Miyom daha çok kimlerde görülüyor?

Rahim dokusundan kaynaklanan ve rahmin dışına taşan iyi huylu tümörler olarak bilinen miyomlar, çoğu zaman belirti göstermediği için çok geç fark ediliyor.

Yayınlanma Tarihi: 28.12.2018 11:38
Değiştirme Tarihi: 28.12.2018 11:40
Miyom daha çok kimlerde görülüyor?

Genellikle 25-40 yaş aralığındaki doğurganlık çağında daha sık rastlanan miyomlar, düzenli olarak jinekolojik kontrollerin yapılması sonucunda ortaya çıkıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Doç. Dr. Türkan Örnek Gülpınar, miyom hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Miyom belirtileri ve tedavisi

Kadınların yalnızca dörtte birinde belirti gösteren miyomların en sık karşılaşılan bulgularından biri kanamadır. Ağrılı, uzun süreli ve yoğun adet kanamaları miyom belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra alt karın bölgesinde bir kitle ağrı ve baskı ortaya çıkarabilir. Bu durum idrar kapasitenizi azaltarak sık sık idrara çıkma ihtiyacı yaratabilmektedir. Miyomun diğer belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Rahmin arka kısmına yerleşmişse kalın bağırsağa baskı sonucu kabızlık

İdrar kanalına yapılan baskı sonucu böbrekte büyüme

Kasık ağrısı

Rahim ağzına veya tüplere yakın bir yere yerleşmişse spermle yumurtanın bir araya gelmesini, yani döllenmenin gerçekleşmesini engelleyerek infertilite

Kadınların %70’inde miyom görüldüğü halde yalnızca her dört kadından birinde tedavi gerektirmektedir. Tedavi olacak kişinin yaşı, çocuk sahibi olup olmadığı, miyomların sayısı, büyüklüğü, miyom tedavisinde göz önünde bulundurulmalıdır. Miyom tedavisinde uygulanan cerrahi işleme "miyomektomi” denir. Laparoskopi, histeroskopi, robotik ya da açık cerrahi şeklinde uygulanmaktadır. Miyom tedavisinde miyomun yerleştiği yer tedavisi süreci için önemlidir. Rahim boşluğuna yerleşmiş ve kanamaya yol açan miyomlar, rahim duvarı içerisine yerleşmiş 5 cm üzerine çıkmış miyomlar ve idrar torbası ya da kalın bağırsağa baskı yapan miyomlar cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Genetik faktörler miyom oluşumunda etkili midir?

Irksal ve genetik bir problem olarak görülen miyomlar, siyahi kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Genetik ve ırksal etkenler dışında sosyal yaşam, çevresel etkenler, diyet, stres gibi faktörlerde miyom oluşumunda rol oynamaktadır. Miyom oluşumuna bir defadan fazla doğum yapan kadınlarda daha az rastlanırken, ergenliğe erken giren kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Aynı zamanda düzenli olarak spor yapan, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da miyom daha az görülmektedir. Sigaranın miyom oluşumuna neden olan hormonları azaltması nedeniyle sigara kullanan kadınlarda miyom oluşumuna daha az rastlanırken, alkol kullanan kadınlarda miyom oluşumu daha sık görülmektedir. Aynı zamanda yüksek tansiyon, aşırı kilolu olmak ve hiç doğum yapmamış olmak da miyom oluşum riskini arttırmaktadır.

Cerrahi yöntemler dışında miyom tedavisi

Miyom tedavisinde her ne kadar cerrahi olmayan birkaç yöntem kullanılsa da bu yöntemler kalıcı yöntemler değildir.  Cerrahi yöntemler dışında kullanılan yöntemler yalnızca miyoma giden ara damarların tıkanması ve buna bağlı olarak miyomların küçültülmesi şeklindedir. Bu yöntemlerle miyomlardan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Miyomlardan tamamen kurtulmak yalnızca cerrahi müdahale ile mümkündür.

İlgili Sayfalar: Sağlık