Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hakkında doğru bilinen yanlışlar neler?

Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hakkında doğru bilinen yanlışları Dr. Öğr. Üyesi Çağlayan Aslanbaş detaylarıyla açıkladı! 

Yayınlanma Tarihi: 26.11.2021 14:50
Değiştirme Tarihi: 26.11.2021 14:53
Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hakkında doğru bilinen yanlışlar neler?

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Çağlayan Aslanbaş, kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti. Dr. Öğr. Üyesi Aslanbaş, “Osteoporoz, kemik mineral yoğunluğu ve kemik kütlesi azaldığında veya kemiğin kalitesi veya yapısı değiştiğinde gelişen sistemik bir kemik hastalığıdır. Bu durum kemik kırık riskini artırabilecek düzeyde kemik gücünde bir azalmaya yol açabilir. Osteoporoz kemiklerin ince, zayıf ve kırılgan hale geldiği bir durumdur, öyle ki küçük bir çarpma veya kaza bile kemiğin kırılmasına neden olabilir” dedi.

Toplumda osteoporoz yani kemik erimesi hakkında yanlış kanıların olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Aslanbaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

YANLIŞ: Osteoporoz sadece kadınlarda görülür

Kadınlarda daha yaygın olmasına rağmen, erkeklerde de osteoporoz görülebilir. Kadınlar gibi özellikle yaşlı erkekler de sıklıkla osteoporoza bağlı kalça, omurga, el, bilek ve diğer kemik kırıklarından muzdariptir. Neyse ki osteoporoz kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de önlenebilir bir sorundur. 

YANLIŞ: Osteoporoz hakkında endişelenmek için çok gencim

Birçok kişi hastalık ileri aşamalara gelene kadar osteoporozu olduğunun farkına varmaz. Bu nedenle doğru beslenme ve yürüyüş, koşu gibi günlük egzersiz yapma alışkanlığını erkenden kazanmak çok önemlidir. Kemik sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak yaşam tarzı tercihi yapmak için asla çok genç değilsiniz.  

YANLIŞ: Çok süt içersem osteoporoz olmam

Bu düşünce tam olarak doğru değildir. Düşük kalsiyumun osteoporoza neden olduğu ifadesi tüm hikâyeyi anlatmak için çok basitleştirilmiştir. Süt içmek kalsiyum almanın iyi bir yoludur, ancak artık kalsiyumun osteoporozu önlemede tek başına yeterli olmadığını biliyoruz. Kemik sağlığı için önemli olan en az 17 besin maddesi daha vardır. Kalsiyum, kemik sağlığının ve genel sağlığın önemli bir parçasıdır, ancak kemik sağlığının korunması için vücudun yeterli düzeyde K vitamini, magnezyum, fosfor, potasyum ve B vitaminine ihtiyacı vardır. Ayrıca yeterli kalsiyum emilimi için vücudun D vitaminine ihtiyacı vardır. Düzenli egzersiz ve sigaradan uzak durmak gibi diğer sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini yapmak da dâhil olmak üzere bu hastalığı önlemek için insanların yapması gereken başka şeyler de vardır. 

YANLIŞ: Annemin osteoporozu var, ben de osteoporoz hastası olacağım

Osteoporoz önlenebilir bir hastalıktır. Osteoporozlu bir aile üyesine sahip olmak sizi daha yüksek risk altına sokar, ancak bunu geleceğinizin kaçınılmaz bir parçası olarak düşünmek hatadır. Sağlıklı beslenerek, koruyucu mineral ve besin takviyeleri alarak, düzenli egzersiz yaparak osteoporozdan korunma şansına sahipsiniz. 

YANLIŞ: Osteoporozumu erkenden fark edeceğim, o zaman bu konuda bir şeyler yapacağım

Osteoporozlu hastalar genellikle yıllarca semptom hissetmezler, bu yüzden osteoporoza ‘sessiz katil’ denir. Çoğu zaman sorun kalça veya omurga kırığı gibi ciddi bir rahatsızlık olana kadar keşfedilmez. Kemikleriniz kırılacak kadar dayanıksız ve hassas hale gelirse hasar oldukça ileri düzeydedir. Çok geç olana kadar bunu bilemeyebilirsiniz. 

YANLIŞ: Osteoporoz o kadar da ciddi bir hastalık değildir; olabilecek en kötü şey kırık bir kemiktir

Bazı insanlar için bu kırıklardan kurtulmak zor, hatta imkânsızdır. Aslında 50 yaşın üzerindeki birçok kalça kırığı hastası, kırığı takip eden yıl içinde ölmekte veya kırık sonrasında uzun süreli bakıma ihtiyaç duymaktadır. 

YANLIŞ: Osteoporoz hakkında bir şey yapamayacak kadar yaşlıyım

Bu kesinlikle doğru değil! Osteoporozun başlamasını önlemek için erkenden önlem almaya başlamak önemli olmakla birlikte, osteoporoz tablosu geliştiğinde hastalığı tedavi etmenin de yolları vardır. Kemikleri güçlendirmeye ve kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilecek çeşitli ilaçlar mevcuttur. Ek olarak daha yaşlı olsanız bile bir takım besin takviyelerini kullanmanız ve uygun bir egzersiz programına başlamanız hastalığın vücudunuza daha fazla zarar vermesini önlemeye katkı sağlayabilir. 

YANLIŞ: Osteoporoz bir hastalık değildir; sadece yaşlanmanın doğal bir parçasıdır

Bu, osteoporoz hakkındaki en yaygın yanılgılardan biridir. Herkesin kambur olmaya veya kalça kırığı nedeniyle acı çekmeye mahkûm olduğu düşüncesi doğru değildir. Gençken ne kadar önlenebilir olduğu bilinmediği için ve erken önlem alınmadığı için günümüzde pek çok yaşlı insanda kemik erimesi görülmektedir. Bununla birlikte hepimiz yaşam tarzlarımızı iyileştirmekte ve kemik sağlığımızı korumakta erken davranırsak, giderek daha az osteoporoz vakası görmeye başlarız.  

YANLIŞ: Osteoporoz diğer hastalıklarla bağlantılı değildir

Yapılan çalışmalarla osteoporozun birçok kronik hastalıkla ilişkili olduğu gösterilmiştir.  

YANLIŞ: Osteoporoz ağrıya yol açar mı? 

Hastalık herhangi bir klinik semptom veya belirti olmaksızın ilerler ve ağrıya yol açmaz. Ağrıya ve sakatlığa yol açabilen yalnızca osteoporozun bir sonucu olarak daha az yoğun hale gelen kemiğin zayıflamasının neden olduğu kırıklardır. Özellikle hastalığa bağlı bir komplikasyon olarak gelişebilen omurganın çökme kırıkları şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilmektedir. Hatta omurlardaki çökmeye ikincil gelişen akciğer kapasitesinde azalmaya bağlı nefes darlığı şikayetleri de gelişebilir.
 
 

İlgili Sayfalar: Sağlık