Meme büyütme estetiği ile ilgili merak edilenler

Meme büyütme estetiği ile ilgili merak edilenler
Yayınlanma Tarihi: 28.07.2017 16:26 | Değiştirme Tarihi: 28.07.2017 16:27

Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Pekdemir, meme büyütme estetiğini sizler için anlattı.

Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Pekdemir, meme büyütme estetiğini sizler için anlattı.

Op. Dr. İlhan Pekdemir meme büyütme estetiği ile ilgili, “Meme büyütme sık yapılan estetik ameliyatlarından biridir. Doğuştan meme dokusunun yokluğu ya da tam gelişmemesi durumlarında, memenin şekil bozukluklarında, volüm azlığında, iki meme arasındaki simetri bozukluklarında ve meme kanseri ameliyatları sonrası yeniden meme oluşturmada çeşitli tekniklerle meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Büyütme ameliyatlarında genellikle silikon jel implantlar kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde yeni kuşak silikon implantlarda jel kaçağı, protezin deforme olması gibi sorunlarla karşılaşılmamaktadır. 

Protezler ömür boyu garanti kapsamındadır. Uzun süreli çalışmalar göstermiştir ki silikon meme implantların kanserle bir ilgisi yoktur. Silikon protezler düz-pürüzlü yüzey, damla-yuvarlak şekil olarak çeşitlilik göstermektedir. Kapsül dediğimiz sert bağ dokusu oluşumu pürüzlü yüzeyi silikonlarda daha az görüldüğü için genellikle pürüzlü yüzey silikonlar kullanılmaktadır. Hastanın vücut yapısı, meme şekli, boyutu ve dolgunluğu değerlendirilerek ve hastanın da istekleri göz önünde bulundurularak damla ya da yuvarlak meme protezi seçimi yapılır.” dedi.

Ameliyat hakkında bilinmesi gerekenler
Op. Dr. İlhan Pekdemir meme büyütme ameliyatı ile ilgili, “Ortalama meme büyütme ameliyatı süresi 1 ile 1,5 saat arasındadır. Meme başı etrafı, meme altı ve koltuk altından yapılan insizyonlarla yani kesilerle implant yerleştirme ameliyatı yapılabilir. Açılan kesi sonrası protez pectoral muscles (göğüs kası ) altına ya da meme dokusu altına yerleştirilebilir. Tüm tekniklerin avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Önemli olan hastanın var olan meme dokusu ve genel vücut yapısına uygun olacak en ideal meme şekli ve boyutunu belirlemektir.” diye konuştu.

İyileşme sürecinde neler yaşanır?
Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Pekdemir “Ameliyat sonrası hasta genellikle 24 saat içinde taburcu edilir. İlk 3 gün ağrı kesicilerle kontrol edilebilen bir ağrı olabilir. Hasta 2 gün sonra banyo yapabilir. İlk 3 hafta hastanın özel sutyenler kullanması tavsiye edilir. 6 haftadan sonra ise hasta her türlü spor aktivitesini yapabilir. Meme büyütme estetiği kadınların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Bu nedenle tüm dünyada en fazla talep edilen estetik operasyonlar arasındadır.”