Herkesin başına geliyor! Farkına varır varmaz doktora koşun! Diş kırığı tedavisi nasıl yapılır?

Toplumda hemen hemen bir çok kişinin yaşadığı diş kırığı problemi kişiler tarafından fark edilmezse ciddi sonuçlar ortaya çıkarıyor. Diş kırıkları sebeplerinde ilk akla gelenler yaşanan travmalardan kaynaklı olabiliyor. Dr. Öğr. Üyesi Ceyda Gündoğdu, diş kırıklarının nasıl oluştuğunu ve diş kırığı fark edildiğinde ilk olarak ne yapılması gerektiğini açıkladı. Peki, diş kırığı nedir? diş kırığı tedavisi nasıl yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 16.11.2021 11:54
Değiştirme Tarihi: 16.11.2021 11:54
Herkesin başına geliyor! Farkına varır varmaz doktora koşun! Diş kırığı tedavisi nasıl yapılır?

Aydan Durak/aydan@acunn.com

Diş Kırıkları Nasıl Oluşur?

Diş kırıkları toplumda sıklıkla görülen ve birçok sebepten kaynaklı olan her yaşta ve cinsiyette insanlarda izlenebilen dişin bütünlüğünün kaybı...Hastalar bu durumu ağız içerisinde sert çözünemeyen bir cisim hissettiklerinde ya da parçanın fırladığını gördüğünde fark etmiyor.

Diş kırıkları denildiğinde ilk anda akla gelen travmalardır; araç kazaları, düşme ya da dişlere gelen ani aşırı kuvvetler sonucu dişler kırılabilmektedir. Bu duruma ek olarak diş sıkma, gıcırdatma gibi alışkanlar zaman içerisinde diş yapısının zayıflamasına ve rutin fonksiyon anında dahi dişlerin kırılmasına neden olabilir.  

Diyet sırasında alınan gıdaların sıcaklığı dişlerin sağlığı için oldukça önemli... Gıdaların ardarda alımı sırasında oluşan sıcaklık farkı, dişlerde çatlak ve kırıklara yol açıyor. 

Kanal tedavisi yapılmış ve üzerinde büyük dolgusu olan dişler ve çürük kavitesi olan dişler sağlıklı dişlere kıyasla kırılmaya daha yatkındır. Bu tip dişler rutin beslenme anında da aşırı kuvvetler olmadan kırılabilir.

Diş Kırıldığında İlk Ne Yapılmalı?  Ne Kadar Süre İçinde Hekime Başvurulmalı? 

Dişler travma vb sebepler ile kırıldığında hastaların hekime başvurma hızı tedavinin başarısında oldukça önemlidir. Diş kırıldıktan hemen sonra, hastalar parçayı bulabilirse baskı uygulamadan, fırçalamadan veya diş yüzeyini temizlemeden kırık parçayı süt veya içme suyunda muhafaza ederek bir an önce diş hekimlerine başvurmalıdır. Hekime başvurma süresinin çok uzun olması kırık dişlerin tedavisinde daha komplike tedavilere ihtiyaç duyulmasına yol açabilir.

Kırık Dişlerin Tedavisi Nasıl Olur?

Diş kırıklarının tedavisinde ilk adım kırığın tipini ve derinliğinin tespit edilmesi oluyor. Kırıkların tiplerine göre yapılan tedavinin şekli de değişiyor.

Dişlerde gerçekleşen ufak kırıklar, eğer hastanın kırık parçası yanında mevcut ise kırık parçanın yapıştırılması ile tedavi edilebilir. Kırılan dişin parçası mevcut değil ise estetik materyallerle restore edilebilir. 

Daha derin ve onarılamayan kırıklarda kuron uygulamaları, yaprak lamina uygulamaları ile dişlerin yapısal bütünlüğünün korunması ve estetiğin onarılması da sağlanabilir.  

Kırık Diş Tedavi Edilmezse Diş Sağlığı Açısından Tehlike Oluşturur Mu? Eğer Oluşturuyorsa Bu Tehlikeler Nelerdir?

Tedavi edilmeyen kırıklar dişlerde enflamasyonun artması ile dişin canlılığını kaybetmesine yol açabilir. Canlılığını kaybetmiş dişler ilgili bölgede enfeksiyon oluşturarak çene yüz bölgesinde abseler oluşturabiliyor.

Kırık dişlerin onarılmayarak fonksiyon halinde kullanılması kırıkların ilerlemesine , dişlerin onarılmaz hale gelerek bu sürecin çekim ile sonlanmasına neden olabilir.
 

İlgili Sayfalar: Sağlık