Liposuction ile bölgesel incelme

Liposuction ile bölgesel incelme
Yayınlanma Tarihi: 16.04.2019 09:49 | Değiştirme Tarihi: 16.04.2019 09:50

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dr. Muba (Op. Dr. Mbaraka Ljohiy), liposuction hakkında merak edilenleri anlattı

Vücudumuzda çeşitli sebeplerden dolayı bölgesel aşırı yağ birikimleri olabilir. Bazen spor ve diyete rağmen bu bölgesel yağlar inatçı davranır. Böyle durumlarda yağlardan kurtulmak ve vücut şekillendirmeye yardımcı olmak için başvurulan en sık ve en iyi cerrahi yöntem liposuction’dır.Kişiden kişiye göre değişmekle beraber vücutta yağ birikimleri en fazla karın, bacak, kalça, kol, gıdı ve basende olur. Bununla bağlantılı olarak bu bölgeler en yaygın liposuction uygulanan bölgelerdir.

NASIL UYGULANIR?
Liposuction prosedürü genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyatın süresi uygulama yapılacak bölge sayısına göre değişir. Prosedür sırasında liposuction yapılacak bölgeye küçük bir delik açılır, bu delikten yağ tabakasına özel bir sıvı verilir. Bu sıvı, yağların çözülmesini sağlar ve sonrasında parçalanan yağlar özel kanüller sayesinde negaf basınçla çekilir. Ameliyat sonrasında kalıcı bir iz görülmez. 18 yaş üzerindeki ve deri elastikiyesi iyi olan hastalara uygulanabilir. Ancak unutulmamalı ki liposuction bir kilo verme ameliyatı değildir! Bu ameliyat sadece bölgesel yağların alınması ve vücut şekillendirme amacıyla yapılır.

İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?
Hastalar liposuction’dan çok kısa bir süre sonra iyileşir ve günlük sosyal hayatlarına geri dönerler. Sonuçlar operasyondan hemen sonra görünür hale gelir. 1 – 3 ay içinde vücut ideal şekline ulaşmaya devam eder. Bu süre içinde hastanın özel bir korse giymesi tavsiye edilir. Liposuction ameliyatından sonra hastada tekrar bölgesel yağlanma olabilir. Bundan dolayı hastaları ameliyat sonrasında aşırı kilo almamaları gerekir. 

Liposuction’un esas amacı vücuda sekil ve simetri vermektir dolayısıyla uygun adaylar sadece kilolu hastalar değildir; aksine, zayıf kişiler de çok küçük bölgesel yağ birikimi nedeniyle orantısız olabilmektedirler. Liposuction kalça, bacak, basen, diz, karın, bel, göğüs, çene ve boyun gibi yağ fazlalığı ve şekil bozukluğuna neden olan tüm vücuttaki yağ fazlalıklarının alımında başarılı bir şekilde uygulanabilir.