Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?

Kulak tıkanıklığı herkesin her yaşta başına gelebilen ve yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren bir sorundur. Genelde geçici olabilen kulak tıkanıklığı, başka önemli rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Çoğu insanın kulağı su kaçması sonucu tıkanabilirken, bunun bambaşka sebepleri de olabilir. Öte yandan kulak tıkanıklığı nasıl geçer, kulak tıkanmasına ne iyi gelir evde çözüm gibi pek çok soru da beraberinde gelmektedir. İşte 'kulaklarım tıkalı ne yapabilirim?' diyenler için hazırladığımız içeriğin ayrıntıları..

Yayınlanma Tarihi: 06.09.2021 13:31
Değiştirme Tarihi: 06.09.2021 13:52
Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?

Günlük yaşantımızda yaşam kalitemizi etkileyebilecek pek çok sağlık sorunu yaşayabiliriz. Bunlar bazen birkaç günde geçebileceği gibi, günlerce sürüp büyük dertlere yol açabilmektedir.

İşte bahsettiğimiz sorunlar arasında kulak tıkanıklığı problemi de yer almaktadır. İşitme kaybı, çınlama, boğuk duyma gibi durumlarla ortaya çıkabilen ve tıkanıklık olarak adlandırılan bu durumun pek çok sebebi olabilmektedir. 

KULAK TIKANIKLIĞI NEDİR?

Kulak tıkanıklığı dışarıdan gelen seslerin doğru şekilde duyulamamasına denir. Dışarıdan gelen sesler düzgün şekilde işitme kanalına iletilemez. Bunun sonucunda da işitme sorunu yaşarız. 

Biraz daha detaylandırmak gerekirse, kulağın anatomik yapısının üç bölümden oluştuğunu belirtmekte fayda var. Bunlar Dış, Orta ve İç Kulak olarak isimlendirilir. Duyma eylemi ise şu şekilde gerçeleşir;

 • Ses dalgaları ilk olarak dış kulakta toplanır
 • Ardından işitme kanalına iletilir. 
 • Ses kulak zarında titreşime dönüştürülür. 
 • Bu titreşimler orta kulakta işlenip iç kulaktaki sinirler aracılığıyla beyne iletilir.
 • İşte tüm bu süreç sonucunda 'duyum' denilen şey meydana gelir. 
 • Bu süreçlerin herhangi birinde aksama yaşanırsa, yani fonksiyon bozukluğunun meydana gelirse, kulak tıkanıklığı dediğimiz şey oluşur. 
KULAK TIKANIKLIĞI NEDEN OLUR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Kulak tıkanıklığı dediğimiz zaman sebeplerini de iyi bilmemiz gerekmektedir. Pek çoğumuz, yaşamı boyunca kulak tıkanıklığı nedeniyle mağduriyet yaşamışızdır. En yaygın sebebi ise yüksekliktir kulak tıkanıklığının. Uçuş sırasında, ya da araçtayken deniz seviyesinden epey yüksekteyken basınç kaynaklı bir tıkanıklık oluşur. 

Bu tıkanıklık, esneme ile halledilebilir. Sakız çiğnemek ya da ağzı büyük büyük açıp kapamak da tıkanıklığı çözebilir. Öte yandan bu soruna kulak temizleme çubuğu da yol açmaktadır. Çünkü temizliyoruz diye düşündüğümüz kirleri, bu çubukla kulak içine doğru itiyoruzdur. Bu kirliliğin artması da zamanla duyma kaybına yani kulak tıkanıklığına yol açar. 

Kulak tıkanıklığının nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

Kulak Kiri (Buşon): Kulak tıkanıklığının en yaygın sebepleri arasında kulak kiri yani buşon gösterilir. Kulak tüylerinin bulunduğu bölgede salgılana ve serumen adı verilen salgı, amaç itibariyle kulağı dışarıdan gelen toz ve yabanc maddelere karşı korur, enfeksiyonu önler. 

Bu sıvının temizlenmesi de kulak kanalında kuruluğa ve kaşıntıya sebebiyet verir. Kir veya pislik olmayan serumen, kendi kendiliğine kulaktan atılır ancak yanlış temizleme yöntemleri, kulak temizleme çubukları nedeniyle kulak içine doğru itilir. Bu nedenle kulak tıkanıklığı için kulak temizleme çubuğu önerilmez. 

Dış Kulak İltihabı: Dış kulak, kulak kepçesi ile kulak zarı arasındaki bölüme denir. Tıptaki ismi otisis eksterna olarak adlandırılan ve genellikle dış kulak iltihabı olarak bilinen bu sorun, sıklıkla yüzücülerde ortaya çıkar. 

Bu rahatsızlığın nedeni, kulağın aşırı neme maruz kalmasıdır. Nemli kalan kulakta bakteri oluşumu artar ve sarı ya da yeşil renkte kötü kokulu bir akıntıya yol açar. Bu da kulak tıkanıklığı nedenleri arasındadır. Eğer dış kulak iltihabı sorunu yaşamak istemiyorsanız yüzerken kulakları korumalı, yumuşak pamukla sık sık kulaklarınızı temizlemelisiniz.

Orta Kulak İltihabı: Diğer adı Akut Otitis Media olarak da bilinen bu rahatsızlık, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları alerji, boğaz ağrısı sonucu meydana gelebilir. Duymayı sağlayan ve kulak zarının arkasında yer alan örs üzengi ve çekiç adı verilen kemikler, östaki borusu aracılığıyla burnun arkasına ve boğaza açılmaktadır. 

Eğer enfeksiyon var ise, buradaki sıı orta kulaktan genze akmaz. Zar arkasında kalan sıvı, hızlı şekilde yol açar ve şişer. Kulak ağrısı, denge kaybı, tıkanıklık, kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Genellikle küçük yaştaki çocuklar arasında yaygındır.

Östaki Borusu Fonksiyon Bozuklukları

Haber ile ilgili metin girin!.

Östaki borusu, boğaz burun ve orta kulağı birbirine bağlar ve kulak içindeki basıncı ayarlayarak denge sağlar. Herhangi bir sorun, orta kulak ile dışarıdaki hava basıncının eşitlenememesine yol açar. 

Bu sebeple orta kulak zarar görebilir ve tıkanıklık meydana gelir. Bunun beraberine kulak ağrısı da oluşur. Östaki borusundaki sorunlar genellikle soğuk algınlığı, alerji ve kulak enfeksiyonları kaynaklıdır. 

KULAK TIKANIKLIĞI NASIL AÇILIR?

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız, bunun pek çok tedavisi ve evde denenebilinecek yöntemi mevcuttur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle geçici olan kulak tıkanıklığı çok uzun sürüyor ve ağrıya yol açıyorsa, ilgili doktora başvurmanız gerekmektedir. 

Bu yüzden kulak tıkanıklığına neyin yol açtığını da doğru tespit etmek gerekmektedir. Eğer kulaklarım tıkandı ne yapabilirim diye düşünüyorsanız, evde yapabilecekleriniz aşağıdaki gibidir:

 • Basınç kaynaklı bir kulak tıkanıklığı yaşıyorsanız, bunun en kolay yolu östaki borusunu rahatlatmaktır. 
 • Bunun da en kolay yolu 'bol bol esneme' hareketi yapmaktır.
 • Esneme hareketi için ağızını açın, esneyin ve kulak memenizi çekin.Kulak tıkanıklığı için sakız çiğneme de önerilmektedir.
 • Sakız çiğneyerek tıkanıklığı giderebilirsiniz. Kulak kepçesini aşağı doğru (çok sert şekilde olmadan) çekmeniz de açılmayı sağlayabilir.
 • Ağzınızı açıp çenenizi oynatırsanız ve tuzlu su ile de gargara yaparsanız tıkanıklık gider. 
 KULAK TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER EVDE

Haber ile ilgili metin girin!.

Pek çok kişi kulak tıkanıklığının evde çözümünü merak etmektedir. Doktora gitmeyerek kendi başlarına bu sorunu çözmek istemektedirler. Bunun için de önerilen kulak tıkanıklığı bitkisel çözümleri mevcuttur. 

Kulak Tıkanıklığı Sıcak Su Torbası İle Çözümü

Östaki borusunun rahatlamasını sağlayacak bu yöntem, kulak içindeki tıkanıklığa iyi gelecek ve kulaktaki doluluk hissini azaltacaktır. Sıcak su torbasını beze sararak kulağınıza değecek şekilde kompres yapmanız, bu yöntemin işe yararlığını artıracaktır. Eğer sıcak su torbası yoksa, havluyu ısıtmak da işiniz görecektir. 

Kulak Tıkanıklığına Zeytinyağı İyi Gelir mi?

Bu yöntem için öncelikle bir çay kaşığı zeytin yağını cezve ılıştırın. Zeytinyağının kaynar vaziyette olmamasıan dikkat edin. Bunu kulağınıza 2-3 damla olacak şekilde damlatın ve geri akmamasına engel olmak için öteki kulağınızın üzerine yatıp 10 dakika bekleyin. 

10 dakika sonunda zeytinyağı damlattığınız kulağınızın üzerine yatın ve zeytinyağının geri akmasını bekleyin. Bu yöntem kulak tıkanıklığına iyi gelmektedir. 

Kulak Tıkanıklığı İçin Elma Sirkesi Yöntemi

Elma sirkesinin iltihap atma, sökme özelliği bulunmaktadır. Kulakta meydana gelen tıkanıklık için elma sirkesi de önerilmektedir. Elma sirkesini bir damlalığın içine koyunuz. Eğer damlalık yoksa, kulak temizleme çubuğa denenebilir. Elma sirkesini tıkalı kulağına 2-3 damla olacak şekilde damlatın. Kulak tıkanıklığına doğal çözüm olarak önerilen yöntemler arasında elma sirkesi de yer almaktadır. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Evde Kulak Tıkanıklığı Çözümlerinden Valsalva Manevrası

Kulak tıkanıklığından kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biri de Valsalva manevrasıdır. Antonia Maria Valsalva tarafından geliştirilen bu manevra ile orta kulağınızda basıncı kolayca eşitleyebilirsiniz ve tıkanıklığı çözebilirsiniz. 

Valsalva manevrası için, derin bir nefes alınıp ağız kapanır. Parmaklarla burun tutulup hava kaçmaması için sıkılır. Başınızı geriye doğru eğip aldığınız nefesi geri vermeye çalışın. Bu sırada oluşan basınç nedeliyle, tıkalı kulaktan 'çıt' sesi gelecektir. Anlık olarak kulağınız açılabilir. 

Eğer rahatlama hissediyorsanız, birkaç dakika daha bekleyip aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Saç Kurutma Makinesi Yöntemi İle Kulak Tıkanıklığı Çözümü

Kulak tıkanıklığının çözümü olarak saç kurutma makinesi de önerilmektedir. Makinenizi orta veya sıcak ayarda açarak biraz da uzak mesafeden kulağınıza doğru üflettirin. Bu sırada diğer elinizle de kulak memenizi aşağı doğru çekin. Bu işlemi 5 dakika boyunca yapabilirsiniz. 

KULAK TIKANIKLIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

Kulağı tıkalı olan kişiler hangi doktora başvurması gerektiği noktasında da cevap aramaktadır. Kulak tıkanıklığıyla ilgili sorun yaşıyorsanız Kulak Burun Boğaz bölümünden randevu almalısınız. 

Kulak tıkanıklığının çözümü için başvurduğunuz doktoran bazı tedaviler önerilir. 

Doktorun yazdığı ilaçlar kulaklarda oluşmuş olan iltihabı ve enfeksiyonu ortadan kaldırmaktadır. 

Eczanelerden alabileceğiniz gliserin özlü damlalar, kulak tıkanıklığını hızlı şekilde tedavi edebilir. 

Kulak tıkanıklığı genel olarak dört şekilde tedavi edilir. Kulak tıkanıkığı tedavisinde kullanılan ilaç grupları şu şekildedir: 

Antibiyotikler
Antihistaminikler
Dekonjestanlar
Damlalar

 

İlgili Sayfalar: Sağlık