İlter Avşar Kaz Etinin Türkiye’deki Yerini Anlattı

Kaz etinin Türkiye’de çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten İşletmeci İlter Avşar, kaz etinin Türkiye’deki yeri hakkında açıklamalarda bulundu: “Başta Kars olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kendisine yer bulan kaz eti, muhteşem bir lezzet. Çok özel bir şekilde pişirilen kaz eti, aslında dünyada da ünlenmiş durumda. Kaz etiyle meşhur olan Kars’ta kazlar kış öncesi besiye alınıyor. Belirli bir dönemde kesilen kaz etleri titiz bir şekilde pişirilerek sofralardaki yerini alıyor.” ifadelerinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2022 18:36
Değiştirme Tarihi: 30.06.2022 18:36
İlter Avşar Kaz Etinin Türkiye’deki Yerini Anlattı

Kaz yetiştiriciliğinin Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapıldığını belirten İlter Avşar, Kars’ın bu konuda ünlendiğini, Kars’ta kaz yetiştiriciliği ve kaz eti kesiminin titiz bir şekilde yapıldığını sözlerine ekledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avşar, açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Kaz etinin Türkiye’de özel bir yolculuğu var. Bu yolculuk, kaz yetiştiriciliği ile başlar. Kaz yetiştiriciliğinin titiz bir şekilde yapıldığını söyleyebilirim. Kış öncesi besiye alınan kazlar, oldukça özel bir şekilde yetiştirilir. Kars’ın ilçelerinde ve köylerinde kazların nisan ayında meralarda otladığını söyleyebilirim. Bu süre içerisinde kazların sadece arpayla beslendikleri de bilinen bir gerçek. Ayrıca kar da yedikten sonra kazların yağlandıklarını ve lezzetini aldıklarını söyleyebilirim. Ardından kesim işlemleri yapılıyor ve çok özel bir şekilde kaz etinin pişirilme aşaması başlıyor.”

Kaz Eti Kars’ın Benzersiz Bir Lezzetidir

Kaz etinin Kars’ın benzersiz bir lezzeti olduğunun altını çizen İlter Avşar, konuyla ilgili açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Kaz çiftliklerinde titiz bir şekilde beslenen kazlar, kesim sonrasında kazanlarda sıcak suda kısa bir süre bekletiliyor. Ardından tüyleri temizleniyor. Daha sonra çok özel bir şekilde pişirildiğini söyleyebilirim. Bu sayede muhteşem bir lezzete kavuşuyor.” 

Kaz Eti Türkiye’nin En Önemli Lezzetleri Arasında Yer Alıyor

Kaz etinin Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu belirten İlter Avşar, konuyla ilgili açıklamalarını şu sözlerle noktaladı: “Türkiye’de kaz eti büyük bir üne kavuşmuş durumda. Kaz etini dünyada da ön plana çıkarabilmek için çeşitli çalışmalar içerisinde bulunuyorum. Önemli olan bu çok özel lezzetin dünyanın genelince tanınması. Çalışmalarımın odak noktasının bu düşünce olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.”
 

İlgili Sayfalar: Sağlık