Neden MR Füzyon Prostat Biyopsisi?

Bilindiği üzere prostat hastalıkları erkeklerde 30'lu yaşlardan sonra en sık görülen hastalıklardır.

Yayınlanma Tarihi: 03.10.2018 11:26
Değiştirme Tarihi: 03.10.2018 11:26
Neden MR Füzyon Prostat Biyopsisi?

Bunların arasında prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser tipi olup ölüm nedeni olarak da akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Öztuğ Adsan, prostat kanseri için uygulanan görüntüleme ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilenleri anlattı.

Prostat kanseri taramasında makattan parmakla prostat muayenesi ve kanda PSA ölçülmesi önemli klinik bilgi vermektedir. Fakat kesin tanı koymak için prostat biyopsisi yapmak gerekmektedir.  Şu anda prostat biyopsisi standart olarak makat yolundan körleme yapılmaktadır. Eğer kanser yakalanamazsa biyopsiler en az 3 kez tekrarlanmaktadır. Dolayısıyla makat yolu kullanıldığı için hastalarda ciddi enfeksiyon riski, kanama ve ağrı şikayetleri olmaktadır. Standart yolla prostat biyopsisi yapılan hastalara “tekrar biyopsi olur musunuz?” diye sorulduğu zaman hastaların yarısından fazlası bu yüzden biyopsi olmak istememektedir.

Prostat kanseri için en iyi görüntüleme ve tedavi yöntemleri artık füzyon sistemlerle sağlanmaktadır. MR füzyon prostat biyopsilerinde ise hastanın prostat yapısı detaylı MR ile ortaya çıkartılmaktadır. Prostat içindeki şüpheli alanlar net olarak görülebilmektedir. Daha sonra özel bir yazılımla bu görüntüler 3 boyutlu (3D) Ultrasonografi cihazına aktarılmaktadır. Şüpheli alanların işaretlenmesini takiben özel tasarlanmış biyopsi aparatlarıyla hedefe yönelik biyopsiler alınmaktadır. Füzyon biyopsi sisteminin en önemli avantajlarından bir tanesi de makat yolunun kullanılmamasıdır. Cilt üzerinden direkt prostat görüntülenerek biyopsiler alınmaktadır. Dolayısıyla standart biyopsilerde görülen enfeksiyon, ağrı ve kanama görülmemektedir.  

Çünkü;

Prostatın MR ve 3D US ile gerçek görüntüsünün elde edilmesi

Füzyon biyopsilerle tam odaktan örnek alınması

Şu ana kadar ki en kesin tanı koyma yöntemi

Standart yönteme göre makat yolu kullanılmadığı için yan etki oranı çok düşük

Tekrar biyopsi oranları oldukça düşük...