Gül Yağının Cilde Faydaları

Gül yağının insan sağlığına birçok yönden faydası vardır. Cilt sağlığı için de oldukça önemli işlevleri olan gül yağı faydalarını ve nasıl kullanıldığını mercek altına alıyoruz.

Yayınlanma Tarihi: 17.01.2019 16:05
Değiştirme Tarihi: 17.01.2019 16:05
Gül Yağının Cilde Faydaları

GÜL YAĞI NEDİR

Isparta'nın gözde ürünü olan gül, hem kozmetik hem de sağlık ürünlerinde ham madde olarak kullanılıyor. Gül yağı gül yapraklarının özünden elde edilir. 4 ton gül yaprağından uzun uğraşlar sonucu 1 kilogram gül yağı elde edilmektedir. Kozmetik ürünlerinde belirli miktarlarda kullanılan gül yağı, birçok rahatsızlığa olduğu gibi cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.

GÜL YAĞININ FAYDALARI

? Gül yağında buluna vitamin ve mineraller cilt hücrelerinin hızlı şekilde yenilenmesini sağlamaktadır.

? Hamilelik sürecinde kadınların sorunlarından olan cilt lekeleri, gül yağı ile çözüme kavuşmaktadır.

? Doğal makyaj temizleyici işlevi olan gül yağı, hücrelerin hızlı şekilde yenilenmesini sağlayarak cildin gençleşmesini sağlar.

? Alerjik cilt sorunlarından, açık yaralar ve egzama durumlarında tedavi edici rolü olan gül yağı, cilt için rehabilite edici işleve sahiptir.

? Kış mevsiminde cildin ihtiyaç duyduğu nemi alabilmesi için kullanılabilen gül yağı, antiseptik özelliği ile mikroplara karşı direnç de sağlar.

GÜL YAĞI KULLANIMI

Gül yağı su ile karıştırılarak kullanılır. Vazelin içerisine 7-8 damla kadar gül yağı damlatılır. Ellere ve yüze uygulanır. Bu yöntemle nemlendirici işlevi kullanılır. Benzer şekilde makyaj temizleyici olarak da tercih edilebilen gül yapı, mutlaka su ile inceltilir ve bu işlemden sonra uygulanır.

SİVİLCELER İÇİN GÜL YAĞI MASKESİ

Malzemeler: 6 adet gül yaprağı, 1 çay kaşığı uçucu gül yağı, 1 yemek kaşığı gül suyu, 2 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı: Gül yaprakları 3 sat boyunca suyun içerisinde bekletilir. Sonra gül yaprakları blenderden geçirilir. Püre haline gelen karışıma bal, gül suyu ve gül yağı ilave edilir. Hazırlana maske cilt üzerine sürülerek masaj yapılır. 20 dakika boyunca bekleyerek işlem tamamlanmaktadır.