İris kolobomu nedir, tedavisi var mıdır?

İris kolobomu nedir, tedavisi var mıdır?
Yayınlanma Tarihi: 25.04.2017 12:00 | Değiştirme Tarihi: 25.04.2017 12:04

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler, iris üzerinde delik ve yırtık bulunması anlamına gelen iris kolobomu hakkında merak edilenleri anlattı.

“Kolobom olan kişilerde görme bozukluğu belirtileri olabilir. Kolobomun görme üzerindeki etkileri delik ya da yırtığım nerede olduğuna bağlıdır. Koloboma kendiliğinden oluşabilir ki bu, nonsendromik veya izole olarak tanımlanır. Diğer koşullarla veya vücudun diğer organlarını ve dokularını etkileyen bir sendromun bir parçası olarak da ortaya çıkabilir. Ancak çoğu kolobom  konjenital yani doğumdan itibaren mevcuttur.”

Belirtileri nasıldır?

“Iris kolobomu gözbebeğinin kenarında ikinci bir gözbebeği ya da siyah çentik gibi görünebilir. Bu gözbebeğine düzensiz bir şekil verir. Ayrıca gözbebeğinden irisin kenarına kadar iris içinde bir bölünme olarak görülebilir. Koloboma bir veya iki gözü birden etkileyebilir.”

İris kolobumun etkileri nelerdir?

“Küçük bir kolobom (özellikle gözbebeğine bağlı değilse) ikinci bir görüntünün gözün arkasına odaklanmasına izin verebilir. Bulanık görme, azalan görme keskinliği, çift görme, hayalet resim gibi durumlara neden olabilir. Konjenital ise, defekt retina, koroid veya optik siniri içerebilir. Çoğu iris kolobomuna hemen doğumda veya kısa bir süre sonra teşhis konulur.”

İris kolombu neden olur?

“Kolobom göz ameliyatı, genetik özellikler, göz travması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak yine de çoğu kolobom vakasının bilinen bir nedeni yoktur ve diğer anormalliklerle ilgili değildir. Kolobomalı az sayıda kişide kalıtımsal gelişimsel sorunlar olabilir.”Hangi durumlarda göz doktorunu gidilmeli?

“Çocuğunuzun iriste bir delik gibi görünen veya olağandışı şekle sahip bir gözbebeği olduğunu fark ederseniz ve çocuğunuzun bulanık veya az gördüğünü fark ederseniz hemen bir göz uzmanı (oftalmolog) gitmeniz tavsiye edilir. Sorun sıklıkla bebeklik esnasında teşhis edildiğinden aile öyküsünün bilinmesi çok önemlidir. Teşhis için bebeğin gözü açıldığında gözün arkasına bakmayı içeren ayrıntılı bir göz muayenesi yapılır. Başka problemlerden şüphelenilirse beynin, gözlerin ve bağlantı sinirlerinin MR görüntüsü istenebilir.”

Tedavisi mümkün müdür?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler “Kolobom tedavisi türene göre farklılık gösterir. İris kolobomu tedavisi için BatıGöz hastanesinde ileri teknolojili cerrahi teknikler uygulanarak irisin görünümü düzeltilebiliyor. Bunun içinde göz kapağının kolobomlarını onarmak için de çeşitli yöntemler uygulanır. Ayrıca yaş ilerledikçe katarakt veya gözün arkasındaki yeni kan damarlarının büyümesi gibi koloboma türleri içinde hem cerrahi hem de lens kullanımı gibi tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle doğumdan sonra çocuklarının gözbebeklerinde siyah leke fark eden ailelerin  mutlaka göz doktoruna başvurmaları önemle tavsiye edilir.”