Halk arasından şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığına iyi gelen besinler açıklandı!

Diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir. Vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi veya ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılmaması durumunda gelişen bir hastalık olan diyabet nasıl önlenir? Diyabet nasıl oluşur ve tedavisi nelerdi? Şeker hastalığı olarak bilinen Diyabet hastalığına iyi gelen besinler nelerdir? Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Diyetisyen Gizem Gençyürek, diyabetle ilgili bilinmesi gereken her şeyi anlattı. 

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2021 15:27
Değiştirme Tarihi: 30.11.2021 15:30
Halk arasından şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığına iyi gelen besinler açıklandı!

Diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir. Vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi veya ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılmaması durumunda gelişen bir hastalıktır. İnsülin, kan şekerini düzenleyen bir hormon olduğu için üretilememesi veya etkili kullanılamaması durumunda kişi yediği besinlerden kana geçen glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselerek “hiperglisemi” durumu gelişebilir.

Diyabeti olmayan bir bireyin kan şekeri düzeyi açlık durumunda 120 mg/dl, tokluk halinde (yemekten iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz. Açlıkta ve toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması vücudun şeker metabolizmasında bir bozukluk olduğunu ve diyabet riskinin varlığını gösterir.

Diyabet hastalığının nedenleri; genetik yatkınlık, kötü beslenme alışkanlığı, fazla kilo olabilir. Diyabet riskinin ortadan kaldırılması veya diyabetli kişilerde kan şekeri düzeyinin kontrol altında tutulması için beslenme düzeni çok önemlidir. Beslenme ile birlikte fiziksel aktivite, uyku düzeni, su tüketimi, stres yönetimi yönetilmesi gereken diğer önemli hususlardandır.

Diyabetli kişilerin beslenmesi planlanırken mutlaka diyet programında yer alması gereken ve diyabete karşı iyi gelen besinler vardır. Bunların başlıcaları;

TARÇIN: Tatlı krizlerine birebir gelen tarçın, vücudun tatlı ihtiyacını azaltmaya yardımcıdır. Vücutta glukoz emilimini azaltarak kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Su veya çayların içerisine çubuk tarçın koymak veya süt/yoğurt/kefir gibi besinlerin içerisine toz tarçın eklenmesi bu düzeni sağlamak için faydalı olacaktır.

ENGİNAR SİRKESİ: Lifli bir yapıya sahip olmasıyla kandaki insülin düzeyini dengeler. Kan şekerinin belirli bir düzeyde kalmasıyla daha az acıkma ve daha az karbonhidrat tüketme isteği olmaktadır. Enginar sirkesi her sabah 1 bardak suyun içerisine 1-2 yemek kaşığı karıştırılarak tüketilebilir.

ZERDEÇAL: İçerisindeki etken madde “kurkumin” zerdeçala hem rengini veren maddedir hem de zerdeçalın antidiyabetik etkisi kurkuminden gelmektedir. Kan şekerinin dengelenmesini sağlar, özellikle de yüksek kan şekerinin normal düzeylere inmesini sağlar. Özellikle mercimek çorbası ve tavuk yemeklerine çok yakışmakla birlikte istenilen yemeğe koyulabilir veya sütün içerisine eklenerek tüketilebilir. Günde 1 yemek kaşığı kadar kullanımının güvenli olduğu bilinmektedir aynı zamanda zerdeçal eklenen besinlere karabiber de eklenmesi zerdeçalın emilimini artırmaktadır.

SARIMSAK; Antidiyabetik etkileri ile kan şekerinin düzenlenmesinde önemli bir besindir. Eski zamanlarda ölümsüzlüğün sırrı olarakta bilinmektedir. Yemeklerin içerisinde kullanılabileceği gibi çiğ olarak yoğurtla veya salatalarla birlikte tüketilebilir.

CEVİZ; Kan şekerinin düzenlenmesindeki önemli besinlerden biridir. Hem lif oranı yüksek hem de sağlıklı yağ içeriğine sahip cevizi günde 2-3 adet tüketebilir veya akşamdan 1 bardak suyun içerisine 2 tam iç ceviz koyup sabaha kadar bekletip sabah aç karnına tüketebilirsiniz.

LAHANA; Yüksek lif içeriğine sahip olması sebebiyle kan şekerinin düzenlenmesinde önemli rol oynar. Aynı zamanda düşük kalori içeriği ile kilo kontrolü içinde çok önemlidir. Buharda haşlama ile veya çiğ olarak salatalara eklenmesi faydasından daha iyi yararlanmayı sağlayacaktır.

ÇÖREK OTU; Yüksek kan şekerinin düşmesini ve kan şekerinin dengede kalmasını sağlamaktadır. Günlük 1 tatlı kaşığı çörekotunu kahvaltılarda peynirle birlikte veya ara öğünlerde yoğurdun içerisine katarak tüketebilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI; Doymamış yağ içeriği ile özellikle insülin direncini azaltarak kan şekerinin dengede kalmasını sağlamaktadır. Yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirebilir veya çiğ sebze ile salataların üzerine ekleyebilirsiniz.

YABAN MERSİNİ; İnsülin direnci, Tip2 diyabet durumlarında yaban mersini tüketiminin kan şekerini düzenlediği bilinmektedir. Dolayısıyla beslenme programlarına gün aşırı 1 avuç kadar taze yaban mersini eklenmesi kan şekerinin regüle edilmesi için önemlidir.

BROKOLİ; Yapılan araştırmalarda içerdiği “sülforafan” ile açlık kan şekerinin dengelendiği ve diyabetin kontrol altına alındığı görülmüştür. Bu nedenle brokoliyi sağlıklı pişirme yöntemleriyle pişirip veya çiğ olarak tüketebilir veya diyabet tedavisine yardımcı olmak amacıyla brokoli ekstresi kullanılabilir.


 

İlgili Sayfalar: Sağlık