Menisküs yırtığı nedir? Menisküsün yırtıldığı nasıl anlaşılır? Menisküs yırtığının tanı ve tedavi yöntemleri

Genelde sporcularda sıklıkla rastlanan Menisküs yırtığı, erken tedavi edilmezse kişide ciddi sorunlar yol açabiliyor. Menisküs yırtığı sıklıkla genç ve spor yapan kişilerde görülürken daha ileri yaşlardaki bireylerde de ortaya çıkabiliyor. Peki, Menisküs yırtığı nedir?, Menisküs yırtığı nasıl tedavi edilir? 

Yayınlanma Tarihi: 11.12.2021 12:04
Değiştirme Tarihi: 11.12.2021 16:15
Menisküs yırtığı nedir? Menisküsün yırtıldığı nasıl anlaşılır? Menisküs yırtığının tanı ve tedavi yöntemleri

Medipol Üniversite Bağcılar Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Op.Dr. Merdan Artuç Menisküs yırtığı ve tedavisi hakkında bilinmeyenleri yanıtladı. Menisküs yırtığı nedir? Menisküs yırtığı nasıl tedavi edilir? İşte yanıtı...

Menisküs yırtığı nedir? Neden olur? Daha çok kimlerde görülür?

Menisküs uyluk kemiği (femur) ile kaval kemiği (tibia) arasında bulunan fibrokartilaj bir yapıdır. İç ve dış menisküsten oluşmaktadır. Esas görevi diz ekleminin uyumunu sağlamak ve şok absorbe etmek olup, diz kıkırdaklarının korunmasında son derece önemli bir yapıdır. Menisküs yırtığı bu yapının yırtılmasıdır. Sıklıkla sporla ilgilenen genç hastalarımızda görülürken, daha ileri yaştaki hastalarımızda dejeneratif yırtıklar görebilmekteyiz.

Menisküsün yırtıldığı nasıl anlaşılır? Menüsküs yırtılması kendi kendine iyileşir mi?

Menisküs yırtıkları sıklıklar spor esnasında kişinin ani yön değiştirmesi ve durması sırasında ortaya çıkan gövdenin dizin üzerinde dönmesi sonucu oluşur. Akut dönemde hastaların dizinde şiddetli ağrı ve diz içi kanamaya bağlı şişlik oluşabilirken, Büyük yırtıklarda kilitli diz dediğimiz dizi hiç hareket ettirememe olabilir ve bu ortopedik acildir. Kronik dönemde ise çömelip kalkmalarda, merdivenden inip çıkmalarda ağrı ve kilitlenme, takılma gibi mekanik bulgular görülebilir.

Menisküs yırtıkları yırtığın yeri ve şekline göre değişkenlik göstermekle birlikte sadece küçük ve stabil olan yırtıklarda sınırlı ameliyatsız iyileşme şansı vardır.  

Tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir? Cerrahi müdahaleye ne zaman başvurulmalıdır?

Menisküs yırtığının tanısını hastaların şikayeti ve fizik muayene ile koyabilmekteyiz. Yırtığın şekli, büyüklüğünü tesbit etmek ve tedavi planını yapabilmek için altın standart olan tetkik MR’a başvurmaktayız.

Genç hastalarda iyileşme şansının daha fazla olması ve yırtığın büyümemesi adını olabildiğince erken dönemde ameliyat yapılması gerekiyor. İleri yaş dejeneratif yırtığı olan hastalarımızda ise öncelikle cerrahi dışı ilaç tedavisi ve fizik tedavi verebilmekteyiz, konservatif tedavilerden fayda görmez ise o zaman cerrahi tedavi planlanmalı.

Cerrahi müdahaleden sonra hastalar ne zaman gündelik yaşamlarına dönebilir ve nelere dikkat etmelilerdir? Tedavi sonrası yırtılma tekrarlar mı? Tekrarlamaması için neler yapılmalı?

Menisküs yırtıklarında menisküsün önemli fonkisyonlarından dolayı her zaman önceliğimiz menisküsü onarmak olmalı. Menisküs onarıldıktan sonra iyileşme süreci başlıyor. Hastalara belli bir süre yük verdirmiyoruz ve özel açı ayarlı dizlikler yardımı ile diz hareketini kısıtlayıp, kademeli olarak eklem hareket açısını arttırıyoruz. Ameliyat sonrası hasta doktoru ile çok iyi bir iş birliği içersinde olmalı ve doktorunun önerilerine uyması gerekiyor. Bazen dikilmesi imkansız yırtıklarla karşılaşabiliyoruz, bu durumlarda hastanın şikayetlerini gidermek için yırtılan temizliyoruz. Bu hastalar daha erken gündelik yaşama dönebiliyorlar.

Menisküs iyileştikten sonra tekrar yırtılırmı sorusu araba lastiği değiştikten sonra tekrar patlarmı sorusuna benziyor, yine aynı yada benzer travmalara maruz kalınırsa tekrar yırtılabiliyor yada bir başka yerden yırtılabiliyor. Bunu önlemek içinde dikkatlı olunması ve diz çevresi kaslarının güçlendirilmesi gerekiyor.  

Menisküs yırtılması nasıl önlenebilir? Menisküs yırtılmasında hastaların uygulayabileceği yöntemler nelerdir?

Menisküs yırtığının oluşmaması için söylediğimiz gibi diz çevresi kasları güçlendiren egzersizler yapmak, dizi zorlayıcı hareket ve aktivitelerden kaçınmak, kilo almamak, sportif aktiviteler öncesi yeterli ısınma yapmak çok önemlidir. Bilinçsiz spor yapmaktan ve spor sırasındaki bilinçsiz hareketlerden kaçınmak gerekiyor.

İlgili Sayfalar: Sağlık