İshal nasıl geçer?

Hayatımız boyunca çok sık yaşadığımız durumlardan bir tanesi ishal olmaktır. Günlük yaşantımızı çok olumsuz şekilde etkileyen ishal, çocuklardan yetişkinlere herkes için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Çok sık yaşandığı ve bir süre sonra normale döndüğü için pek önemsenmese de ishal, 5 yaş altı çocuklarda ve yaşlı bireylerde ölümcül bir şey olabilir. Dışkılamanın sulu şekilde olması olarak adlandırılan ishal, her yaşta ortaya çıkabildiği gibi, ishal neden olur sorusunun ve ishale ne iyi gelir sorusunun da çok sayıda yanıtı vardır. Dünya üzerinde milyarlarca insanı etkileyen ishal, kaynağına inilip tedavi edilmelidir. Peki ishale ne iyi gelir, ishali ne keser, ishale iyi gelen yiyecekler neler, ishali ne keser, ishalin çözümü nedir?

Yayınlanma Tarihi: 23.08.2021 10:00
Değiştirme Tarihi: 23.08.2021 10:11
İshal nasıl geçer?

İshal bebeklik, çocukluk, yetişkinlik, yaşlılık; kısacası ölene kadar yaşayabildiğimiz bir durumdur. Bazı durumlarda ölüme kadar bile götüren ishal çocukluk dönemlerinde karın ağrısı, kusma ve ateş ile ortaya çıkabildiği gibi, yetişkin yıllarında direkt şiddetli karın ağrısı ve sancı gibi görülür. Genelde 3 gün sonunda biten bazı durumlarda daha uzun ya da kısa sürebilen ishale ne iyi gelir, ishali ne keser, ishale iyi gelen yiyecekler hangileridir, birçok kişinin en çok araştırdığı ve çözümünü merak  ettiği konuların en başında yer almaktadır. 

Haber ile ilgili metin girin!.

İSHAL NEDİR?

İshale ne iyi gelir sorusunu yanıtlamadan önce, ishal nedir? cevabını aktarmaya çalışalım. İshal, normalden farklı olarak dışkılamızın sulu ve yumuşak olmasıyla fark edilir. Bu şekildeki dışkılamalar sık sık tekrarlanabilir. İshal durumunda 3'ten fazla kez tuvalete çıkılabilir. Diğer ismi diyare olan ishal, bazen gün içerisinde bazen de 1-2 gün içerisinde biter ve kısa ömürlüdür. Bu durumlarda herhangi bir tedaviye de ihityaç duyulmaz. 

Ancak ishal geçici olduğu (akut) gibi, kronik yani kalıcı şekilde de seyiredebilir. Peki akut ishal, kronik ishal nedir? 

İshal durumunun bir ya da iki gün sürmesiyle ortaya çıkan hale Akut İshal denir. Yediğiniz bir şeyden ya da kaptığınız bir bakteriden kaynaklı olabilen akut ishal, kişinin farklı ülke ya da şehirlere gittiğinde, günlük yeme alışkanlıklarının değiştiği durumlarda da yaşanabilir. Bunun da tıpta bir adı mevcuttur ve turist ishali ya da gezgin ishali olarak halk arasında konuşulmaktadır. 

İSHAL NEDEN OLUR? İŞTE İSHAL YAPAN ŞEYLER

İshan neden olur sorusunun pek çok cevabı bulunmaktadır. Farklı hastalıklar ishali tetikleyebilirken, kullanılan ilaçlar yediğimiz içtiğimiz şeyler de buna yol açabilir. Ancak bunun en başında virüs kaynaklı ishaller yer almaktadır. İshale neden olan virüsler içerisinde Norwalk virüsü, viral hepatit ve sitomegalovirüs yer almaktadır. Çocuklukta yaygın olarak da rotavirüs akut ishale yol açmaktadır. 

İshal (diyare) özellikle bağırsaklarda su emiliminin azalması ve su salınımının artmasıyla ortaya çıkabilir. Laktoz intoleransı da ishal yapan şeyler içerisindedir. Yani süt şekeri olarak bilinen laktoza karşı bazı insanlar sindirim hassasiyeti göstermektedir. Laktoz, süt ve diğer süt ürünlerinde bulunan bir şeker türüdür. Bu hassasiyet, şişkinlik aşırı gaz ve ishale yol açabilmektedir.

En yaygın ishal yapan şeyler ise bakteriler ile parazitler olarak örnek gösterilebilir. Bakteriler ve parazitler vücuduma bozulmuş pislenmiş besin ya da su yoluyla girmiş olabilir. Bu durum da diyare sebebiyet verebilmektedir.

Değinmemiz gereken hususlardan biri de ishale yol açan etkenler arasında antibiyotiklerin de yer aldığıdır. Birçok ilaç türünün yan etkisi ishal, yani diyare olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü antibiyotikler sindirim sistemimizi dengeleyen bakteriler arasında iyi ya da kötü ayrımı yapmaksızın hepsini yok eder ve sistemin doğal işleyişini bozmuş olur. 

İSHAL BELİRTİLERİ NELERDİR?

İshal neden olur sorusuna yanıt vermemizin ardından ishal belirtilerinin hangileri olduğunu inceleyelim. Yukarıda belirttiğimiz sebeplerle ortaya çıkabilen ishalin belirtileri son derece belirgindir. Çoğunlukla birkaç gün içerisinde düzelen ishal şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı, ateş ve makat ağrısı yaşatabilir 

Başlıca ishal (diyare) belirtileri ise şunlardır:

 • Sulu ve gevşek dışkılama
 • Karna giren şiddetli kramplar
 • Karın ağrısı
 • Bağırsaklarda guruldama
 • Ateş ve dışkıda kan
 • Karın ağrısıyla birlikte gelen tuvalet isteği
 • Vücudun susuz kalması
 • Normale göre çok fazla tuvalete gitme
 • Susuzluk
 • Büyük tuvaleti tutamama durumu
 • Karın bölgesinde şişkinlik

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bu belirtileri ele aldığımızda çocuklarda ve bebeklerde ishal çok hızlı şekilde dehidrasyona yani susuzluğa yol açmaktadır. İşte bu sebeple eğer çocuğunuzda ve bebeğinizde ishal 24 saatten daha uzun sürüyorsa ve yukarıdaki belirtilerin biri veya birkaçı varsa derhal doktora gidilmelidir. 

Susuzluk, diyarenin en önemli belirtilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanın sıra koyu renkli idrar, az sayıda idrara çıkma veya hiç çıkmama, yorgunluk, zayıflık ve baş dönmesi de ishal belirtileri arasındadır.

Bebekler eğer 3 saatten daha uzun süre bezlerini ıslatmıyorsa, ağlarken gözyaşı dökmüyorsa, çevresine tepki vermeyip sinirli hal ve tavır halindeyse dehidrasyon belirtileri var denilebilir. Öte yandan karında, gözlerde ve yanaklarda batma ya da çukurlaşma da bebeklerde ve çocuklarda dehidrasyon belirtileri arasındadır. 

İshal insandan insana kolay şekilde bulaşabilir. Özellikle de çocuktan çocuğa kolaylıkla bulaşabilen ishal, tuvalet temizliğini henüz öğrenemediğinden kaynaklanabilir. 

İshal sebebiyle meydana gelen dehidrasyon, yalnızca çocuklarda değil yaşlı bireylerde ve şeker hastalığı, böbrek yetmezliği olan insanlarda tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

İSHALE NE İYİ GELİR? 

İshali ne keser? Belirtilerini işlediğimiz ishal (diyare) yukarıda da belirttiğimiz gibi pek çok belirtiyle ortaya çıkabilmektedir. Peki ishale ne iyi gelir, ishali ne keser, ishali ne geçirir? İşte tüm bu soruları yanıtlamaya çalışalım. İnternet üzerinde de pek çok şekilde aratılmasının yapıldığı ishal için en önemli tavsiyenin su tüketimi olacağını belirtelim. 

Çoğunlukla birkaç gün içerisinde geçen ishal, vücutta yoğun şekilde sıvı kaybına yol açtığı için yeterli sıvı alımına dikkat edilmedilir. Ancak ishal durumunda kaybedilen tek şey sıvı olmadığından, yalnızca su içerek de kaybedilen şeyleri yerine koyamamaktayız. İshal durumunda vücut sıvıyla birlikte tuz ve elektrolit kaybettiğinden çeşitli meyve suları ve çorbalar içilerek tuz ile elektrolit dengesi sağlanmalıdır. 

Bunun için uygulanması gereken bir tarif de mevcuttur. İshal sırasında kaybedilen tuz ve elektrolitleri yerine koymak için 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır ve hazırlanan karışım sık aralıklarla içilir.

İshal olan kişinin içtiklerinin yanı sıra, yediklerine de dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle lifli yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu yüzden ishale iyi gelen yiyecekler tüketilmeli ve ishali kesen besinler yenmelidir. Öte yandan ishali kesen ve ishale iyi gelen şeyler bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık göstermektedir. Bu sebeple ishali kesen şeyleri yaş gruplarına göre ele alacağız. 

BEBEKLERDE İSHALİ NE KESER?

Haber ile ilgili metin girin!.

İshal bebeklerde de sıklıkla görülen bir durumdur. Bebeklerde ishalin en önemli sebeplerinden biri beslenmek bozuklukları, bağırsak enfeksiyonları ve gıda zehirlenmeleri olarak sıralanabilir. Bunun çözümü için de uygulanabilecek birkaç şey mevcuttur. Bebeklerde ishal nasıl geçer? sorusuna yanıt olarak şunları uygulayabilirsiniz. 

 1. İshal olan bebek 6 aydan küçükse, emzirme sıklığı artırılmalıdır. 
 2. Ek gıdaya geçilmemiş olsa da bebeğe kaynatılmış ve ardından soğutulmuş süt verilebilir.
 3. Bebeğiniz sıvı kaybına uğrayacağı için, her dışkılamadan sonra bol sıvı verilebilir.
 4. Bebeğiniz 2 yaşından küçükse 1 çay bardağı su, 2 yaş üzeriyse 1 su bardağı sıvı vermeniz yetecektir.
 5. Bebeğiniz ek besin alıyorsa, bunun yanı sıra elma suyu, havuç suyu, çorba ve yoğurt verilebilir. 

ÖNEMLİ NOT: Bebeğinizin ishali geçmiş ve dışkılama normale dönmüşse bile, takip eden 2 hafta süresince sıvı tüketimi noktasında dikkatli olunmalıdır.  

ÇOCUKLARDA İSHALE NE İYİ GELİR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocuklarda ishale iyi gelen şeyler, bebeklere göre daha farklıdır. Çocuklarda da sıklıkla karşılaşılan diyare (ishal) için yararlı sayılabilecek bazı çözüm noktaları mevcuttur. Bunun yanı sıra çocuklarda ishale iyi gelen pek çok yiyecek mevcuttur. İşte çocuklarda ishale iyi gelen 10 yiyecek ve içecek

 1. Yoğurt
 2. Sumak
 3. Maden Suyu
 4. Buğday rüşeymi
 5. Muz
 6. Elma
 7. Keçiboynuzu
 8. Şekerli meyve suları
 9. Patates haşlama
 10. Şekerli çay
YETİŞKENLER İÇİN İSHALİ KESEN YİYECEKLER

Bebeklerde ve çocuklarda ishale ne iyi gelir sorusuna yanıt vermemizin ardından, yetişkinlerde ishali kesen yiyecekleri ele alacağız. Bebeklere ve çocuklara göre daha fazla alternatifin olduğu yetişkin ishali kesme yöntemlerinde, besin kısıtlaması daha azdır. Peki yetişkinlerde ishali ne keser? İşte o besinlerden bazıları

Haber ile ilgili metin girin!.

 • Muz
 • Siyah Çay
 • Kola
 • Patates haşlama
 • Pirinç lapası
 • Yaban Mersini
 • Elma sirkesi
 • Yoğurt
 • Şekerli Su
 • Yaban mersini
 • Karnıyarık otu tohumu
 • Beşparmak otu
 • Tarhana
İSHALE İYİ GELEN KÜR İBRAHİM SARAÇOĞLU TARİFİ

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde ishale ne iyi gelir sorusuna ayrıntılı yanıtlar verdik. Öte yandan İbrahim Saraçoğlu ishal kürü de internet üzerinden aranan konular arasında yer almaktadır. Peki İbrahim Saraçoğlu ishal kürü tarifi nedir? İşte ishale iyi gelen tarif...

 • Süpürge tohumu bir tatlı kaşığı öğle yemeğinden önce. Birkaç yudum su ile alın
 • Öğleden sonra ebegümeci, 3-4 yaprağı 1 bardak suda kaynatın suyunu için.
 • Ebegümeci limon ve melisa ile de değiştirlebilir.
 • Aralarında 3-4 saatlik vakitler olsun.
 • İlk bir hafta günde 2 defa verilebilir. Sonra haftada bire düşürülmeli.
 • Gaz yapan gıdalardan uzak durulmalı. 
İSHAL YAPAN YİYECEKLER VE İÇECEKLER HANGİLERİ?

İshalin sebeplerini, belirtilerini, bebeklerden yetişkinlere kadar olan yaş gruplarında, hangi yiyeceklerin iyi geldiğini ele aldık. Şimdi de ishal yapan yiyecekler ve içecekleri, ishal yapan şeyleri aktaracağız. 

İshal yapan pek çok yiyecek ve içecek mevcuttur. Bünyeden bünyeye de değişiklik göstereceği gibi, bazı besinlerin aşırı tüketimi ishale yol açabilmektedir. İşte ishale yol açan bazı yiyecekler ve içecekler listesi

 1. Kırmızı Et
 2. Baharatlı yiyecekler
 3. Tatlandırıcılar
 4. Süt ve süt ürünleri
 5. Aşırı meyve veya sebze tüketimi
 6. Lif bakımından zengin yiyecekler
 7. Yağlı gıdalar
 8. Alkol
 9. Renklendirilmiş meyve suları
 10. Gazlı içecekler
 11. Antibiyotikler
 12. Bozulmuş yiyecekler
 13. Süt ve süt ürünleri
 14. Fasulye, kayısı
 15. Ispanak ve mısır
 16. İşlenmiş ve paketli gıdalar
 17. Çiğ sebzeler
 18. Kabak

HAMİLİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

KEPEK NASIL GEÇER?

ADET AĞRISI NASIL GEÇER?

FITIK AĞRISI NASIL GEÇER?

ARPACIK NASIL GEÇER?

 

İlgili Sayfalar: Sağlık