Grip ve Kovid-19 salgınına aynı anda yakalanabiliriz!

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte grip vakalarında da ciddi artış yaşanıyor. Koronavirüsle mücadelenin hala devam ettiği şu günlerde grip ve koronavirüsü aynı anda kapabileceğimiz de ortaya çıktı. 

Yayınlanma Tarihi: 17.01.2022 10:47
Değiştirme Tarihi: 17.01.2022 10:47
Grip ve Kovid-19 salgınına aynı anda yakalanabiliriz!

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümünden Uzm. Dr. Bengisu Ay; Grip ve Kovid-19 hastalığı hakkındaki detayları açıkladı. 

Grip (flu) influenza virüsünün yaptığı hastalığa verilen isimdir. Bilindiği gibi COVİD-19 virüsü de soğuk algınlığı/grip benzeri tablo yapan bir hastalık etkenidir. Grip ve COVID-19 bulaşıcı solunum yolu hastalıklarıdır ve ikisi birbirinden farklı virüslerdir. Soğuk algınlığı/grip benzeri tablo yapan respiratory syncytial virus, rhinovirus, parainfluenzavirus, adenovirus, coronavirus, enterovirus gibi daha birçok virüs vardır.

Grip benzeri hastalıklarda etkene göre farklı olan kuluçka süresinin ardından ortaya çıkan ani başlangıçlı yüksek ateş, genellikle kuru öksürük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, ciddi halsizlik, yorgunluk, titreme, bazen ishal ve kusma görülür. Öksürük ağır olabilir ve 2 hafta ya da daha uzun süre devam edebilir. Yaşlılarda, çocuklarda, gebelerde ve kronik hastalığı olanlarda ağır seyretmekte, zatürre, bronşit, sinüs ve kulak enfeksiyonları gelişebilmekte ve hastane yatışlarına ve hatta ölümlere neden olabilmektedir

Yalnızca semptomlara dayanarak grip veya COVİD 19 olup olmadığınızı kesin olarak söylemek imkansızdır. Bazı semptomlar benzer olduğundan, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre bir tanıyı doğrulamak için test yapılması gerekir. Flurona terimi, her iki rahatsızlığın aynı anda varlığını belirtmek için tasarlanmıştır ve ayrı bir hastalığı göstermez. Grip ve COVID-19'u kesinlikle aynı anda kapabilirsiniz, bu da bağışıklık sisteminiz için kötü olabilir.

Hastaneye yatışları ve ağır hastalıkları önlemenin en etkili yolu CDC'nin de önerdiği gibi hem oldukça etkili hem de kolay uygulanabilen influenza ve COVID-19 aşılarıyla aşılanmaktır.
 

İlgili Sayfalar: Sağlık