Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İnce bağırsak tıkanıklığı neden olur?

İnce bağırsak tıkanıklığı neden olur?

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, ince bağırsak tıkanıklığının veya düğümlenmesinin nedenlerini anlattı.

28.06.2017 15:14

Kolorektal cerrahi ve proktoloji (bağırsak ve makat hastalıkları) alanında çalışan Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, sizler için ince bağırsak tıkanıklığının veya düğümlenmesinin nedenlerini anlattı.

İnce bağırsak tıkanıklığının nedenleri arasında % 60 ameliyat sonrası bağırsak yapışıklığı, % 20 kötü huylu tümörler yani kanser, % 10 fıtıklar, % 5 Crohn hastalığı ve % 3 ise bağırsak dönmesi yani volvulus sayılabilir. Cerrahi kliniklerinin acil servislerine yapılan başvuruların % 20'sini ince bağırsak tıkanıklığı yani düğümlenmesi oluşturur.

İnce bağırsak tıkanıklığına/düğümlenmesine neden olan cerrahi operasyonlar
İnce bağırsak düğümlenmesine yol açan en yaygın ameliyatlar arasında apandisit, kalın bağırsak ameliyatları, jinekolojik (kadın hastalıkları) ameliyatlar, mide ve onikiparmak bağırsağı ameliyatları yer alır. Alt karın bölgesi ameliyatlarının üst karın bölgesi ameliyatlarına oranla daha fazla bağırsak düğümlenmesine neden olduğu bilinmektedir.

İnce bağırsak tıkanıklığının/düğümlenmesinin çeşitleri nelerdir?
İnce bağırsak tıkanıklığı; kısmi veya tam, basit  veya boğulmuş olarak adlandırılan türlerde olabilir. Bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) vakalarının % 40'ında boğulma söz konusudur ve bağırsak yapışıklığı veya bağırsağın mezenter adı verilen bağırsağın yağlı dokusu etrafında dönmesi sonucunda gelişir.

İnce bağırsak tıkanıklığının en yaygın belirtileri nelerdir?
Bağırsak düğümlenmesinin olduğu bölümün üst kısmında bağırsak genişlemesi olur. Bağırsak genişlemesinin olduğu bölümde sindirim sistemi salgıları ve yutulan hava birikir. Ayrıca bağırsak genişlemesi daha fazla salgı üretilmesine ve üretilen salgının biriktirilmesine yol açar. Bunun sonucunda tıkanıklığın olduğu bölgenin üst ve alt kısmındaki bağırsak hareketleri artar. Hasta daha sık gaz çıkartır ve daha yumuşak bir şekilde dışkılama yapar. İleri seviyedeki bağırsak tıkanıklarında kusma olabilir, bu durum bağırsağı sıkıştırarak bağırsaktaki ödemin daha da artmasına yol açabilir.

İnce bağırsak düğümlenmesi nasıl tedavi edilir?
Öncelikle burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle ince bağırsakta birikmiş olan sıvılar dışarıya alınır. Bu sonda ortalama üç gün yerinde bırakılır. Bu tedavi ile başarı oranı % 65-80 civarındadır, yanıt alınamaması durumunda ise ameliyat planlanır. Daha sonra serum takılarak hastanın sıvı ve tuz açığı kapatılmaya çalışılır. Yapışıklık gibi uygun vakalarda laparoskopik cerrahinin rolü büyüktür. Genel eğilim üç veya daha fazla sayıda açık karın ameliyatı (laparotomi) geçirmiş hastalarda laparoskopik cerrahi yerine açık ameliyatın tercih edilmesidir. Aynı şekilde, radyolojik görüntüleme sonucunda ince bağırsak çapının 4 cm’i aşması durumunda laparoskopi yerine açık ameliyat (laparotomi) tercih edilir. Habis tümörlerde ideal tedavi uygun şartlar oluşturulduktan sonra tümörlü bölümün çıkartılmasıdır. İltihabi bağırsak hastalığında yüksek dozda kortizon ve serum verilir. Bu tedaviye yanıt alınamaması durumunda cerrahi girişim düşünülebilir.

İnce bağırsak düğümlenmesi de dahil olmak üzere bağırsak ve makat hastalıkları ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Prof. Dr. Korhan Taviloğlu’nun “Huzurlu Bağırsak” isimli kitabından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar | 0
üye profil