki bozukluk nedeniyle çocuk sahibi olmakta zorlanıyor. Obezite cerrahisi, son dönemdeki yüz güldüren sonuçlarıyla hastalara umut olsa da bu kez de obezite cerrahisinden sonra gebe kalınır mı sorusu kafaları kurcalıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, obezite cerrahisi ve gebelik ilişkisi hakkında bilgi verirken, obezite cerrahisinin gebeliğe engel olmadığının altını çizdi.

 

“Obezite Cerrahisi Gebeliğe Engel Değil!”

 

Obezite cerrahisi, aşırı şişmanlığın pek çok olumsuz izini vücuttan sildiği gibi hormon dengesinin oturmasına da yardımcı olur. Obezite cerrahisi öncesi gebe kalamayan ve tüp bebek denemek durumunda kalan hastalar, cerrahi sonrasında doğal yoldan gebe kalabilir. Cerrahi sonrası hastadaki yüksek tansiyon, diyabet hastalığı gibi ek sağlık problemlerinin de kontrol altına alınması kolaylaşacağı için daha sağlıklı bir gebelik döneminden söz etmek mümkün.

 

Anne ve bebek açısından risk oluşturan gebelik diyabeti, kan basıncının yükselmesi, yüksek doğum ağırlığı gibi risk faktörleri obezite cerrahisiyle en aza indirgenir. Ancak vücut ameliyatla birlikte önemli değişimlerden geçtiği için, doğurganlık çağındaki genç hastalar mutlaka doktorlarını bu istekleriyle ilgili bilgilendirmeli ve gebe kalmak istediklerinde takip altına alınmalı.

 

Doktordan İzin Almak Şart!

 

Cerrahiden sonra gebe kalmak için en az bir yıl süreyle beklenilmesi önerilir. İlk hedef vücuttaki olumlu değişimleri görmek, vücudun toparlanmasına izin vermek ve kiloyu sabit duruma getirmek olduğu için gebelik ertelenebilir. Bekleme süresi hastanın iyileşme sürecine göre değişir, bu nedenle bebek kararı vermeden önce doktordan onay almak şart. Gebelik dönemine girildiğinde annenin beslenmesi ve doğum şekli gibi konular da büyük öneme sahiptir. Bu noktada kadın doğum uzmanı mutlaka geçirilen cerrahi operasyonla ilgili bilgilendirilmeli. Hasta açısından en doğrusu, kadın doğum uzmanı, cerrah ve diyetisyenle sürekli iletişim halinde olmaktır.

 

Anne Adayı Beslenmesine Dikkat Etmeli

 

Geçmişte obezite cerrahisi geçiren anne adayları, operasyon sonrası birlikte çalıştığı diyetisyenle beslenmesini kontrol edebilir. Bu sayede annenin aşırı kilo almasının önüne geçilir. Cerrahide uygulanan yönteme göre ek tedbirler almak gerekebilir. Gebelikten kaynaklı mide bulantısı, besin alımını olumsuz etkiliyorsa bu konuda da doktoru bilgilendirmek gerekir. Doğum şekli ise kadın doğum uzmanının yönlendirmesine göre, normal doğum ya da sezaryen olabilir.