Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Hastalanmadan Kalbi Korumak Mümkün

Hastalanmadan Kalbi Korumak Mümkün

Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Bekir Yılmaz Cingözbay, koroner risk faktörleri ve kalp sağlığını koruma yöntemleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

10.10.2017 16:03

Koroner Risk Faktörleri Nelerdir?
Koroner risk faktörleri iki grupta değerlendirilir. Bunlar değiştirilemeyen ve değiştirilebilir risk faktörleridir. Birinci gruba giren değiştirilemeyen risk faktörleri aile hikayesi, yaş, cinsiyet, erken menopoz unsurlarıdır. Anne, baba, kardeş gibi birinci derede akrabalarda kalp krizi öyküsü olanların, kalp hastası olma ihtimali yüksektir. Erkeklerde kalp hastalığı görülme riski daha fazladır.

Erkekler için risk sınırı 45,  kadınlar için ise 55 yaştır.  

Değiştirilebilir riskler ise sigara ve alkol kullanımı, haraketsizlik, aşırı kilo, diyabet, kötü kolestrol, hipertansiyon, stres gibi kontrol altına alınabilecek faktörlerdir.

Risk Faktörlerini Ortadan Kaldırmak Mümkün mü?
Birinci grupta yer alan risk faktörlerini ortadan kaldırmak ne yazık ki mümkün değil. Bu durumla karşı karşıya olanlar, kalp sağlıklarına daha fazla özen göstermelidir. Özellikle risk artıran yaşam biçimi konusunda hassas olmaları gerekir. İkinci grup risk faktörleri ise, kişinin elinde olan değişikliklerdir. Kalp sağlığını korumak açısından sigara kullanımı bırakılmalıdır. Sigara bütün risk faktörleri arasında en tehlikelisidir. Boy ve kilo ölçümü yapılarak, kilonun boy ile orantılı bir seviyeye çekilmesi önemlidir. Kilo verme sürecinin bir anda olması da zararlıdır. Doktor eşliğinde, periyotlara ayırarak zayıflamak ve devamına ideal kiloda kalmak en sağlıklı biçimdir. Şeker hastalarının ise doktorlarının verdiği diyet ve tedavi programının eksiksiz uymaları, kalplerini koruyacaktır. Kolesterol seviyesinin düzenlenmesi için ise, öğünlerde posa yönünden zengin meyve ve sebzelere yer verilmeli. Fast-food, işlenmiş gıdalar, kızartma gibi zararlı ve doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Haftalık üç dört saate varan, kısa egzersizler de koroner riski azaltır. Tempolu yürüyüş, hafif koşular önerilebilir. Gün içinde ise, asansör yerine merdiven kullanmak, bir sonraki durağa kadar yürümek gibi küçük alışkanlıklar edinilebilir. Gün içinde yaşanan stresi azaltmak için ise, kişi yapmaktan zevk aldığı bir uğraş edinebilir.

Yaşam tarzında yapılacak ufak değişiklikler ile kalp hastalıkları riskini azaltmak mümkün. Yetişkin yaşlarda düzenli kontroller ve kan tahlilleri ile kalbe olumsuz etki edebilecek rahatsızlıkların varlığı  tespit edilirse, risk faktörleri de daha iyi denetlenecektir.

Yorumlar | 0
üye profil