Kimler metabolik cerrahiden faydalanabilir?

Kimler metabolik cerrahiden faydalanabilir?
Yayınlanma Tarihi: 03.05.2018 15:09 | Değiştirme Tarihi: 03.05.2018 15:09

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik, metabolik sendrom tedavisinde uygulanan metabolik cerrahideki gelişmeleri anlattı.

Dünya sağlığını hızla tehdit etmeye başlayan tip 2 diyabet, iç organları etkileyen diğer hastalıklar ile birleştiğinde ölüme kadar varan sonuçlar doğurabilir. Metabolik sendrom adı verilen tablonun içerisinde tip 2 diyabet dışında; obezite, kolesterol, tansiyon yüksekliği gibi hastalıklar da yer alır. Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik, metabolik sendrom tedavisinde uygulanan metabolik cerrahideki gelişmeleri anlattı.

Obezite Cerrahisinden Farklı

Metabolik sendrom, iç organlarda hasara yol açan son derece tehlikeli bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkararak ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Metabolik sendromun tedavisinde uygulanan yöntem obezite cerrahisine göre daha farklı işler. Yapılan operasyon sırasında ince bağırsak bypass işlemi ile devre dışı bırakılmaz, operasyon bir çeşit yer değiştirme ile hormonal değişimlerin sağlanması üzerine kurulur. Aynı zamanda bu uygulama ile kilo sorunu olmayan tip 2 diyabet hastalarında da hormonal değişim sağlanarak kan şekeri seviyesinin düzenlenmesi sağlanabilir. 

Metabolik cerrahinin ilk aşamasında, açlık hormonunun salgılanmasını kontrol altına almak için midenin sol üst kısmı alınır. İnsülin direnci kırılarak hastanın kilo vermesi hedeflenir. Burada hastanın kilo vermesinin sebebi mide hacminin küçülmesi değil, hormon salgılanma biçiminin değiştirilmesidir.

Bir diğer aşama ise onikiparmak bağırsağını mideden ayırarak besinlerin insülin hormonu ile karşılaşmasını sağlamaktır. Son olarak da ince bağırsaklardan alınan bir kesit, onikiparmak bağırsağı yerine birleştirilir. Bağırsağın bir ucu mide çıkışına diğer ucu ince bağırsağa bağlanır. 

Metabolik Cerrahinin Uygunluğuna Nasıl Karar Verilir?

Genel inceleme ile hastanın metabolik cerrahiye uygun olup olmadığına karar verilir. Bu incelemede en önemli etken hastanın hala insülin üretip üretmediğidir. İnsülin rezervleri tükenmemiş hastalar ameliyat için adaydır. Bunun yanında; standart tedaviler ile tip 2 diyabet sorununa çözüm bulamamış, kan şekeri kontrol edilemeyen hastalar bu tedavi için uygundur. İnceleme sırasında göz, kalp, böbrek, karaciğer gibi organlarda da hasar oluşup oluşmadığına bakılır. Bu organlarında hasar mevcut olan hastalara da tedavi için metabolik cerrahi yöntemi uygulanabilir. 

Metabolik cerrahi işlemi kan şekeri seviyesini düzenlemekle birlikte pek çok sorunun da çözümüdür. Diyabetin sonucu olarak ortaya çıkan hipertansiyon, böbrek ve karaciğer hasarları, uyku apnesi, kolesterol yüksekliği, kalp damarı sorunları gibi hastalıkların da tamamen ortadan kalkması veya büyük oranda hafiflemesi bu yöntem ile sağlanabilir. 

Metabolik cerrahi tedavisi sonrası hastalar 3-4 hafta adaptasyon süreci yaşarlar. Yaklaşık 2 ayın sonunda ise tedavinin olumlu yönleri tamamen ortaya çıkar. Ancak bu cerrahi yöntemi uygulayan doktor sayısının az olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle hastaların doktor seçiminde dikkatli davranmaları tavsiye edilir.