Misvak nasıl kullanılır?

Misvak, ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemli bir maddedir. Erak ağacının dalından kesilerek elde edilen misvağın faydaları, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Peki misvak nasıl kullanılır, faydaları nelerdir? Gelin yanıtlayalım. 

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2021 13:16
Değiştirme Tarihi: 07.10.2021 13:16
Misvak nasıl kullanılır?

Misvak, içeriğindeki bazı maddeler sayesinde zararlı bakterileri öldürür ve sağlık üzerinde faydalıdır. Dişleri temizleyen misvak, diş taşı oluşumunu da önler. Ayrıca yüzeydeki lekeleri derinlemesine temizler. Peki bu kadar yararı olan misvak nasıl kullanılır? İşte yanıtı.

 

MİSVAK FAYDALARI NELERDİR?

 

  • Zararlı bakterileri öldürür.
  • Ağız kokusunu yok eder.
  • Diş etini kuvvetlendirir.
  • Diş minesini korur.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Baş ağrısını keser.
  • Aşırı köpürmeyi önler.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

MİSVAK NASIL KULLANILIR?

Misvakın nasıl kullanılacağına gelirsek, karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan ilki, taze misvak kullanımıdır. Taze misvak, ucu yontularak direkt dişe sürtülür. Liflerin açılması için de azı dişlerle misvak ısırılabilir.

Bir diğer seçenek kuru misvak kullanımıdır. Kuru misvak kullanmadan 1 gün önce suda bekletip yumuşatmalısınız. Fazla yumuşayan misvakları, kesip yontma işlemiyle tekrar açmalısınız. Öte yandan misvağı kullandıktan sonra güzelce yıkayın ve hava alan temiz bir yerde saklayın.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

MİSVAK NASIL SAKLANIR?

Öncelikle şunu bilmelisiniz, misvak sürekli açıkta kalırsa kurur. Ancak sürekli kapta da kalırsa küflenir ve kokar. Bunun için misvaklar, beyaz kaplarla satılır. Bu kapların alt tarafında delik vardır. Bu delikler sayesinde misvak, kurumuyor da kokmuyor da.

 

MİSVAK DİŞLERİ BEYAZLATIR MI?

Misvak konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu. Hemen yanıtlayalım, misvak dişleri beyazlatır. Ancak bu noktada şunu bilmelisiniz, misvağı uzun süreli kullanırsanız, dişlerinizi beyazlatır. Daha hızlı bir beyazlatma için misvak işe yaramaz. Dişleri sarı veya lekeli olanlar, çok fazla sürmeden memnun edici sonuçlar alabilmekte.

İlgili Sayfalar: Sağlık