Mevsim geçişlerinde hastalıklardan nasıl korunabiliriz?

Mevsim geçişlerinde hastalıklardan nasıl korunabiliriz?
Yayınlanma Tarihi: 28.09.2016 17:15 | Değiştirme Tarihi: 28.09.2016 17:20

Mevsim değişiklikleri döneminde etrafımızı saran hastalıklardan korunabilmek için almanız gereken bazı önlemler var. Detaylar haberimizde...

Mevsim geçişleri bedenimizi nasıl etkiler?

 

Mevsim geçişleri özellikle yazdan kışa, kıştan bahara geçerken insan vücudunda çeşitli değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler sonucunda vücut direnci oldukça düşer, havaların da değişken olmasıyla beraber, ısı değişiklikleri direncimizi oldukça azaltabilir. Bu nedenle, bu dönemde gribal enfeksiyonlar daha sık görülür. Anatomica Kulak Burun Boğaz ve Plastik Cerrahi’den Op. Dr. Tahir AKDENİZ, mevsim geçişinde dikkat edilmesi gereken faktörleri anlatıyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kronik hastalıkları olanlar daha mı dikkatli olmalı?

 

Mevsim geçişlerinde özellikle çocuklar, kronik hastalıkları olanlar, uzun süredir ilaç kullanan kişiler (özellikle kortizon kullananlar), uzun yolculuk yapanlar, çok yaşlı kişiler, kanser hastaları daha çok risk altındadır ve bu kişilerin daha fazla dikkatli olmaları gerekir.

 

Mevsim geçişlerini hastalanmadan atlatmak için ne gibi önlemler alınabilir?

 

Herkes kendisine çok iyi bakmalı ve iyi beslenmelidir. Özellikle meyve ve sebze ile beslenilmeli, protein alınmalı, iyi dinlenilmelidir. Hastalığa yakalanacağınızı hissettiğinizde, vücut direncinizin düştüğü anlarda özellikle iyi dinlenmeli ve uykunuzu daha iyi almalısınız. Bol su içmelisiniz. Çocukların terledikten sonra çok iyi kurulanmaları, çok yoruldukları zaman iyi dinlendirilmeleri, gece uykularının tam almaları ve yatmadan 2 saat önce beslenmemeleri sağlanmalıdır. Çocuklar bu saatlerce suyun haricinde hiçbir şey yiyip içmemeliler. Yetişkinler ise yatmadan önce son 4 saatte bir şey yiyip içmemelidir. Bunlara dikkat edilirse  daha az hasta olunur veya hastalanılsa bile daha çabuk iyileşilir.

Haber ile ilgili metin girin!.

Rahatsızlığı çabuk atlatmak için neler yapabiliriz?

 

Grip enfeksiyonlarına yakalandıktan sonra en iyi yapılacak şey, ilk üç gün kesinlikle kimyasal ilaç kullanılmamasıdır. Grip ilaçları kesinlikle gribi iyileştirmez; aksine grip belirtilerini yok ederek gribin daha ağır hastalıklara dönüşmesini sağlar. Bu nedenle ilaç kullanmamaya gayret edilmeli. Özellikle çok iyi dinlenilmeli. Mutlaka TV seyretmeden, kitap okumadan, telefon ile meşgul olmadan sadece dinlenilmeli. Özellikle çok iyi uyunmalı. Üşüme hissi var ise ateş yükseliyor demektir. Çok iyi giyinilmeli ve ısıyı arttırmak için vücuda yardımcı olunmalı. Ateşin 39.5  geçtiği anlarda artık ılık suda banyo yapmak ya da ateş düşürücü kullanmak mümkün olabilir ama 39.5 dereceyi (Çocuklarda 39 olarak sınırlandırabilir.) görmeden ilaç kullanmamak gerekir. Bol su içmek, vücut direncini arttırıcı C vitamini kullanmak (besinlerle değil, sentetik olarak), bitkisel bir takım ilaçlarla vücut direncini arttırmaya çalışmak, ada çayı, ıhlamur gibi bitkisel çaylarla vücudun rahatlamasını sağlamak, daha fazla dinlenmek için fırsatlar yaratmak da iyileşme sürecini hızlandıracaktır.