Grip belirtileri nelerdir? Grip nasıl tedavi edilir? 48 saat içinde tedavi edilmezse ölümle sonuçlanıyor!

Günümüzde bahar aylarıyla beraber artan Grip (influenza)hastalığı'nın belirtileri nelerdir? Grip hastalığı nasıl tedavi edilir? Grip aşısı nasıl uygulanıyor?  Burun, boğaz, bronşlar ve bazen akciğerleri etkileyen, hafif veya ağır bir seyir gösterebilen, oldukça bulaşıcı olan grip hastalığı dünyanın 2 yıldır mücadele ettiği koronavirüs salgını kadar tehlikeli olabiliyor. Yaklaşık 2 günlük kuluçka süresinin ardından ortaya çıkan ani başlangıçlı yüksek ateş, genellikle kuru öksürük ile kendini gösteren grip hastalığının daha bir çok belirtisi de mevcut. Hatta grip hastalığı erken ve doğru tedavi uygulanmazsa hastayı ölüme kadar sürükleyebiliyor. Grip hastalığı, tedavisi ve grip aşısı ile ilgili tüm bilinmeyenler soruların yanıtlarını uzmanına sorduk.

Yayınlanma Tarihi: 11.11.2021 14:57
Değiştirme Tarihi: 11.11.2021 14:57
Grip belirtileri nelerdir? Grip nasıl tedavi edilir? 48 saat içinde tedavi edilmezse ölümle sonuçlanıyor!

Aydan Durak/aydan@acunn.com

Genellikle sonbaharın gelmesiyle birlikte başlayan ve yaz aylarına kadar artarak devam eden Grip (influenza)hastalığı, eğer doğru tedavi yöntemleri uygulanmazsa en az koronavirüs kadar tehlikeli bir hal alabiliyor. Yaklaşık 2 günlük kuluçka süresinin ardından ortaya çıkan ani başlangıçlı yüksek ateş, genellikle kuru öksürük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, ciddi halsizlik, yorgunluk, titreme, bazen ishal ve kusma ile birlikte belirtilerini gösteren  Grip (influenza), kişiden kişiye çok kolay bulaşabiliyor ve hızlı bir şekilde yayılıyor.  Grip (influenza)'nın belirtileri, tedavisi ve korunmadaki en etkili yöntem olan aşı hakkında Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Bengisu Ay, tüm detayları açık açık anlattı. 

Grip (influenza ), başlıca burun, boğaz, bronşlar ve bazen akciğerleri etkileyen, hafif veya ağır bir seyir gösterebilen, oldukça bulaşıcı viral bir hastalık. Genellikle Ekim ayından başlayarak Mart sonu Nisan başına kadar olan dönemde sık görülen bir solunum yolu hastalığı. Bu aylarda hasta kişi sayısının belirgin şekilde artması beklenen bir süreç oluyor. 

ÖLÜMLERE NEDEN OLUYOR!

Yaklaşık 2 günlük kuluçka süresinin ardından ortaya çıkan ani başlangıçlı yüksek ateş, genellikle kuru öksürük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, ciddi halsizlik, yorgunluk, titreme, bazen ishal ve kusma ile belirtileri görülüyor. Öksürük ağır olabilir ve 2 hafta ya da daha uzun süre devam edebilir. İnsanların çoğu herhangi bir tıbbi tedaviye gerek kalmadan 1 hafta içinde iyileşirler. Yaşlılarda, çocuklarda, gebelerde ve kronik hastalığı olanlarda ağır seyretmekte, zatürre, bronşit, sinüs ve kulak enfeksiyonları gelişebilmekte ve hastane yatışlarına ve hatta ölümlere neden olabiliyor.

KOLAYLIKLA BULAŞABİLİYOR! 

Kesin tanı ancak yarım saat veya daha az sürede sonuç veren hızlı influenza testleriyle mümkün oluyor..

Hasta kişiler hekim önerisi olmadan asla ilaç kullanmamalı.Hastalık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavinin daha etkili olduğu bilinmeli. Ayrıca grip olan kişiler bol sıvı almalı, beslenmelerine dikkate etmeli, ellerini sık sık yıkamalı, öksürme ve aksırma sırasında ağızlarını kâğıt mendille, mendil yok ise kolun iç yüzü ile kapatmalı, mümkün ise birkaç gün evde istirahat etmesi öneriliyor.

İnfluenza virüsleri hasta kişiden diğer kişilere kolaylıkla bulaşabilmekte, insanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında hastalık en yoğun dönemine ulaşmakta. Grip genellikle hasta olan kişilerin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi davranışları ile saçılan ve virüs içeren damlacıkların, hasta kişiye 1 metre ve daha yakın olan kişilerin ağız, burun ve göz mukozalarına geçmesi ile bulaşmaktadır. Daha nadir olarak virüs içeren damlacık ile kirlenmiş yüzeylere, araç ve gereçlere kişilerin önce elleri ile dokunması ve sonrasında ellerini ağız, burun veya gözlerine götürmeleri ile de bulaşabilmekte. Hastalıktan korunmak için grip sezonunda mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmalı, hasta kişiler ile temas etmemeye, sarılmamaya ve tokalaşmamaya çalışılmalı, eller sık sık yıkanmalı ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmeli

KORUNMAK İÇİN EN ETKİLİ YÖNTEM GRİP AŞISI

Mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok fazla sayıda alt tipleri bulunmakta. Bir önceki yıl görülen virüsten oldukça farklı virüsler sonraki yıllarda insanları hastalandırabilmekte. Bu durum neden her yıl grip olabildiğimizi ve her yıl aşı olunması gerekliliğini net bir şekilde bizlere açıklıyor.

 Hastalıktan korunmada en etkili yöntemin grip aşısı olduğu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından her yıl vurgulanıyor. Bu nedenle grip sezonu öncesinde ve grip sezonu süresince özellikle hastalığın ağır seyrettiği ve hatta ölümlerin görülebildiği risk grubundaki kişilerin grip aşısı yaptırmaları öneriliyor. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından hekim reçetesi ile grip aşıları risk grubundaki kişilere her yıl tüm sağlık kuruluşları tarafından ücretsiz yapılıyor.  

Aynı zamanda grip benzeri hastalıklara neden olan diğer solunum yolu virüsleri de dolaşımda yüksek düzeyde yer alabiliyor. (respiratory syncytial virus, rhinovirus, parainfluenzavirus, adenovirus, coronavirus, enterovirus, vb.). Dolaşımdaki diğer solunum yolu virüslerinin baskınlığı mevsimlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Grip sezonu başlarında soğuk algınlığına neden olan rhinovirüs baskın seyretmekte iken son haftalarda özellikle 5 yaş altı çocukları etkileyen respiratory syncytial virusun baskın olduğu görülüyor. 

İlgili Sayfalar: Sağlık