Meme kanserinde estetik cerrahi

Meme kanserinde estetik cerrahi
Yayınlanma Tarihi: 02.11.2016 12:50 | Değiştirme Tarihi: 02.11.2016 12:50

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege, estetik meme kanseri cerrahisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Meme kanserinde meme dokusunun alınması hastada moral kaybına yol açıyor. Günümüzde meme kanseri cerrahisinde estetik operasyon da uygulanabiliyor. Hasta aynı operasyonda memesindeki kitleden kurtulurken onkoplastik tekniklerle iyi görünümlü göğüslere sahip olabiliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege, estetik meme kanseri cerrahisini anlatıyor.

“Meme kanseri günümüzde en yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Meme kanseri, vücudun diğer bölgelerine yayılma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle kanser tanısı ne kadar erken teşhis edilirse tedavinin başarısı da aynı oranda yüksek olur. Meme kanserinde dikkat edilmesi gereken belirtiler; memede ve koltuk altında renk değişikliği, deride kalınlaşma, meme boyutunda ya da şeklinde değişiklik, meme derisinde portakal kabuğu görünümü, meme başında çökme, kızarıklık, şişlik olarak sıralanabilir.”

Meme kanserinde düzenli kontrol çok önemli

“Meme kanserinin ilk evrelerinde ciddi bir belirtisi olmaz, ancak ileri evrelerinde memede kızarıklık, çekilme ya da ele kitle gelmesi gibi belirtiler ortaya çıkar. Hastalar memedeki değişiklikleri genellikle bu aşamada fark eder. İşte bu nedenle erken teşhis için meme kanseri hakkında farkındalığın artması gerekir. Özellikle 25 yaşından sonra kadınların ayda bir kendi kendine meme kontrolü yapması tavsiye edilir. 40 yaşından sonra ise yılda bir kez mamografi çektirilmesi erken teşhis için çok önemlidir. Aile geçmişi yani genetik miras, stres, bağışıklık sistemi zayıflıkları, obezite, sigara gibi birçok faktör meme kanserinde etkili rol oynar.”

Meme kanserinde estetik cerrahi uygulaması

Doç. Dr. Bahadır Ege “Meme kanseri cerrahisinde memenin tamamen alınması hastaların en çok üzüldüğü durumların başında gelir. Bu nedenle kanser tedavisinde aynı operasyonda estetik cerrahi uygulamasına da başlanmıştır. Onkoplastik cerrahi uygulaması denilen bu yöntemde kanserli dokunun alınması ile meme estetiği bir arada yapılabilir. Bu sayede meme kanseri hastalarının en önemli endişelerinden birisi olan beden bütünlüğünün bozulması sorununun ortadan kalkması sağlanır. Hastanın isteğine göre bu operasyon her iki göğse de uygulanabilir. Hasta eskisinden daha iyi görünümlü göğüslerle meme kanseri tedavisine daha yüksek bir moralle devam edebilir.”