İmplant için beklemeyin

Estetik alanda diş kaybı genellikle hasta için travmatik bir deneyimdir.

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2018 17:48
Değiştirme Tarihi: 12.10.2018 17:48
İmplant için beklemeyin

Uygun durumlarda, diş çekiminin ardından hemen uygulanabilen  ‘’Diş implantı ‘’, diş kaybında yaşanan estetik sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Son yıllarda  “İmmediat implant yükleme” yani diş çekildikten sonra hemen implant yerleştirme işlemi yaygın hale gelmiştir. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nurgül Kömerik, immediat implant yüklemesi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

 

İMMEDİAT İMPLANT NEDİR?

 

Kayıp dişleri yerini doldurmanın en güncel yollarında bir tanesi, doğal diş kökünü  kopyalamak için tasarlanmış olan diş implantıdır. İmmediat implant, diş çekildikten hemen sonra yapılan implant uygulamasıdır. Immediat implant yapılacak olan dişte bir enfeksiyon bulunmaması önemli bir husustur. Bir diğer önemli husus ise implantın uygulanacağı bölgede yeteri miktarda kemik bulunmasıdır. Bu tedavi yöntemi özellikle estetik görüntünün önemli olduğu ön bölgede bulunan dişlerde uygulanmaktadır.

 

İmplant yerleştirme için geleneksel prosedür diş çekiminden sonra, iyileşme için 1–2 ay beklenmesi, implantın yerleştirilmesi ve yine implantın çevredeki kemiğe entegrasyonu için 3-6 ay beklenmesidir.

 

İmmediat olarak uygulanan implantlarda ise, implant yapımından hemen sonra üzerine gelecek diş, kaplama veya protez yapılır ve hasta yeni dişlerini hemen kullanmaya başlar. Bu sayede hasta boş veya eksik dişlerle bir süre geçirmek zorunda kalmaz.

 

İMMEDİAT İMPLANTIN AVANTAJLARI NELERDİR?

 

Protez tedavilerinde veya implantın belirli bir süre beklenerek uygulandığı durumlarda, hasta kaybedilen bir dişin telafi edilmesi için belli bir süre beklemek zorunda kalmaktadır. Diş çekiminden hemen sonra uygulanan immediat implant’ın yerleştirilmesiyle tüm tedavi süresi büyük ölçüde kısalmaktadır. Bu da hastaya ciddi bir zaman kazandırmaktadır.

 

Avantajları:

 

Cerrahi işlem ve kesinin minimum olmaması,

Dişeti dokusunun korunmasına yardımcı olması,

Yumuşak ve sert doku kaybında azalma,

Genel tedavi süresinin azalması

Psikolojik ve estetik tatmin, immediat implant işleminin avantajları arasındadır.

 

İMMEDIAT İMPLANT İŞLEMİ SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

 

Immediat implant işlemi sonrası doktorun vermiş olduğu ilaçların düzenli olarak kullanılması önemlidir. Bunun yanı sıra buz kompres uygulaması da yapılmalıdır. Eğer, immediat implant işlemi sonrasında diş üzerine sabit bir diş konulmuşsa, bir süre hastaların sert ve kabuklu yiyeceklerden kaçınması, bunun yerine yumuşak besinler tüketmesi gerekmektedir.