Mide botoksu kilo kaybına yardımcı oluyor mu?

Çağımızın en büyük sorunlarından olan fazla kilolardan kurtulmak için kullanılan birçok tedavi yöntemi bulunmakta.

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2018 11:54
Değiştirme Tarihi: 14.09.2018 11:54
Mide botoksu kilo kaybına yardımcı oluyor mu?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, midenin iştah ve açlık sinirlerini geçici olarak kısıtlama işlemi olan mide botoksu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Mide botoksu nedir?

Botoks, cilt kırışıklıklarının görünümünü azaltmak için daha çok kozmetik bir tedavi olarak kullanılmakta. Cildin daha yumuşak görünmesini sağlayan botoks kısmi kas felcine neden olmakta. Mideye yapılan botoks enjeksiyonları ile yiyeceklerin taşınmasında rol oynayan kaslar kısıtlanarak hastanın daha az açlık hissetmesi ve bu sayede daha az yemek yemesi amaçlanmaktadır. Mide botoksu işlemi yapılmadan önce midenin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Mide kaslarına enjekte edilerek ve kasların kasılma sürelerini yavaşlatarak besinlerin daha uzun sürede sindirilmesine yardımcı olan bu işlem sayesinde ideal kiloya kısa sürede ulaşmak amaçlanır. Mideye yapılan botoks işleminin yanı sıra kontrollerin aksatılmaması ve düzenli bir diyet programının uygulanması gerekmektedir. Mide botoksu işlemi ve uygun diyet ile hastaların önemli ölçüde kilo kaybetmesi mümkün. Mide botoksu cerrahi bir müdahale gerektirmediği için fazla kiloların yüzde 40’ını bu yöntemle vermek mümkün.

Kimler mide botoksu yaptırabilir?

Mide botoksu obeziteye karşı alınabilecek önlemler arasındadır. Genellikle vücut kitle endeksi yüzde 35 ve altı olan kişiler ve 60 yaş üstü kişilerde mide botoksu işlemi uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra mide ülseri, gasrit, botoks alerjisi gibi rahatsızlığı olan kişilerde botoks işlemi tercih edilen bir tedavi yöntemi değildir.

Botoks işlemi kalıcı bir işlem değildir. Genellikle etkisi süresi 4 ila 6 ay arasındadır. Hastanın genel durumuna bakılarak bu işlemin tekrarlanıp tekrarlanmamasına karar verilmelidir. İşlemin tekrarlanması hastanın beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirmesiyle doğru orantılıdır.

Mide botoksu midenin geniş bir alanına enjekte edildiği için uygulandığı bölge oldukça önemlidir. Bu işlem hakkında bilinmesi gereken bir diğer detay ise kullanılacak olan botoks malzemesinin miktarıdır. Cilt gençleştirme işleminde kullanılan botoks malzemesinin mide işleminde dozunun artırılması gerekmektedir. Böylece işlem daha kalıcı ve etkili olacaktır.

Mide botoksunun herhangi bir yan etkisi olmadığı için başarı oranı yüksek bir uygulamadır. 15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen işlem sonrası hastaların sosyal hayatlarına devam edebilmeleri bu işlemin avantajlarındandır.