Hormon testi nasıl yapılır?

Biyokimyasal maddeler olan hormonlar, organlarımızın sağlıklı bir şekilde faaliyet gösterebilmeleri için gereklidir. Sağlık ve sağlığın devamı için en gerekli maddeler olan hormonlar, her organ için de farklıdır. Yani bilinenin aksine bir tek hormon yoktur. Hal böyle olunca bir tek hormon testi de yoktur. Hastalıkların teşhisi için istenen hormon testleri, her organın hormonuna göre yapılır. Genellikle kan örneği alınarak yapılan hormon testi nasıl yapılır, hormon testleri nelerdir? Gelin birlikte bakalım…

Yayınlanma Tarihi: 13.09.2021 10:14
Değiştirme Tarihi: 13.09.2021 10:14
Hormon testi nasıl yapılır?

Vücut için hayati öneme sahip olan hormonlar, bazı organların düzenli ve doğru şekilde çalışması için iç salgı bezlerinin salgıladığı maddelere deniyor. Hayati öneme sahipler çünkü hormonların azlığı ya da fazlalığı halinde birçok hastalık kapımıza çalabilir. Organların sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayan bu mucizevi maddeler, biyokimyasaldır ve kan yoluyla dokulara ulaşarak etkisini gösterir. Hormon testleri ise vücutta yolunda gitmeyen bir durumla karşılaşıldığı zaman doktor tarafından yaptırılır. Ve sanıldığının aksine bir tek hormon testi yoktur. Peki hormon testi nasıl yapılır, hormon testi aç karnına mı yapılır? İşte sorularınızın yanıtı…

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

HORMON TESTİ NASIL YAPILIR?

Hormon testinin nasıl yapılacağı oldukça merak ediliyor. Tek bir hormon olmadığı gibi tek bir hormon testi de yoktur. Her organın düzenli ve sağlıklı çalışması için gerekli olan hormonlar da farklıdır. Bu nedenle her hormon için farklı bir test yapılır.

Hormon testlerinin yapılması için genellikle kan örnekleri alınır. Kandaki hormon seviyesinin tespit edilmesini sağlayan bu testler sayesinde kan düzeylerine göre hastalık teşhisi yapılır. Tabii bunun dışında yani bazı hormonların değerlendirilmesi için de kan yerine vücuttan sıvı alınır.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

HORMON TESTLERİ NE ZAMAN YAPILIR?  

Hormonların kandaki düzeyleri ise farklılık gösterebilir. Bu pek çok nedene bağlı olabilir. Mesela kişinin beslenme düzeni, yaşı, cinsiyeti, sigara kullanıp kullanmaması ya da alkol tüketip tüketmemesi gibi. Bu yüzden hastalık teşhisi için hormon testlerinin doğru zamanda yapılması çok önemlidir. Ve uzman bir doktor bunun kararını en doğru şekilde verecektir.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

ADETLİYKEN HORMON TESTİ NASIL YAPILIR?

Doktorunuz hormon testi yapacaksa, bu tahlil için adet döngünüze göre planlama yapar. Bunun nedeni ise oldukça basittir. Regl’yi meydana getiren fizyolojik olaylar, kadınlardaki hormonların düzeylerindeki değişikliklerle doğrudan bağlantılıdır. Bu yüzden hormon testleri için adetin ilk günü baz alınır.

 

HORMON TESTİ ADETİN KAÇINCI GÜNÜ YAPILIR?

Kadınlardaki bazı hormonların düzeyleri, adet döngüsüyle doğrudan alakalı olduğu için bazı sağlık sorunlarında hormon testi, adet döngüsünün ilk günlerinde yapılır.