Huzurlu Bağırsağın Sırları

Huzurlu Bağırsağın Sırları
Yayınlanma Tarihi: 13.04.2017 14:37 | Değiştirme Tarihi: 13.04.2017 14:37

Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji (bağırsak ve makat hastalıkları) alanında çalışan Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, huzurlu bağırsağın sırlarını anlattı.

Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji (bağırsak ve makat hastalıkları) alanında çalışan Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, huzurlu bağırsağın sırlarını anlattı: “Huzurlu bağırsak için öncelikle kişinin huzurlu olması gerekir. Bunun dışında sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve sağlıklı yaşam koşulları çok önemli bir rol oynar.” 

Bağırsaklarla ilgili en yaygın şikayetler

“Hastalarımız genellikle bağırsak gazı, karın ağrısı, karın şişkinliği, kabızlık, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, dışkıda incelme, dışkıda kan, dışkılama güçlüğü, dışkının tam boşalmaması, gaz ve dışkı kaçırma, gebelikte sindirim sistemi değişiklikleri, makatta ağrı, makatta ıslaklık, makatta kötü koku, makatta kaşıntı ve yanma, makatta şişlik, makattan kanama ve sürekli ıkınma hissi gibi şikayetlerle bize başvuruyorlar. Bu tür sorunlar yaşayan hastalar, ilk olarak bir Aile hekimi veya İç hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Sorununun çözülmemesi durumunda ise, bir Gastroenteroloji uzmanı, Genel Cerrahi Uzmanı veya Kolorektal cerrahi ve proktoloji alanında hizmet veren bir hekime başvurması gerekir.”

Tuvalete çıkma güçlüğü

“Bazı kişilerde ıkınmaya rağmen dışkı yapamama veya dışkı yapma güçlüğü oluşur. Hasta dışkılama hissi geldiğini sanarak tuvalete gider ama uzun süre tuvalette oturmasına rağmen dışkılama gerçekleşmez, ya da boş dışkılama veya boşuna tuvalete gitme durumu meydana gelir. Bu olayın günde birkaç kez olması hastayı çok rahatsız eder. Gün içinde sürekli olarak tuvalete gitme hissinin olması ve sokağa çıktığı anda kişinin sürekli tuvalete gitme gereksiniminin olması hastalarda sosyal ve psikolojik sorunlar yaratır.”

En yaygın bağırsak muayenesi teknikleri

“Hastanın şikayetine göre uygulanan muayene ve tetkikler değişiklik gösterir. Makat bölgesinde ağrı, şişlik, kanama vb. yakınmalarla başvuran hastalarda makat kanalını incelemek için öncelikle gözlemle ve ardından parmakla makat muayenesi yapılır. Bunları takiben makat kanalını incelemek için ‘’anoskop’’ adı verilen ışıklı alet kullanılır.  Rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, kapsül endoskopisi, enteroklizis, defekografi, endoskopik ultrasonografi (endosonografi) ve anorektal manometri gibi tekniklerde ileri teknolojili yöntemlerdir.”

Makat hastalıkları ihmal ediliyor

“Hekime gitmekten kaçınma, makat muayenesinden korkma, çekinme, utanma, kanser vb. kötü bir hastalık ile karşılaşılabileceği korkusu gibi nedenlerle hastalar makat muayenesini ötelerler. Yine ayrı ve sık karşılaşılan bir neden ise, kulaktan kulağa yayılan ve makat muayenesinin ağrılı olduğu yönündeki kanıdır. Hastalarımızın deneyimli hekimlerin hastanın mevcut durumuna göre, muayenenin seyrini ayarladıklarını bilmelerinde fayda var.”

Huzursuz bağırsak sendromu (İBS)

 “En yaygın bağırsak hastalıkları arasında huzursuz bağırsak sendromu (İBS), bağırsak yapışıklığı, ince bağırsak düğümlenmesi, iltihabi bağırsak hastalığı, bağırsağın divertiküler hastalığı, bağırsak fistülü, apandisit, kalın bağırsak polipleri, bağırsak kanseri ve rektum kanseri sayılabilir. Huzursuz (irritabıl) bağırsak sendromu, bağırsak alışkanlıklarında değişiklikle seyreden bağırsağın fonksiyonel bir sorunudur. Bağırsakta kolonoskopi, sanal kolonoskopi, sigmoidoskopi, kapsül endoskopisi gibi tetkikler ile herhangi bir hastalık bulunamaması durumunda, hastanın yakınmalarına dayanarak konulan klinik bir tanıdır. Huzursuz (irritabıl) bağırsak sendromu belirtileri sinir sistemi ile bağırsak kasları veya beyin ile bağırsak arasındaki ileti kusuru sonucunda gelişir. Duygusal stresin de etkisi çok fazladır. Çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilen ve risk içermeyen yaygın bir rahatsızlıktır.”

Makat sorunları ciddi hastalıkların işaretçisi olabilir!

“Huzurlu Bağırsak” kitabının yazarı Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, “Başlıca makat hastalıkları olarak basur (hemoroid) hastalığı, makat çatlağı (anal fissür), makat apsesi, makat fistülü, kıl dönmesi, makat sarkması (rektal prolapsus), makat darlığı (anal stenoz) ile makat kanseri sayılabilir. Özellikle hemoroidler bazı hastalıkların ön belirtisi olabilir. Yoğun alkol tüketimi, karaciğer hastalıkları ve Hepatit B (kanla veya cinsel temasla bulaşan sarılık tipi) ile oluşabilen karaciğer sirozu veya portal hipertansiyon (karın içi portal ven adı verilen önemli bir toplardamarda basınç artışı) gibi hastalıklarda ilk belirti olarak hemoroid ortaya çıkabilir. Bu tür bir hastalığın varlığında, hasta detaylı olarak araştırıldıktan sonra, herhangi bir girişimin yapılması tercih edilir.”