Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kimler saç ektirebilir?

Kimler saç ektirebilir?

Günümüzde saç ekim işlemi; saç dökülmesi ve kellik problemini çözmek için kullanılan en kalıcı, güvenli ve etkili yöntemdir.

06.07.2017 14:24

Bu problemler artık; erkek -kadın, yaşlı-genç ayrımı gözetmeksizin herkeste görülebiliyor. Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Saç Ekim Merkezi Uzmanları “Saç dökülmesi artık her yaşta karşılaşılabilen bir sorun olup herkese başarılı bir şekilde uygulanıp uygulanamayacağı büyük bir merak konusu olmuştur. Buna cevap olarak saç ekim ameliyatında başarıyı etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlardan ilki, kişinin kellik derecesidir. Ayrıca kıl kökünün alınacağı bölgedeki var olan saçların kalitesi de büyük önem taşır. Tüm bu faktörlerin yanı sıra operasyonu gerçekleştirecek cerrah ve ekibinin ve aynı zamanda ameliyatın gerçekleştirileceği yerin de önemi çok büyüktür. Saç ekim ameliyatı için gerekli olan tüm ayrıntılar ve koşullar uygunsa, saç ekimi de kişi için uygun olacaktır. Belirli bir ön hazırlığın ardından, saç ekimi yapılacak bölgenin ve ekilecek kıl köklerinin uygunluğu sağlanınca ameliyata başlanmış olunur.”

Saç dökülmesi yaşayan herkes saç ektirebilir
“Genel olarak saç ekimi, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan her hastaya uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi, genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişilerde erkeklik hormonunun etkisiyle gelişir. Bu kişilerde saç folikülü etrafındaki saç üreten hücreler, zaman içinde bu hormonun etkisiyle canlılığını kaybeder. Bu nedenle saç; ilk olarak incelir, sonra uzamamaya başlar ve sonunda tamamen dökülür. Bu rahatsızlığın görüldüğü hastalarda, elbette saç ekimi işlemi en kesin ve en kalıcı tedavi şeklidir. Aynı zamanda kaza ya da herhangi bir travma sonucunda saçlı deride yanık izi kalmış kişilere de, o bölgede kan dolaşımı tespit edilmesi durumunda, saç nakli uygulanabilir.”

Saç ekiminde yaştan çok dökülme şekli önemli!
“Esas olarak saç ekimi işlemi için yaştan çok dökülme şekli belirleyici rol oynar. Çıplak gözle bakıldığında saç derisi görünür haldeyse, o bölgedeki saç yoğunluğu olması gereken oranın yaklaşık %50 altına düşmüş demektir. Bu tür durumlarda hastaya uygulanacak en etkili tedavi şekli saç ekim işlemidir. Özetle saç ekimi operasyonu için belirli bir yaş sınırı yoktur. Saç ekim işleminde yaşın rol oynadığı en önemli faktör, saç dökülmesinin tamamlanıp tamamlanmamış olmasıdır. Diğer yandan erkek tipi saç dökülmesi, yaşam boyu süren bir süreç olmasına rağmen 40 yaşından sonra saçın dökülme hızı yavaşlar. Bu nedenle 40 yaşının altındaki kişilerde saç ekimi yapıldıktan sonra saç dökülmesinin süreceği ve hastanın daha sonra birkaç seansa daha ihtiyaç duyabileceği bilinmelidir.”

Donör bölgedeki saç yoğunluğu etkili olur
“Saç ekimi işlemine uygun kişiler, başının arka ve yan bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişilerdir. Bu kişilere FUE, DHI gibi tekniklerin hepsi uygulanabilmektedir. Bu tür saç ekim tekniklerine uygun olan bir başka grupsa göğüs, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarda sağlıklı kıl kökü olan kişilerdir. Bu durumdaki kişilere uygulanan saç ekimi yöntemi DHI ve Long Hair FUE gibi tekniklerdir. Geçmişte birçok erkek saç ekimi operasyonu için uygun görülmezken günümüzde gelişen modern teknikler sayesinde artık uygun aday olabiliyorlar.”

Yorumlar | 0
üye profil