Karaciğer yağlanması ve önleme yolları

Karaciğer yağlanması ve önleme yolları
Yayınlanma Tarihi: 25.03.2019 12:00 | Değiştirme Tarihi: 25.03.2019 12:00

Gıda, beslenme ve sağlık konularında geliştirdiği projelerle toplum sağlığı için çalışan Sabri Ülker Vakfı, Türkiye’de her 4 dört kişiden 1’inde görülen ve sinsi bir hastalık olarak nitelendirilen karaciğer yağlanmasından korunmanın yolunun yeterli ve dengeli beslenmeden geçtiğinin altını çiziyor.

Türkiye’de yaklaşık her 4 kişiden 1’inde görülen yağlı karaciğer hastalığı son evreye kadar belirti vermeyebiliyor. Bu nedenle karaciğer yağlanması sinsi bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bazı ilaçların kullanımı, hepatit B ve C gibi karaciğer hastalıkları da karaciğer yağlanmasına sebep olabiliyor karaciğer yağlanması önlem alınmadığı takdirde siroz veya karaciğer kanserine yol açabiliyor.

Fazla kilolu bireyler ve şeker hastaları risk altında olabilir!
Karaciğer yağlanmasının temel nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları ve yetersiz fiziksel aktivite yer alıyor. Bu nedenle fazla kilolu, insülin direnci olan veya kan kolesterol düzeyi yüksek olan bireyler ile şeker hastaları risk grubunda değerlendiriliyor. Yeterli ve dengeli beslenme ile aktif bir yaşam tarzı, karaciğer yağlanmasının önlenmesinde önemli rol oynuyor.

Beslenme ve Fiziksel aktiviteyi arttırmak için öneriler
- Günlük beslenmede tam tahılları tercih etmek, beyaz ekmek ve pirinç yerine tam buğday ekmeği, kepekli pirinç, tahıllı makarnalar ve bulgur gibi tahıl ürünlerini tercih etmek

- Sebze meyve tüketimini arttırmak ve çeşitli, renkli sebze meyve tüketmek

- Beyaz et ve kırmızı eti dengeli tüketmek

- Doymuş yağları sınırlandırmak bitkisel yağ tüketimini arttırmak

- Beslenme düzeninizde yoğurt, kefir gibi probiyotik besinlere yer vermek

- Yemek hazırlama ve pişirmede haşlama, fırında, buharda pişirme gibi doğru yöntemleri kullanmak

- Zayıflamada kilo kaybının kademeli olmasına dikkat etmek

- Öğle aralarını kısa yürüyüşler ile değerlendirmek

- Asansör yerine merdivenleri kullanmak

- İşyerinde masa başında yapılabilecek aktivitelere zaman ayırmak karaciğer yağlanmasından korunmada önemli rol oynayacaktır.